• bu 1312 yilinin bir ki$ gunu vesviyus uygarligi kralinin adamlarina soyledigi bir repliktir.. diyalog $oyle geli$mi$tir:

- efendim nereye saldircaktik adamlarimiz unutmu$ ta?
    - eytere saldiriyoruz guzelim.. eyter war ya batida..
    - tamam efendim..
    ...
    - efendim pardon ebenter'e mi saldircaktik?
    - eeeh eytere bea!! eyter olm ne gerzek adamlarsiniz nerden buldum sizi ben salak kralim.. tarih kitaplari benden bahsetmez bile sizin yuzunuzden..
    - ama efendim?
    - sus.. ebenter mi$.. ebeni senin..
  • beni super gulduren yeter be deme sekli, ama toplum buna hazir diil, o ayri bi konu..
  • sozluk icerisinde ilk kez kullanıldıgı yeri tespit ettik efendim: (bkz: #57636)
  • ilk gördüğümde heyyt entry'e bak bee anlamına geldiğini zannettiğim ve yarıldığım,hala da yaran cümle.
  • evdaş ile oturmuş geyik yaparken bi konuda canım sıkılıyor isyan ediyorum:

ben: eeeeeeh eyytere beaa!

o: aaa?
    ben: ne aaa?
    o: o öyle mi söyleniyormuş?
    ben: hö?
    o: ya ne bileyim, kullanılabileceğini hiç aklıma getirmemişim!
    ben: öeh..
  • "aman bre deryalar", "more", "kızan", "vallabeyav beyav" familyasına mensup harika söz öbeği.
  • arkadaşlar arasında söylendiğinde ortamın sessizleşip herkesin yüzüne abuk abuk baktığı öbek..
  • her zaman yazıldığı gibi okunmaz. bazı durumlarda "eytere" kelimesinin son e'si ile bu kelimenin ardındaki "bea" kelimesinin sonundaki a, bir ünlü krolaşması etkileşmesine girer ve "eeeh eytera beaa" şeklinde telâffuz edilir.
  • covid-19 sebebi ile uzun süredir evde oturmaktan, evde çalışmaktan, evde yaşamaktan bunalmış bünyemin, hafızamın tozlu raflarından çıkararak sarf ettiği eski ekşi döneminden kalma bir tabir.*
hesabın var mı? giriş yap