• borsada hisselerine yabancılar hakimdir. bu hissede önce 1.62 iskontolu açılıştan 2.15 e soluksuz bir yükseliş sergiledi bu amcalar. ardından daha da çıkacak geyiği internette dolaşırken tahtadaki hakim konumlarını kullanıp tepetaklak düşürdüler. bu düşüş sırasında epeyce küçük yatırımcı kağıdını ucuza topladıkları konuşulup ediliyor. bananeyse.
  • toki'nin borsada vücut bulmuş halidir.
  • kamu kurumu olmasına güvenerek kap'ta gerekli açıklamaları yapmadan, ikincil halka arz kararının alındığı yönündeki söylentileri onaylayan değişik bir yönetime sahip olan bir kamu çiftliğidir.

özel sektörden bir şirket birkaç gün içerisinde yatırımcısına %13 kaybettirmiş olsa (bunun nedeni ikincil halka arz söylentisi olsa), çoktan soruşturma açacak düzenleyici ve denetleyici otoriteler, burası bir kamu kurumu olduğundan dolayı sesini çıkartamıyor.

buradaki sorunun başbakana bağlı olan bir spk'dan kaynaklandığını düşünüyorum. bu tür kurumların tıpkı tcmb gibi bağımsız olmaları her zaman gerekmektedir. başında t.c. başbakanlık ibaresi bulunan bir kurumdan 2013 türkiye'sinde kimse bağımsızlık beklemesin.

finansal merkez düşünüyorsunuz ya, gelin şu işe kamu denetleyici ve düzenleyici otoritelerinin bağımsızlık yapılarını güçlendirerek başlayın. yoksa her zaman dediğimiz gibi gökdelen inşa ederek finansal merkez olunmuyor.
  • ikincii halka arzda fiyat teklifleri gelmeye başlamıştır.(5-6-7 haziran 2013)

tahsisat oranları: %80 yabancı, %10 yerli kurumsal, %10 yerli bireysel.

eğer başarısız bir halka arz olursa, uzunca bir süre ayı piyasasına girmiş oluruz...
  • halka arzının iptal edildiği söyleniyor.
    ="https://twitter.com/…urat/status/343073423347548160"

edit

kamu aydınlatma platformunda iptal edildiği haberi geldi.

http://www.kap.gov.tr/…ldirim-detayi.aspx?id=289388
  • öyle böyle değil fena patlamıştır. başarısızlıktan dolayı ertelenen ikincil halka arzından ötürü ilk seansta taban yemiştir.
  • gezi süreciyle çakışan ilk spo denemesi fena halde patladıktan sonra geçen hafta tekrardan ikincil halka arzı denendi ve başarılı oldu. halka arza 2.3 kat talep geldi.

halka arzın başarılı olması sizleri şaşırtmasın. malın %80'i yabancı yatırımcı, %10'u yatırım fonlarına tahsis edildiği için, bu denli talep olduğunu düşünüyorum, yoksa yerli bireysel yatırımcı o denli ürküyor ki, hiçbir halka arza yaklaşamıyor.

(bkz: halka arz seferberliği)
  • bkz: elektro kardiyo grafi yüksek okulu
  • birileri başarılı bir halka arz olduğunu iddia etsin dursun, tam bir kepazelik örneği yaşanmıştır.

tahtanın işleme kapatıldığı gün son fiyat 2.77 iken, 2.50'den halka arz yapılacak malın %80'si yabancı yatırımcılara satılmıştır. kaldı ki ekgyo'da overall'de %5'ten fazla hisseye sahip 3 tane ortak türemiştir.

http://www.kap.gov.tr/…ldirim-detayi.aspx?id=319846

madem böyle yapacaktınız, hiç halka arz yapmayıp hazır müşteriye borsadan özel emirlerle malı satsanız daha iyi olurdu. düşünün yaklaşık 1.5 milyar dolarlık bir halka arz yapıyorsunuz ve bunun tanıtımı 2-3 gün bile sürmüyor. çünkü müşterisi zaten daha önceden hazırlanmış.(halk yatırım'ın roadshow'a çıkmaya zamanı bile olmadı.)

şimdi kimi kime şikayet edeceğiz? halka arzı yapılan şirket kamu şirketi, halka arzı yapan aracı kurum halk yatırım. ondan sonra da televizyona çıkan her bakan, "türkiye'de sermaye piyasalarını geliştirmek için aksiyon alıyoruz" diye içi boş laflar üretsin. bu tür işlemlerden mağdur olanlar, tabii ki halka arz lafını duyunca kaçacak delik ararlar...

not: 2.77 mağdurlarından değilim, hatta ucuz fiyat çıkacağını tahmin ettiğim için(2.60 diyordum, tamamen sezgisel) halka arza katıldım. ancak bu konuda çokça mağdur insan gördüm. yazık gerçekten...
  • ikincil halka arzında yerli yatırımcıdan 3 kat fazla talep gelmiştir. bu duruma şaşırdım.

her ne kadar 15.000 yerli yatırımcı sayısını az bulsak da, yerli yatırımcıdan 3 kat talep gelmesi, şu dönemde önemli bir gelişmedir. yapılan hata ise, yerli yatırımcının bu denli bir talep göstermeyeceğini düşünüp, tahsisat oranını %10 ile sınırlı tutmaktır. yerlinin gücü %40 tahsisatı karşılayacak şekildeydi.

blue chips halka arzları seviyoruz herhalde. umarız bundan sonraki halka arzlarda tahsisat oranları azaltılmaz.
hesabın var mı? giriş yap