• dijital kolpa...

istanbul’dan new york’a gidip ortak ofisleri ofisim diye millete itekleyen diplemesi sonucu kazan’a kadar düşen şahıs.

adam galeri galeri lüks otomobil fotosu cekeceğim diye dolaşıyor, otel lobilerini zengin mekanlardayım diye satıyor..

son olarak 5-7 bin dolar bandında olan 2000 model porsche ile keriz silkeliyor.

kurmuş olduğu pasif gelir iyi gelir sisteminden para kazanmış ve yaşam kalitesini yükseltmiş, anlattıkları hikayelerin uygulamasından gecmişte para kazandığı falan yok, bu adamın tek geliri siz ve sizin gibi masala ödeme yapan kişiler.

kısaca adamın kurmuş olduğu sistemde onun size para kazandırması lazım, siz ona kazandırıyorsunuz uyanın beyler.

sevgili ekim, pasif gelir iyi gelir diyip duruyorsun, aktifin biri denk gelir öper geçer haberin olsun.
  • bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine çok uzun zamandır takip edip sonunda da sıkı fikirler edinerek takip etmeyi bıraktığım sözde girişimci.

bunu okumadan evvel yeni kankasıyla (fatih güner) kurduğu bitcoin eğitimi tuzağı konusunu yazmıştım. (bkz: #72786252)

şimdi bu adamın birinci stratejisi size kendinizi mal gibi hissetmemenizi sağlaması. nasıl yapıyor? elbette kelime oyunlarıyla...

içeriklerine, videolarına bakın ilk 30 saniye, 1 dakika içinde "falanca filan değilseniz bu videoyu kapatın" ya da "kendinize falanca nedenlerden dolayı güvenmiyorsanız derhal bu sayfayı kapatın" gibi size kendinizi kötü hissettirecek, "yok ulan ben bu bahsettiği kişi değilim" demenizi sağlatacak şeyler söylüyor.

ilk aşamayı geçtikten sonra sizi karşılayacak şeyler, sık sık söylenen "para mutluluğu satın alamaz, zihin kontrölü, beyaz yakalı, 9-6 cenderesi, finansal özgürlük, işinizden şu kadar süre sonra istifa edin, satış yapmaya başladığınızı kimseye söylemeyin, uyurken para kazanmak" gibi tuzaklarla dolu cümleler oluyor. he birde size para kazanmayı garanti etmiyorum` minvalinde iyimserliğin akış akış olduğu şeylerde duyacaksınız.

yukarıdaki aşamayı da geçtiğinizde sizi kendinizden geçirecek fotoğraflar, videolar ya da amerika'nın güzel muhitlerinden yapılan videolu gönderiler karşılayacak.
    falanca yıl şu sektörde çalıştım, hiçbir işe yaramadı, hayallerimi yapamadım ama bakın şimdi zengin ve vejeteryanım, benim gibi olabilmeniz için sizin de alışkanlıklarınızı değiştirmeniz lazım gibi direkt gençleri hedefe koyan şeylerle sizi iyice meraklandıracak ve bilmem kaç dolardan satılan sözde eğitimlerine almaya birkaç adım daha yaklaştıracak.

arada sırada 15 bin, 20 bin dolarak vererek sözde 10-15 kişiye satılan eğitimlerini satın aldığı baş papaz tai lopez ve onun yıllık 45-50 milyon dolarlık yıllık gelirinden bahsedecek.

mesela youtube'da yazdığınız olumlu bir yoruma kalp bıracak.. ondan olumlu anlamda bahsettiğiniz bir twiti beğenerek sizin aklınızı karıştıracak. olumsuz olanlar ise engellenecek, yorumu silinecek. daha sonra sık sık mail listelerinden bahsederken göreceksiniz onu. facebook, twitter ve bilumum sosyal ağlara özel oluşturduğu mailchimp listelerine abone olmanızı sağlayacak.

ilk olarak ücretsiz bültene abone olacağınız için her gün düzenli olarak size mail atacak ve şu üye şöyle kazandı, bugün böyle böyle ödeme yaptık dediği ekran görüntüleri yollayacak. ayrıca sık sık web sitelerini ziyaret edecek, siteye koyduğu ekran görüntüleri ve kendi ekibinden olduğunu düşündüğüm kişilere çektirdiği videoları izleyeceksin.

sosyal hayatına baktıkça sizi imrendirecek, bir an önce onun gibi olmak istiyorum demenizi sağlamaya çalışacak. hem de bunu amerika'da 5-10 bin dolara satılan porsche marka araba ve ayda 1500 dolar ödediğini söylediği boktan hostel videoları ile yapacak.

facebook grubuna, sayfalarına girdiğinizde sık sık canlı yayın yapacak ve yayında afili cümleler kullanarak zihininizi iyice bulandıracak.

ve bunun gibi sürüyle ikna edici şeylerle size de eğitimleri satın alma fikrini empoze edecek.

şimdi gelelim asıl meselemize. ekim nazım kaya denilen kişi kendini bir mentor, yazar ve girişimci olarak görüyor. bana göre ise öyle değil.

bu kişi elinden gelse her şeyin eğitimi için videolar çekecek ve onları parayla satacak bir mottoya sahip. konuyu bilsin ya da bilmesin. işe yarasın ya da yaramasın "eğitim satmak" onun dünya görüşü.

genişletmeye başladığı ekibinde piyasanın sözde uzmanları fatih güner ve ilkay zaman denilen şahıslarda var.

fatih'le beraber bitcoin eğitimleri satmaya hazırlanıyorlar. ilk başlangıç dönemi diye indirimli eğitimler satacaklar ve sık sık şunları duyacaksınız "fiyatlar yükselmeden evvel eğitimleri alın" yani trend olan ne varsa, (bakın trend olan diyorum trend olma potansiyeli olan değil) onun uzmanı oluveriyorlar.

böyle her konuyu bildiğini iddia eden birisi ya da birileri için ne söylenebilir artık ona da siz karar verin.

dropshipping konusunda da uzman bu kişi bunu biliyorsunuz artık. size uygulattığı sistem kendisi için artık eski bir yol. kendisi yeni yola girerken, çıktığı yola sizi sokuyor ve bunun adına yenilik diyor. sürekli verdiği amerikalılara puro ve puro saklama kapı satma işi örneği onun belkide 2-3 sistem önceki satış şekliydi. ama bu onun için eskirken, sizin için yeni bir şey oluyor.

ekim'in takdir ettiğim yanları yok mu elbette var. sıkı bir lafazan, cümlelerde hangi kelimeyi nereye koyacağını çok iyi biliyor.

26 aralık eklemesi: son çektiği videoda malum çan eğrisi örneği ile biz ekşi sözlük yazarlarından da bahsetmiş ve burada insanları uyarmamızı depresyon olarak nitelemiş. (bkz: https://i.hizliresim.com/dynn6l.png) hani yukarıda da dedim ya, sıkı bir lafazan ve kelimeleri cümlelerin arasına çok iyi yerleştiriyor. psikoloji etkileme konusunda ciddi anlamda üstüne yok.

nefret eden kişileri boşverin, onların ne dediği önemli değil, onlar boş konuşur minvalinde son derece muğlak ve cahil kimseleri etkileyecek şeyler söylemişsiniz ekin bey. ancak öyle değil. burası bilgilendirme platformu ve herkes bilgilenmeli! değil çan eğrisi, maslow piramidi de çizsen buradaki bilginleri etkilemez.

11 eylül eklemesi; amazon ve dropshipping'in ekmeğini kendisine göre yiyen bu kişi şimdi de tiktok işine girmiş kendisi ve eğitimle oradan nasıl para kazanılacağını anlatıyor. :) devam ekim bey devam keriz çok memlekete.

not: önemli yerleri hede'yle vurguladım. sırada ilkay zaman var. onun araştırması da yakında bitmek üzere. onu da burada yazacağım.
  • ekim diyor ki: "gelen ilk satışlarla birlikte hemen heyecanlanıp mevcut işinizden istifa etmekte acele etmeyin, önce gelirinizin geçiminizi sağlamaya yetecek düzeye gelmesini bekleyin, sonra istifa edin".

bu bana neyi hatırlattı? radyoda saç çıkarıcı ilaç satıyorlar:
    "solüsyonu sadece saç çıkmasını istediğiniz bölgelere çok dikkatli bir şekilde sürün, meselâ alnınıza akıtmayın. aksi taktirde istemediğiniz bölgelerde de saç çıkması durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz ki böyle çok şikayet alıyoruz. öyle bir durumda malesef sorumluluk kabul etmiyoruz."

"uzun yıllardır kel olanların ilacı kullanmadan önce bir psikologdan yardım almasını şiddetle öneriyoruz. çünkü mesela 30 yıldır kel olup birdenbire gençliğindeki gibi gür saçlara kavuşan kullanıcılarda yeni duruma alışamamanın getirdiği bir depresyon hali olabiliyor."

nasıl? benzerliği siz de yakalayabildiniz mi?

bu arada birileri de demiş ki, adam kimseye zorla bişey satmıyor, dolayısıyla saygı duymak lazım. yukarda verdiğim örnekleri iyi okusun onlar. zira bu sahte saç çıkarıcı ilaçları satanlar da kimseye zorla bir şey satmıyor. ne yapalım yani, zorla satmıyorlar diye tüm sahtekârlara saygı mu duyalım?
  • ayda 20 bin dolar kazandigini iddia ettigi isi 150 dolarlik kurs ucretiyle anlatacagini soyleyen adam. hala kaldi mi sunlara inanan derken youtube videosunun yorumlarinda bir cok aptala denk geldim. demek ki aptal bitmiyor arkadas. arkamda goedugunuz hotel bilmemnerenin en pahali hosteli diyor, arkadaki hostelin bi boka benzedigi yok. 20 bin dolar kazaniyorum aylik diyor, kanit olarak da elinde puro bulunan 2 foto(birinde sadece eli ve puro gozukuyor), ferrari'de cekilmis iki foto kokuyor. lan bu fotolari cekilmek icin ayda 20k mi kazanmak gerekiyor. fotolari gosterdikten sonra da diyo ki e artik inanmissinizdir. asagida da adamin teki yorum yaziyor, belli abi kazaniyorsun diye haha. komedi valla ya. adam gunde 1-2 calisarak 20 bin dolar kazanmanin yolunu bulmus ve bunu osuruktan youtube videolariyla anlatip sana 150 dolara ogretecek he? hakkaten piril piril kafalar.

bi de bunun yaptiginin aynisini yapan iddaa gurulari populerdi bi ara. adam bir kupondan 25 bin tl kazandigini iddia edip, benzer kuponu 20 tl'ye satmaya calisiyordu.
  • youtube videosuna az önce denk geldiğim ve ne diyor lan bu değişik dediğim eleman.

izlediğim vedeo ya göre:
    1)puro içiyorsan iyi kazanıyorsun.
    2)havuzunun seramikleri dökülmüş bi hostele 1500 dolar vermiş
    3) ayda 20k dolar kazanan adam videolarla bi trickleri 150 dolar gibi cüzzi bir fiyata sana bağışlıyor.
    4) pak ferrari park ediyor lüks bir semtteyim diyor.
    5) para kazanmak istemiyorsan videoyu kapat diyen eleman.
    kapattım bende videoyu
  • ben bu kadar gerzekçe bir hikaye, bu kadar aptalca bir youtube reklamı görmedim.

kendisi artık tanıdığım sayılı ezikler listesine ilk sıralardan girdi.

lan azıcık paray kıysaydın da doğru düzgün bir otelde çekseydin şu videoyu.

bu eziğe inanan sığırlar var maalesef.
  • şu yazışma çok şeyi anlatıyor....

https://i.hizliresim.com/lokoov.jpg

sonuç ortada

150 dolar üyelik parası - danışmanlık 500 dolar - shopify a sizi her üye yaptıklarında almış oldukları affiliate parası cabası ...

https://www.shopify.com/affiliates müşteri başına 2000 dolara kadar kazanç, affiliate falan öğrenin bunları gençler.

adamlar 1000 kişiyi üye yapıp milyoner olacaklar, sonuçta 2 satış yapmışsın şükret diyecekler.

üye olanlardan buraları okuyan varsa kulaklarına küpe olsun. zararın neresinden dönerseniz kardır. iş yapamıyorum diye bir de 500 dolara danışayım falan demeyin.

bir de öğrenci yorumlarını içeren bir video var bunların... aldığım eğitimden sonra işimi kurdum aylık 1000 dolar cebe atıyorum diyen yok..varsa yoksa ufkumuz arttı, beyinler arası nöronlar gelişti muhabbeti..

dropshipping zor iştir gençler ..5 dolarlık malı 40 dolara satmak isteyen tek akıllı siz değilsiniz. bu iş için ingilizce bilmeniz şart..ingilizce videolar bi ton youtube da..

2-3 ay oturup adam akıllı bir site kuracaksanız . seo, ads, blog kasacaksınız.

internetten para kazanmanın onlarca yolu var. dropshipping bunlardan sadece birisi. bu işin dünyada döndüğü yer https://www.warriorforum.com/ dur. açın ordan bol bol okuyun.

ingilizcemiz yok diyenler varsa peşinen söyleyeyim, o ingilizceyi öğrenin. millet iş sahibi olacam diye 4 sene üniversite okuyor, kpssye giriyor.. bu işe kafayı taktıysanız birkaç ay yatırım yapın ingilizceye.

yoksa türkçe ders veriyor diye böylelerine mahkum olursunuz.

bir de armağan kızılcan diye biri var. o da aynı mantık bunlarla.. 1000 dolar falan istiyor
  • yazik ya, vakti zamaninda bot isinin buyuyecegini kestirip firma kuran ve guzel isler yapan ancak sonrasinda boyle sacma sapan umut satarak 150 dolar para kazanmaya calisan adam haline donusen insan.
    eger hakikaten dedigi gibi boyle bir sey mumkun olsa kendisi kendi $150'lik egitimi kendine alip aylik kazandigi $20k'yi sonsuz paraya cevirirdi arkadaslar, acaba olur mu diye kendinizi hic yormayin. david copperfield gercekten ucuyor olsa biletli gosteri yapar miydi?
  • nasıl bir dolap döndüğü ayrıntılı ve objektif şekilde anlatılmış, biraz ilginiz varsa muhakkak okuyun derim: https://hozkomurcu.com/dropshipping-egitimi/

yaptığı umut tacirliği. hiç karşı değilim ama adını doğru koymak lazım. eğitmen filan değil. çok yaygın bir yöntemi türkçe anlatarak ingilizce bilmeyen türklerin de paralarını çarçur etmelerine fırsat yarattı.

bu arada sözlük'te hakkında yazılan olumsuz içerikleri de mahalle baskısı kurarak sildirttiğinden bahsedilmiş yazıda. şimdi baktım, kendisini öven entrylerin bir kaçı gayet reklam kokuyor. şaşırmadım.
  • yukarıdaki arkadaşın paylaştığı videoda şöyle bir yorum gördüm, paylaşmak istiyorum buyrun;
    11/04/2020 güncellemesi geldi yazıya
    "size aylar önce ekim nazım kaya'nın bu eğitimleriyle ilgili olan tecrübemi anlatayım. biraz uzun ama okumanızı tavsiye ederim.
    10 haziran 2018'te malum şahsın dropshipping eğitimini 297,50 dolar karşılığında satın aldım. neyse videoları falan izlemeye başladım nasıl hevesliyim. amazona kayıt ve dükkan açma kısmına geldik anlattıkları ekranda yok. amazon sitesini güncellemiş adımları güncellemiş ama malum şahısın videoları eski versiyon olduğu için olmuyor. araştır araştır tamamen kendi çabalarımla sonunda dükkanı doğru düzgün açabildim ve sonra ne oldu dersiniz? hoooop suspend(amazon dükkanı askıya aldı satış yapamazsın yani). malum şahısın forum gibi bir sitesi var eğitimi satın alanlar orda soru cevap birbirine yardım falan ediyorlar. bakıyorum sorulara cevaplara abartısız eğitimi alanların %80i suspend yemiş yana yakıla yardım arıyor. yine tamamen kendi araştırmalarım sonucu suspendi kaldırttım. (bakın eğitimi almışım fakat her şeyi kendi çabamla yapıyorum zerre faydaları yok yani mail atıyorum forumdaki diğer üyelere sorun diyorlar o sen ne boka yararsın o zaman arkadaş) ürün yüklemeye başladık yükle babam yükle ama öyle bir pazar var ki büyük balıklar var sen minicik bir balıksın tutunmaya çalışıyorsun. her saniye fiyat güncellemen lazım öyle dediği gibi ürünü yükle keyfine bak satılsın diye bir şey yok. sürekli girip daha düşük teklif veren olmuş mu diye kontrol edip fiyatı indirmen lazım sürekli. olacak gibi bir şey değil youtubeda o kadar kolay anlatıyor ki ama işin içine girince anlıyorsun dediği gibi olmadığını tamamen göz boyuyor.
    buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim :) ikinci kısımda paramı nasıl s*ke s*ke (söke söke yanlış olmasın) aldığımı anlatayım.
    dedim bu iş böyle olmaz benim param boşa gitti ben paramı bu herifte bırakmam. ilerleme kaydedememişim. şimdi malum şahısa mail atsam iade yapmıyoruz diye geri dönecek biliyorum. tarih 22 haziran 2018 girdim bankamın internet şubesine (garanti bankası). kredi kartı işlem itirazında bulundum ve iadesini talep ettim. ertesi gün bankam aradı beni durumu sordular anlattım dedim böyle böyle kaya online şirketinin internet sitesinden eğitim satın aldım ilgi alaka sıfır. yardım istiyorum diğer üyelere sorun diye cevaplıyorlar mail görüntüsünü vs her şeyi göndermiştim. beni arayan hanımefendi tamam ben böyle tamamlıyorum o zaman sonuçlanması 180 güne kadar sürebilir dedi. tamam dedim. başvurum artık resmi olarak işleme girdi. 1 ay sonra bu malum şahısın şirketi eğitimde verilen yazılıma erişimimi kesti. yazılımın sitesine girip mail attım çalışmıyor diye kaya online tarafından yapılmış onlarla iletişime geçin dediler. muhatap bile olmak istemiyorum dedim :) neyse efenim tarihler 19 kasım 2018i gösterirken o muhteşem mail uçtu geldi düştü posta kutuma. garanti bankasından geliyor. şu tarihte yaptığınız itiraz olumlu sonuçlanmıştır iadesi kartınıza yatırılmıştır. vuhuuuuuğğğ diye bir ses çıkardım siz olsanız siz de bu tepkiyi verirdiniz :)
    sonuç olarak gerek yurt içi olsun gerek yurt dışı olsun bir alışveriş varsa ben iade etmiyorum diye bir şey diyemezsin ya adam gibi hizmet vereceksin ya eşşek gibi o parayı iade edeceksin. sizler de bunun bilincinde olun. malum şahsa ödeme yaparken iade yapılmamaktadır diye uyarı görürsünüz onlar fasa fiso. benim bankam işlemi yapan amerikadaki pos şirketiyle iletişime geçti onlar parayı malum şahıstan aldı bankama gönderdi bankam da bana iade etti. garanti bankası gerçekten bu konuda çok iyi. sizlere tavsiyem paranızı bırakmayın arkadaşlar peşine düşün para kolay kazanılmıyor ne idüğü belirsiz şahıslara boyun eğmeyin hakkınızı arayın.
    yardım isterseniz bana mail ile ulaşabilirsiniz. hepinize iyi günler.
    erdi.tfkcii@gmail.com"

yazıyı yazan arkadaşa hala bu işe nasıl girebilirim gibisinden sorular soruluyormuş, adam mesaj attı şu yazıyı paylaşmamı rica etti

11/04/2020 güncellemesi

"aylar sonra gelen güncelleme: arkadaşlar bu yazıdan sonra çok mail aldım hala da alıyorum. elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. ama lütfen bana
    hala dropshipping yapıyor musun?
    eğitim satın almadan bu işi yapabilir miyim?
    dropshipping için tavsiyeniz neler?
    gibi sorular sormayın. tavsiyem dropshippingden uzak durun. böyle para tuzağı eğitimlere, çok para var diyerek hayal dünyanıza girip sizi zarar ettirecek karşılığında sizin paranızı yiyecek insanlara kanmayın."

bedava peynir fare kapanında olur da siz hem para verip hem ortada kalabiliyorsunuz
    yazılım alanında kendinizi geliştirmek istiyorsanız bakın şöyle bir entrym var
    (bkz: #105061144)
    kolay yoldan para kazanma işi yok artık gençler.

(bkz: mega holdings)
    (bkz: çiftlik bank)
    mega holding nanesine bulaşan bir arkadaşım bana gelip kanka hayatının fırsatını getirdim bir işe girip, parayı kıracağız 1 sene içinde araba alacağız diyordu.

ben de bu olayı sadece çok az kişi biliyor ve işin tek olmasından dolayı da değerli olduğunu sanıyordum, sonrasında olayın ne mal olduğunu öğrenince kanka bu olmaz saçmalık dedim çocuk inanmadı, arkadaşıyla buluştukları kafe de araba hayali kurarken 6 ay sonra buluştukları kafede çalışan oldular.

sonuç olarak hala dropshipping yapamak istiyorsanız adama mail atmayın amk.
hesabın var mı? giriş yap