• ekmeğin herhangi bir öğündeki temel katkısı sanırım içerdiği yüksek miktardaki şeker ve undan dolayı insülinin çok hızlı yükselmesi, peşi sıra da mide de kapladığı alandan dolayı yarattığı tokluk hissi. oysa insülin bir kaç saate hızlıca düştüğünde yemekte eğer yeterli protein ve yağ da alınamamışsa tekrar bir açlık hissi başlar.

eğer öğününüzden ekmeği eksiltmek istiyorsanız, yerine yine aynı dolgunluk hissini verecek yulaf/ buğday ezmesi ve yağ içeriğinden dolayı yoğurt ve/ya süt tüketilmesi iyi bir tercih olabilir. hem tokluk yarattığı gibi uzun süre de acıkma hissi yaşamazsınız çünkü bu karışımın sindirimi saatler sürer.

ah be tremere çok tatsız bu nane diyenlere azıcık bal veya kuru dut / kayısı / öneririm. ama azıcık bak...
  • ciddi problemler çıkaran durum.

bal kaymağı meme uçlarımıza sürüp mü yalayalım?
  • standart kahvaltımı yazıyorum beğenirsiniz beğenmezsiniz size kalmış.

2 adet haşlanmış yumurta(katı)
    8-10 suda bırakılmış zeytin
    1 salatalık ve 1 domates
    kibrit kutusu kadar beyaz peynir veya yarısı kadar daha yağlı bir peynir
    2 ceviz içi
    4 çiğ badem.
    bir tatlı kaşığı sızma zeytinyağı salataya veya, için işte :)
    bir bardak bitki çayı (limonlu yeşil çay)
    opsiyonel olarak çaya 1 limon sıkıyorum.

erken acıkırsanız 1-2 saat içinde bir porsiyon meyve yiyin (tercihen sırasıyla elma, nektarin, armut)

çalışan insanlar için faydalı olacağına inanıyorum.
  • kutsal kitapta dendiği gibi:

size domates ve salatalığı; ekmeğin glisemik indeksini düşürsün diye verdik.

podufuk beyaz ekmeğin alternatifi, rafine olmayan unla yapılmış, tok esmer ekmektir.
  • diğer öğünlerden farklı olarak gerçekten de insanı mutsuz eden kahvaltıdır.

ekmeksiz yemek yemek, ekmeksiz salata yemek gibi şeylere insan biraz zorlanarak alışabiliyor ancak ekmeksiz kahvaltı o kadar zevksiz bir şey ki anlatılmaz yaşanır.

tam birbuçuk saattir önümde duran küçükcük bir tabaktaki beyaz peynir, ceviz, salatalık, maydanoz, dereotu ve zeytini tırtıklaya tırtıklaya yiyorum. zerre zevk almıyorum. oysa şimdi bi çıtır ekmek olacak arasına koyacaksın hepsini ohh...
  • peyniri çok severim neredeyse her çeşidini, ama ekmek olmayınca çok yiyemem damak tadımı rahatsız eder.
    yumurtayı da severim özellikle haftasonu kahvaltılarının eksik olmaması gereken parçasıdır ama ekmeksiz pek bir yavan kalır.
    3-5 çeşit reçel ya da mevsimine göre bal-kaymak, pekmez-tahin sofranın baş tacıdır ama ekmek banmıyorsan olmuyor ki.
    tereyağını domatesin üzerine mi süreceğim, hiç olur mu?
    ya da zahtere yumurtayı mı banacağım?
    ceviz demiş birileri tamam sert peyniri cevizle yuvarlarız ama yumuşak peyniri neye süreceğiz?

mevcut kahvaltı kültürümüze uymayacak bir yöntem. tamam illa zararlı diyorlarsa belki beyaz undan ekmek yemeyiz ama hepten de ekmeksiz ye demek düşüncesizlik ve insafsızlık değilse nedir? hiç sevmedim kabul de edemedim.
  • çok rahat yaptığım kahvaltı çeşidi. bu sabah 3 tane sucuklu kaşarlı tost aldım mesela. yanında hiç ekmek yemedim ve eksikliğini hissetmedim. mis.
  • mümkündür.her sabah en az bir adet haşlanmış yumurta,biraz peynir,biraz ceviz biraz zeytin,domates ve salatalık.yanına da çay.oh mis.
  • mısır gevreği ve sütle yapılan kahvaltıdır. sabah evden çıkmak için acele edildiğinde mecbur kalınandır.
hesabın var mı? giriş yap