• sabah 10=> uyanayım
    11=> çalışayım
    11:25=> sıkıldım, biraz ilgimi dağıtayım, tvye bak, türk filmi vs..
    11:50=> hass.. yemekten sonra çalışayım.
    12:40=> ya da ben öteki sınava bakayım biraz.
    13:30=> çok çalıştım yeter. yürüyüş yapalım.
    ..
    ..
    16:30=> tamam şimdi bi dalsam ben buna, 3 saat falan, bayaa bişey kaparım.
    17:00=> off, bu ders de yarım saatten fazla çekilmiyor, en iyisi 5 dakka mola.
    17:40=> oha saat kaç olmuş, okuyalım biraz.
    18:15=> yeter lan, o kadar çalıştım, kafam mikildi zaten.
    19:15=> ananı ya, bu saatten sonra çalışsam nolucak, haberleri izleyeyim.
    20:00=> off olm yemekten sonra bakiim ben buna, aç ayı oynamaz.
    21:00=> olm bu ne biçim örnek ya, yapmış adamlar, neyse bu bitsin nete girerim.
    21:10=> tamam nete girdim.
    ..
    ..
    23:44=> oha lan, geç olmuş.. ben bu durumu sözlüğe not düşeyim ki genç nesil önlemini alsın, sınavına çalışsın.
    (bkz: bilinçli suser)
  • ekonometri sınavı yaklaşmış olan ve kendini uzun zaman korkudan ekonometriden uzak tutmasına rağmen en sonunda kader anına yaklaşması sonucu kaçamayacağını anlayan 45 öğrenciden oluşan bir sample alırsak olayın sonuna doğru regression, prediction vs. yapmadan hepsinin doğal seleksiyona uğrayarak birer birer yok oluşuna tanık olabiliriz.

ekonometri çalışmaya çalışan bir öğrencinin durumunu yansıtabilmek için kullanılabilecek en doğru yol stream of consciousness tekniğiyle yazmak üzere beyinlerinin içine girmektir.
    (not: "hiçbir şey bilmiyorum kesin kalacağım" diyerek erkenden bırakanları ve sadece son geceye bırakanları bir yana bırakıyoruz. dersleri kaçırmamış ortalama bir öğrenci olduğunu varsayıyoruz)

(her şey büyük bir gazla başlamıştır. her şeyden habersiz öğrencinin henüz güveni kırılmamıştır.)
    - bu daha ilk sınav, yüksek bir not alırsam hem sonrası için de gaza gelip yüksek not alırım hem de kalma riskini bertaraf etmiş olup moralimi yüksek tutarım...

(kitaba bakılır)
    - kitap 300 sayfa. en iyisi defterden başlayayım, anlamadığım yere kitaptan da bakarım. sınav zamanına kadar yetiştirebilirsem okurum kitabın hepsini...

(deftere bakılır)
    - ne zaman yazmışım ben bunları ya?! derste "anlamadığıız yer var mı?" diye sorulduğunda her şey ya açık geliyordu ve soracak sorum olmuyordu ya da anlamasam da nereyi anlamadığımı anlamadığım için sormıyordum ama böyle de uzak gelmiyordu gene de. insana defterinin bu kadar yabancı gelmesi normal değil... neyse bir şekilde başlamak gerek...

(ilk 20 dakikada 6-7 sayfa bitirilmiştir. biter tabii ne de olsa daha olayın başındaki giriş cümlelerindeyiz)
    - fena gitmiyorum. anlıyorum dikkat edince. böyle gidersem bu akşam bunları bitirip yarın tamamen örnek soru çözerim.

(sayfalar ilerledikçe kafa karışmaya başlar. beynin içinde havada türlü notasyonlar uçuşmaya başlar. az önce anlaşılmış olan çok kolay bir bilgi de artık karışmıştır)
    - şimdi sigma vardı elimizde, o tamam da bu üstünde şapkalısı ne ola ki?... hımm burda bir de üstü çizgili işaretler var... neden bir sürü "e" kullanmışız ki? ne farkı var bunların?

(notasyonlardan kafayı yemeye başlayan öğrenci olayları bir türlü mantığına oturtamamaktan huzursuzdur. ezberleyip geçmek istemez, yapılan işlemlerin formulleri neden öyledir nerden çıkmıştır bilmek ister ama anlayamadıkça geçmişi sorgulamaya başlar)
    - acaba geçen dönem istatistikten daha hakim bir şekilde geçseydim bunu anlayabilir miydim?

(gitgide anlama ümidi azalmıştır ve bu yüzden bari ezberleyeyim der ama bir sürü sigma, toplam, "e" işareti vardır karıştırmaktan korkar ve bu sefer geleceği sorgulamaya başlar.)
    - bunlar benim işime yarayacak mı ki? neden böyle bir şey yaptığımızı anlatsınlar, nasıl yapılacağını da bilgisayar üstünde gösteriversinler. formulleri ezberlesem de unutacağım nasıl olsa. bilgisayarda 5 saniyede yapılan şeyi neden elde yarım saat uğraşayım?...

(dikkat her dakika daha fazla dağılmaktadır. masanın üstündeki herhangi bir nesneye takılınır)
    - bu silgiler de kullanıldıklarında ne kadar toz çıkarıyorlar. fena silmiyor ama. bu adamların şirketi de çok büyüdü.

(sonra sınav olduğu hatırlanır ve bu huzurlu dalgınlıktan bir anda çıkılır)
    - acaba arkadaşlar ne alemde?

(f alındığı taktirde ortalamanın ne olacağı hesaplanmaya başlanır.)
    - ikinci dönem ve yaz okulunda açılmıyor bu ders. seneye alacağım anca. o zaman okulu uzatmamak için kesin geçmem gerek ama. risk almayıp bu sene geçsem ne güzel olur.

(tekrar derse dönülmeye çalışılır ama kafa dağılmıştır artık iyice. okunan şey anlaşılmaz, işaretler havada uçuşur, tamamen bir kavram karmaşası olaya hakimdir. cümleler 4-5 kere yavaşlatılarak okunur ve anlamaya çalışılır)
    - ne diyor şimdi bu ya? bu formülü demin gördüm sanki ama neydi ki bu? yoksa aynısı değil mi? çok benziyor ama. neden burda bunu orda onu kullanmış ki?...

(dersin hocası çekiştirilmeye başlanır)
    (çoğunlukla kötü yönde olur)
    - bu adam da şimdi kesin kıllık yapar. acayip sorular sorar. ortalamanın altını da bırakıyormuş zaten.
    (az bir ihtimalle "hocasını seversem dersi de sevebilirim" diyip iyi düşünmeye çalışanlar olabilir)
    - adam çok şeker aslında. ders dışında da sohbet edebilsek keşke. kafa adama benziyor. fena da değil aslında ya... keşke hocam olmasaydı...

(artık iyice dersten kopulmuştur. arkadaşlar aranmaya başlanır. sinirler bozuktur)
    - napacağım ben ya?! çince olsa bu kadar anlamam! ağlamak istiyorum!

(saate bakılır artık iyice geç olmuştur)
    - bu saatten sonra anlamam zaten. yarın sabah kalkınca başlarım tekrar. okulda da sorarım birkaç kişiye çözümleri nasıl olacak diye bazı soruların.

(ertesi gün anlamış gözüken az sayıdaki insan yakalanır, çeşitli sorular sorulur. ama hepsi bir anda anlatılınca hazmedilemez tam olarak)
    - bundan sonra kesinlikle günügününe çalışacağım. kitabı da okuyacağım, sorularını çözüp hocaya soracağım

(sayılı zaman çabuk geçer ve sınav gelip çatar. haliyle pek başarılı değildir)
    (ordan oraya düşüncelere dalarken hiç çalışılamadıysa yediği haltın bilincinde olarak olayı sukunetle karşılar)
    - önemli olan katılmaktı. önümüzdeki maçlara bakacağız.
    (eğer kişi biraz çalışabilmeyi başardıysa yorum yapabilir)
    - ya 2. sorunun aynısı kitapta ardı. çözemeyip sorarım demiştim sonra kalmıştı öyle. keşke birini bulup sorsaymışım... salak gibi bildiğimi karıştırdım yapamadım ya...

öğrencilerin genel tavrı böyle olsa da bundan farklı davranarak çalışmaya iyice erken başlayan ve tek bir dersi bile kaçırmadan katılım gösteren biri olarak benim gibi yapmanın da yukardakilerden çok da farklı bir sonuç yaratmayacağını söylemeliyim. ekonometri bu... önümüzdeki maçlara bakacağız... hocama da burdan saygılarımı iletiyorum...

edit: şunu yazana kadar ekonometri mi çalışsaydım acaba?
  • ''determinant üstünde delirmece, matris üstünde halüsinasyon görmece. bu ne ola ki?'' şeklinde bilmeceler üretmeye zorlar insanı ekonometri sınavına çalışmak. kandaki kafein değişkeni tavan yapıp sonsuza doğru gitmeye başlayınca, hayatın anlamını lnyi=alfa+betaxi+ui modeline koyup, bir sonuç bulamamaktır ekonometri sınavına çalışmak. ardından t testiyle 0,05 hata payına göre hayatı sorgular insan. ho kabul çıkar ve anlar işte o vakit: hayat istatistiksel olarak da anlamsızdır!
  • ölümdür ölüm. böyle bir şey olamaz. yok arkadaş ben üniversiteyi boşuna okumuşum amk. lan ya ben gerizekalıyım ya da bu ders inanılmaz zor.

arkadaş, bu sınava daha bu dersi aldığın ilk günden itibaren çalışmaya başlayacaksın. bak türkçesini geçtim bi de ben bunun ingilizcesini alıyorum* hadi beni siktir et, bunu almanca alan adam var. lan mınakoyim almanca nasıl yapıyorsunuz bunu?

zor be anne çok zor.
  • slaytlardan hoppidi şuppidi geçilen derslerin ardından notlarla baş başa kaldığın anda ne olduğunu anlıyorsun, aslında daha doğrusu anlayamıyorsun.
    neye çalıştığım hakkında tek kelime fikrim yok. nedir ulan bu, neyi hesaplamaya çalışıyoruz yemin ediyorum anlamıyorum
  • aslında düzgün bir hoca ,yani derste öğrencileri uyutacak ses tonuyla slayttan pıt pıt klavyeye basarak dersi anlatmayan hoca, tarafından alındığında eğlenceli olabilecek çalışma. olabilecek diyorum çünkü aynı sonuca ulaşabileceğimiz ancak farklı şekilde uyguladığımız testlerle bu iş zorlaşıyor. yani belki şuan ben de tam olarak bilmediğim için anlamlandıramıyorum ama şundan eminim ki ben bu dönem bu dersi vereceğim. dönem sonunda da editlemek üzere dursun bu entry de.

edit: dersi verdim! yihu

1 yıla yakın süre sonra gelen edit: efem dersi vermek bir yana dursun, bölümü uzatmadan bitiriyorum. aklım 4. sınıfta başıma gelmiş olabilir. doğrudur. ama iyi ki bu bölümü okumuşum. yükseğe başladığımda da editlemek üzere dursun bu entry. *
  • (x'x)^-1 * x'y

bütün olay yukardaki formülün şifrelerini çözmekte.
  • bi şeylere çalışıyorum ama neye çalıştığım hakkında hiçbir fikrim yok.

günler sonra gelen edit: aa ile geçtim.
  • yardımcı olmayı çok istediğim ancak gel gör ki hocanın son 7 yıldır aynı soruları sormasına rağmen(ki çözümleri defterde mevcuttur.) bütünlemelerde 63 ile ba yı zor alabildiğim derstir. çözümlere yardımcı olamasam da dualarım kendisiyle. yolu açık olsun.
hesabın var mı? giriş yap