1. en popülerlerinden bir sözlük celebrity’si ile bir haftadır beraberim. evet kesinlikle “ormanda kaybolan penisimizi fotoşoplar büyütmüş”, sorunsal falan hak getire ve evet magma çok sıcak.

  amcıkgül / istanbul/ 24

  -----------------------------

  02.02.2012
  ekşi sözlük'e bakıyorum yorumlara inanamıyorum. şaka şaka. gayet inanıyor ve anlıyorum. ekşisözlük’teki maalesef artık ezici çoğunlukta olan gerizekalı, cahil, ahmak, kullanıcıları gören herkes de rahatlıkla anlar zaten.

  tamamen itiraf.com ile taşak geçmek için açılmış bir başlık çok değil iki sene içinde gerçek bir itiraf.com’a dönüştü ve sözlükteki metamorfozu tespit için şahane bir deney oldu.

  ki bu itiraf.com ile dalga geçme hadisesinde dalga geçilen şeyi biraz olsun şöyle tarif etmeye çalışayım: 21.yy’ın ilk yılları. internetin coştuğu yıllar. itiraf.com kullanıcısı acemi. bir çok sıradan konuyu sadece kendi başına geliyormuş gibi, gereksiz yere yazıyor. itirafçı jargonuyla konuşarak (bkz: itirafçılar için hazır magma esprileri) siteye duyduğu aidiyet ile kendini yüceltiyor. tabi ki bu sahte unvan (itirafçı), bu zavallılık bütünü görenlere komik geliyor. esasında tam da incisözlükçülerin “ekşici piç” dediği gibi, itiraf.com’cu da (tabi ki genel ortalama) taşak unsuru oluyor ekşi sözlük’te.

  olayların içyüzünü, detaylarını fark edemeyen, gerçekten okumayı ve yazmayı bilmeyen, klişelerle, kalıplarla, tabularla bezeli zavallı düşünce dünyaları olan kişilerdi itiraf.com ile birlikte açığa çıkan kitle. bu yüzden “ekşi itiraf” başlığı açılıp, oradaki klişeler ile dalga geçildi. ama iki sene olmadan tam da dalga geçilen “itiraf.com ruhu” tüm sözlüğü ele geçirmişti bile.

  (bkz: sözlüğün itiraf.com'a dönüşmesi tehlikesi)
  (bkz: e oldu sana itiraf.com)

  ortalamalaşan sözlükte yazıldı, ilk tespiti (bkz: ekşi sözlük/@nazmiye demirel) yaptı sanırım. sonrasında da defalarca anlatıldı. bir tecavüz ya da ölüm olduğunda, sadece gazetede yazılan (%99’u onun gibi salakları gaza getirmek için abartılan ya da sadece belirli bilgileri verilen) haberi okuyup, çekirge sürüsü gibi binlerce “orrrrospu çocukları, bunları var ya, asıl kendilerini , asacaksın abi, acımayacaksın…“ entrylerini yazan insanlarla doldu burası. bu ahmak sürüsünü rahatlıkla manipüle edebilirsiniz. belki de sözlükte yapılabilecek en anlamlı aktivite bu artık. bir avuç kalan değerli yazarlar halâ takip ediliyor ancak onların da motivasyonları kalmadı. ne diyelim, güzel günlerdi. ürün yaşam eğrisi çok acımasız.

  son olarak, ağlak bir hayıflanma olarak gözükmesin yazdıklarım. bu sorunun bir çözümü yok. çözüm yok, bunu çok iyi kavramalı. çözümün olmadığını kavramak bu işte ulaşılabilecek maksimum fayda. benim itirafım da bu olsun.

  -----------------------------

  13.07.2012
  “artık ezici çoğunlukta olan gerizekalı, cahil, ahmak kullanıcıları...” demişim. bunu da biraz açalım da, eleştirdiklerimiz gibi kestirmeci gözükmeyelim:

  gerizekalı, cahil, ahmak kullanıcı sözlüğün ilk yıllarından itibaren vardı. esasında herkes hayata da, yazmaya da ahmakken başlıyor biraz. problem ahmaklıkta değil. problem ahmaklığın sürdürülebilir olmasında, istikrarlı bir şekilde gelişmesinde, çoğalmasında. eskiden ahmak bir kullanıcı, ahmakça bir entry yazdığında sözlük jargonunca ayar denilen bir tedavi sürecine girilirdi. girişken ve heyecanlı ahmaklar bizzat yedikleri ayarlarla, sessiz ve çekingen ahmaklar da bu ayarların verdiği ibretle evrilir, bol bol okur, mecburen belirli bir standardın üzerinde yazar ve tartışır, donanımları artardı. yılların diyalektik’inin sözlükteki karşılığı idi bu tekamül. problem, bu sürecin işlevini yitirmesi. ahmaklar çoğaldıkça ayar anlamını yitirdi. ayar verenin değil alanındı. yeni ahmak kitlesi hacminin büyüklüğü itibari ile ayar alamıyordu. ayar tutmuyorlardı. ve sözlük ahmağı ironiyi taklit etmeye başladı. herkes ironi yapıyordu. ortaokullu.swf’deki ahmak gibi ironi yapıp, karşısındaki ile dalga geçiyodu, keh keh keh gülüyordu herkes. "yau" diyordu, "o erkek üle dişünün şeyleri o tarzda nasıl hele bir anlat bakalım keh keh keh" diyordu karşısında bilim adamına. bu seviyedeki ve daha kalabalık bir ahmak sürüsüne ayar verilmesi teknik olarak imkansızdı. ahmak oyunu kazandı. (bkz: teknik nakavt)

  kalabalığın, yığınların kaçınılmaz sonu bu. ahmak “akp/chp’deki inanılmaz skandal” manşetine , sadece manşetlerini okuduğu gazetedeki bir kaç cümle üzerinden yorum yapar. yaptığı yorum tabi ki yanlıştır. haber eksiktir, yanlıdır, abartıdır, manipüledir... ahmak bunu anlayamaz, bilemez. “vay şerrefsizler” der,” bu kafa ülkeyi de satar yakında” der, maalesef ironi yapar, tüm ahmaklığı ve kısıtlı bilgisi ile dalgaya alır işi. e, normal, ahmağın görevi bu da, o haberin detaylarını görüp,” kardeşim aslında işin aslı şöyle” diyen adam yok artık. sıkıntı burada. varsa bile yüzlerce entry arasında okunma olasılığı yok. ahmak gene kazanır. (bkz: hükmen galip)

  ahmak tematik entry giren birine ateş püskürür. ekşi sözlüğü gerçekten bilgi kaynağı olarak kullanan birine, kendisi sadece futbol ve siyaset magazini entryler girmesine rağmen ateş püskürür. dalga geçer onunla. bilginin ne demek olduğunu bilmeyen biri, bilgi giren birini sözlüğü bozmakla itham eder. ahmak zalımdır.

  ahmak ya çok sevip abartı över ya da nefret edip abartı söver. öküzce eleştirir*. ahmak hayındır.

  mizahı keşfeden ahmak en fecisi, en tahammül edilemeyenidir. “vay anam vay neler dönmüş serhat ya” der. içinde din geçen her türlü başlığa “ahirette götümüze girecek entryler” bakınızı verir. tam otomatiktir, full aksesuardır. “şerefsizim benim aklıma geldiydi” yazar. her türlü x’li başlığa “x iyiydi ama çevresi kötüydü” yazar , her türlü y’li başlığa , “y’ye inanmıyorum ama bir z var” yazar, abartı bir başlık altına “bir an heyecanlandın itiraf et” der. “geçen gün minibüse bindik şoför arkadan veremeyen var mı dedi, biz de binerken eline verdik ya dedik, ehauaea” diye, yaran entry’lere, yaran başlık’lara, yaran minibüs diyalogları’na, yaran öğrenci diyalogları’na, yaran otoyol diyalogları'na, yaran insan diyalogları’na, yaran sözlükçü diyalogları’na, yaran dünya diyalogları'na, yaran karayolu taşımacılığı diyalogları'na, yaran necmi diyalogları’na, yaran haftasonu diyalogları’na yazar. şeftaliden evrimleşen sözlük yazarları’ndandır. ahmak nobrandır.
  (bkz: sözlük ahmağı) (bkz: ekşi ahmak)

  -----------------------------
 2. sözlükte çok popüler, entryleri sevilen bir üçüncü nesilim ama gene de diğer sözlük hesabımdan entrylerime şukela verme alışkanlığından bir türlü kurtulamadım. hatta üç kez de yaran entrylere fake nikimle girip kendi entrylerimi yazdım. bu da kleptomaninin bir türü sanırım.

  içinizden biri / içerenköy / 22
 3. geçen ssg ile zirvede karşılaştım. arası soğumadan yazayım.
  -hiç de sözlük tanrısı gibi değil, çok alçakgönüllü.
  -tanışırken heyecandan nikimi yanlış söyledim.
  -yarım saatte üç şişe birayı götürdü.
  -yakından bakınca saçında kepek olduğunu gördüm
  -gece boyunca gülümsedi. çok şeker gülüyor.
  -ayakkabısını boyamamıştı, kırık not verdim.
  -bir dakika bile yalnız kalmadı, dolayısıyla esas söylemek istediklerimi söyleyemedim :)

  sıç geldi / 23 / etiler
 4. amcıkgülün itirafını okuyunca aklıma geldi. ben de iki sene önce birinci nesil bir yazar ile birlikte olmuştum. arkadaşın büllüğü görünce "bakınız boyu değil işlevi önemli" diye espri yapayım dedim.. bütün gece suratı asık bir adamla televizyon izleyip durduk. bu arada gerçekten boyu önemliymiş.
 5. sözlükte sağ cenahtan bilinen, solculara verdiğim ayarlar ile tanınan muhafazakar bir yazarım lakin ne zaman cav bella adlı malum şarkıyı dinlesem tüylerimin diken diken olmasını engelleyemiyorum. ne ki bu şimdi?

  arif_ozan/26/ötüken
 6. "yahu geçen gün bi entry'i moderatöre mesaj atmaya kalktım, kime hanesine moderatörün ismini yazmayı unutmuşum, yazara gitmiş. 10 dakika sonra farkettim, e tabi magma çok sıcaktı. hemen ecza dolabına koşup 5 tane streptomagma yuttum. entry sahibi de uyardığım için mesaj atıp teşekkür etmiş. ahhh barsaklarım çok acıyo, gözlerimden yaş geliyo acıdan bi haftadır."

  telaşgül, şanlıurfa merkez, kuru : 28
 7. entrylerinde yabanci kelimeler kullanan yazarlari cok seksi buluyorum.sanki kisilikleri de o denli karmasik ve renkliymis gibi geliyo.yatakta da cok hareketli olduklarini düsünüyorum.bilmem anlatabiliyomuyum ;)

  ruhum orospu,antep'in icinden,25
 8. daha düne kadar tarkan'in sarkisindaki "oynama sikidim sikidim" kismini "ben seni ellerin olasin diye mi sevdim" diye anliyodum.ne salagim di mi?

  götten kulak,dagin basi,22
 9. en begenilen entry'lerim oylanmadan yer değiştiğinde korkuyorum, uc kulhuvallah bir elham okuyorum, allahım beni cinden ruhdan uzak tut diyorum. tam mag-mallık biliyorum ama elimde değil.

  tevbe, ankara, 24

ekşi itiraf hakkında bilgi verin