şükela:  tümü | bugün
 • bir yandan kedimizi okşayıp jazz dinlerken bir yandan da ucuz şarabımızı yudumlayan biz ekşici piçlere şart olan veritabanıdır.
  misal doluca mistik beşiktaş üçler'den 17,5 liraya temin edilebilen aşırı tatlı, üzümü belli olmayan rezil bir şaraptır.
  bunun yanında sava carrefour'larda 14,5 liraya satılmasına rağmen özellikle kırmızısındaki sek tatla gönüllerimize taht kurmuştur.
  uludağ greyfurtlu içecek çıkarmış bu arada, cin alıcak paranız olursa deneyin, limonatanın modası geçti.

  ekleme: aldığımız ucuz şarap gerçekten hiç içilemeyecek durumdaysa paniklemiyoruz ve şarabı blendera döküp yaklaşık bi 3-4 dakika karıştırıyoruz. bu sayede şarap havalandırılmış oluyor ve tahammül sınırlarımız içerisine giriyor.
 • çok faydalı bir veritabanı olup daha da faydalı olabilir. nasıl derseniz, eski güzel günlerde marketlerin haftalık broşürlerinden fiyatı düşen şarapları takip ederdik, gidemezsek de web sayfalarından bakardık. artık akp sayesinde bu broşürlerde bile içki fiyatları olmadığından fiyatı düşen şarapları ancak tesadüfen gittiğimiz marketlerin içki reyonlarında görebiliyoruz. yani diyorum ki, gidip gören arkadaşlar, indirimlerden bu başlıkta bizi de haber ederlerse ömür boyu duacıları oluruz, sayemizde cennet bahçelerinden kupon bir arazi elde edebilirler.
 • sevilen'in iki sevileni, tellibağ ve sevilen altıntepe her daim ilk alternatiflerden olmalıdır.
 • oldukça bilinen buzbağ ve yakut'u bir kenara koyarsak.
  bulması biraz zor olmakla birlikte son zamanlardaki favorim fiyat/performans olarak başarılı 25 lira civarı suvla kabatepe kırmızı'dır.
 • biricik. tek ve net cevap. biricik kirmizi. mis.

  http://www.biriciksarap.com.tr/biricik/index.php
 • başta belirtmeliyim ki en işe yarayacak seçeneği önceden vereyim. deneyip pişman olmazsınız. fiyat performans açısından bakıldığında denizli / bekilli'de üretilen küp firmasının şarapları bunların başında gelir. litreliği 14tl. 1.5litreliği 21tl. bekillinin yerel üzümlerinden üretiliyor. bilen bilir üzüm bağları şarap fabrikasına ne kadar yakınsa üretilecek şarap için o kadar iyidir.
  aşağı yukarı 20-30 lira arasında bakıyorsanız migrosta frontera adında bir şili şarabı var tadı iyi 30 lira civarı ve 23, 27 lira arasında mardin firması diren var içimi oldukça keyifli. kapadokya bölgesinden turasan firmasının şarapları fiyat performans açısından iyi ve doluca antik.
  aşağı yukarı 30-45tl. arasında bakıyorsanız migros'ta, kipa'da ve özellikle metro'da şarap seçeneği bol. bu fiyatlara; bordeaux, mendoza, toscana ve california şarapları bulabilirsiniz
  arkas holding'in yönetim kurulu başkanı lucien arkas'ın üzüm bağları satın alıp şarap sektörüne adım atmasıyla idol markası adı altında şarap piyasaya sürdüler tadı da fena değil 16-17tl. ye satılıyor. tek eksisi gerçek mantar görünümünde bir plastik mantarla şişeleri kapatmaları şık olmamış. genellikle migros'larda satılan litrelik tellibağ var onu da önerebilirim
  carrefour, kipa ve metro'da 70lik şişelerde 13-15tl ye sava var. sava dışında onun hemen hemen dengi 11 tl. ye migroslarda satılan beyzade adında bir şarap var. asidiklik ve tat olarak ikisi hemen hemen birbirinin dengi.
  izmir'de hemen hemen her tekel bayide bulunan dimitri diye bir şarap var. 1lt.liği 14 tl. beyzade'den biraz daha keskin.
  yazgan firmasının karşıyaka adında bir şarabı vardı. şişesi 7 liraydı. şuan 9 lira herhalde. 3 yıl önce, 2013 şişeleme tarihli 3 şişe alıp birini hemen denedim. çok keskindi ve 3 kişi bir şişeyi zor bitirdik. diğer bir şişeyi 1 yıl dinlendirip içtim ve biraz yumuşamıştı. beyzade ayarına evrilmişti keskinliği. kalan bir şişeyse hala bekliyor.

  aşağı yukarı 10-20tl arası fiyatlarda, verdiği keyif ve tat açısından yapılan sıralamaya göre;
  1. küp 1lt.liği 14tl. 1.5 lt.liği 21tl.
  2. idol 70lik 17tl.
  3. tellibağ 1lt.liği 18tl.
  4. sava 70lik 14tl.
  5. beyzade 70lik 12tl.
  6. dimitri 1lt.liği 14tl.
  7. efes güneşi 1lt.liği 13.5tl.
  8. karşıyaka (yazgan)

  küp, dimitri, yazgan, efes güneşi ege bölgesinde rahatlıkla bulunur. izmir'de ise hemen hemen her tekel bayide rahatlıkla bulabilirsiniz. diğerlerini tüm illerde rahatlıkla bulabilirsiniz.
 • önceki entrymde sadece kolay ulaşabildiğim marketten alabildiğim şarapları sıralayıvermişim, metro market gibi bir zenginliğe haksızlık etmişim!

  her şeyden önce akşam yemeği için yeterli vakit ayırmadığım için olsa gerek, yemek yanında değil, daha çok, kitap-film eşlikçisi olarak, meyvemsi, hafif ve genellikle beyaz, rose ya da blush şaraplar tercih ettiğimi belirtmeliyim.

  ayrıca yıllandırılmayan şaraplarda niçin mantar kapak kullanılıyor, bilmiyorum. gerçek anlamda bilmiyorum, eleştirel anlamda değil. ama kararsız kaldıysam, üzüm çeşidine göre değil kapak şekline göre seçim yapıyorum ve çevir-aç kapaklı olanı alıyorum. evet, tam bir şarap eksperi, tam bir degüstatörüm! bu aşamadan sonra okumazsınız sanırım ama yine de yazayım;

  metro'da satılan medinet şaraplarının, kırmızısı da (rouge) beyazı da (blanc) iki mühim kriterime cevap veriyor: çevir-aç kapaklı ve hafif - meyvemsi... hem 1 lt'lik şişeleri de çok tombikto :)

  yine metro'dan j. p. chenet marka grenache üzümlü pembe şarabı çok seviyorum, marshmellow gibi sanki (bkz: şaraptan angelina jolie kokusu almak). bunun daha tazecik, ferahçık versiyonu da "c. p. chenet ice rose". soğuk içiniz. bu ikincisi çevir aç kapak <3

  bir de migros'ta sevilen'in mimoza isimli roze bir şarabını gördüm. internette aradım taradım, bir bilgiye ulaşamadım ama dediğim gibi tercihim çevir-aç kapaktan yana olduğundan ötürü, denemek için aldım :))) fiyatının çoooook üstünde, çilek kokulu bir lezzete sahip; güllü yeşil çay içiyormuşçasına, ziyadesiyle güzel bir eşlikçi.

  bir de, bir akşam şarap reyonu önünde "ne alsam?" kararsızlığı yaşarken, reyona göbekli bir şarap sever geldi ve "kararsızsan bunu al, hem fiyatı uygun hem de doluca'nın" diyerek doluca'nın mistik şarabını önerdi. kendisi de bir kucak dolusu "mistik" aldı :) haliyle denedim: tadı yumuşak fakat birazcık tortulu. hayli ucuz bir kırmızı şarap, içimi kötü değil, mevsimi şimdilik geçmiş olsa da, evde sıcak şarap yapımına gayet uygun. ayrıca mantar kapaklı :/ iyi bir şarap eksperi olarak, tortuyu, gövdeyi, berraklığı, kalıcılığı umursamadım ama kapaktan puan kırdım!

  "j. p. chenet = mimoza > medinet > mistik" diyebilirim bu entry için.

  7 ay sonra edit: ya mimoza bozdu ya da ben sıkıldım :/
 • sanırım şimdiye kadar içtiğim maliyet fayda oranı en iyi şarap sava idi. carrefour' dan temin edebilirsiniz. 14 lira fiyatıyla kendinden beklemediğim bir lezzeti sunuyor.
 • migros'tan 12.90 tl'ye beyzade marka şarap aldım. sonra bim'e gidip 5.5 tl'ye dereotlu tulum peyniri aldım. toplam 18.5 tl. tulumla şarabı ilk kez deniyorum. şişenin tamamını indireceğim şimdi. ulan bendeki bu keyif paşazadelerde yok be. gerçi bu kadar düşük standardı olan bir adam değildim ama hayat işte ne yapacaksın; vurmadı öldürdü bizi.
 • çok ve genelde "ucuz şarap" şarap içen biri olarak tecrübeyle kendinize 5lt yada 10 lt. musluklu meşe şarap fıçısı edinin. bu fıçının kullanıma nasıl hazırlandığını anlatmayacağım. onu satan anlatır zaten. o fıçıya istediğiniz kadar kötü şarabı dökün 2 gün sonra en iyi kalitede şarap halinde içersiniz.