şükela:  tümü | bugün
 • bir yandan kedimizi okşayıp jazz dinlerken bir yandan da ucuz şarabımızı yudumlayan biz ekşici piçlere şart olan veritabanıdır.
  misal doluca mistik beşiktaş üçler'den 17,5 liraya temin edilebilen aşırı tatlı, üzümü belli olmayan rezil bir şaraptır.
  bunun yanında sava carrefour'larda 14,5 liraya satılmasına rağmen özellikle kırmızısındaki sek tatla gönüllerimize taht kurmuştur.
  uludağ greyfurtlu içecek çıkarmış bu arada, cin alıcak paranız olursa deneyin, limonatanın modası geçti.

  ekleme: aldığımız ucuz şarap gerçekten hiç içilemeyecek durumdaysa paniklemiyoruz ve şarabı blendera döküp yaklaşık bi 3-4 dakika karıştırıyoruz. bu sayede şarap havalandırılmış oluyor ve tahammül sınırlarımız içerisine giriyor.
 • çok faydalı bir veritabanı olup daha da faydalı olabilir. nasıl derseniz, eski güzel günlerde marketlerin haftalık broşürlerinden fiyatı düşen şarapları takip ederdik, gidemezsek de web sayfalarından bakardık. artık akp sayesinde bu broşürlerde bile içki fiyatları olmadığından fiyatı düşen şarapları ancak tesadüfen gittiğimiz marketlerin içki reyonlarında görebiliyoruz. yani diyorum ki, gidip gören arkadaşlar, indirimlerden bu başlıkta bizi de haber ederlerse ömür boyu duacıları oluruz, sayemizde cennet bahçelerinden kupon bir arazi elde edebilirler.
 • sevilen'in iki sevileni, tellibağ ve sevilen altıntepe her daim ilk alternatiflerden olmalıdır.
 • biricik. tek ve net cevap. biricik kirmizi. mis.

  http://www.biriciksarap.com.tr/biricik/index.php
 • oldukça bilinen buzbağ ve yakut'u bir kenara koyarsak.
  bulması biraz zor olmakla birlikte son zamanlardaki favorim fiyat/performans olarak başarılı 25 lira civarı suvla kabatepe kırmızı'dır.
 • başta belirtmeliyim ki en işe yarayacak seçeneği önceden vereyim. deneyip pişman olmazsınız. fiyat performans açısından bakıldığında denizli / bekilli'de üretilen küp firmasının şarapları bunların başında gelir. litreliği 14tl. 1.5litreliği 21tl. bekillinin yerel üzümlerinden üretiliyor. bilen bilir üzüm bağları şarap fabrikasına ne kadar yakınsa üretilecek şarap için o kadar iyidir.
  aşağı yukarı 20-30 lira arasında bakıyorsanız migrosta frontera adında bir şili şarabı var tadı iyi 30 lira civarı ve 23, 27 lira arasında mardin firması diren var içimi oldukça keyifli. kapadokya bölgesinden turasan firmasının şarapları fiyat performans açısından iyi ve doluca antik.
  aşağı yukarı 30-45tl. arasında bakıyorsanız migros'ta, kipa'da ve özellikle metro'da şarap seçeneği bol. bu fiyatlara; bordeaux, mendoza, toscana ve california şarapları bulabilirsiniz
  arkas holding'in yönetim kurulu başkanı lucien arkas'ın üzüm bağları satın alıp şarap sektörüne adım atmasıyla idol markası adı altında şarap piyasaya sürdüler tadı da fena değil 16-17tl. ye satılıyor. tek eksisi gerçek mantar görünümünde bir plastik mantarla şişeleri kapatmaları şık olmamış. genellikle migros'larda satılan litrelik tellibağ var onu da önerebilirim
  carrefour, kipa ve metro'da 70lik şişelerde 13-15tl ye sava var. sava dışında onun hemen hemen dengi 11 tl. ye migroslarda satılan beyzade adında bir şarap var. asidiklik ve tat olarak ikisi hemen hemen birbirinin dengi.
  izmir'de hemen hemen her tekel bayide bulunan dimitri diye bir şarap var. 1lt.liği 14 tl. beyzade'den biraz daha keskin.
  yazgan firmasının karşıyaka adında bir şarabı vardı. şişesi 7 liraydı. şuan 9 lira herhalde. 3 yıl önce, 2013 şişeleme tarihli 3 şişe alıp birini hemen denedim. çok keskindi ve 3 kişi bir şişeyi zor bitirdik. diğer bir şişeyi 1 yıl dinlendirip içtim ve biraz yumuşamıştı. beyzade ayarına evrilmişti keskinliği. kalan bir şişeyse hala bekliyor.

  aşağı yukarı 10-20tl arası fiyatlarda, verdiği keyif ve tat açısından yapılan sıralamaya göre;
  1. küp 1lt.liği 14tl. 1.5 lt.liği 21tl.
  2. idol 70lik 17tl.
  3. tellibağ 1lt.liği 18tl.
  4. sava 70lik 14tl.
  5. beyzade 70lik 12tl.
  6. dimitri 1lt.liği 14tl.
  7. efes güneşi 1lt.liği 13.5tl.
  8. karşıyaka (yazgan)

  küp, dimitri, yazgan, efes güneşi ege bölgesinde rahatlıkla bulunur. izmir'de ise hemen hemen her tekel bayide rahatlıkla bulabilirsiniz. diğerlerini tüm illerde rahatlıkla bulabilirsiniz.
 • uzun yıllardır zevkle şarap tüketen, tadımlara, bağlara giden bir şarap sever olarak suvla kabatepe, suvla bigalı ve suvla behramlı'dır efenm. geçen sene dönem dönem macro ve kimi tekel bayilerinde 15 liradan bulunabiliyorlardı. bu sene fiyatlar 30 oldu. tekel tanıdıksa biraz daha ucuza verebiliyor. bir ihtimal belki geçen seneki kampanyalı fiyatları bu sene de görebiliriz, duy sesimizi suvla. bu şarapların öyle sava'yla angora'yla falan alakası yoktur. maalesef ülkedeki vergi saçmalığından sava'ya angora'ya şarap demek zorunda kalıyoruz.

  uzun süre sonra gelen edit: suvla sesimizi duydu, bir süredir behramlı 18 lira fiyatla migroslarda yerini aldı.
 • en ucuz ve en güzel şarap, kendi yaptığınız şaraptır. şarap sevenler bu veritabanında kendi şaraplarımızı da konuşabilmeliyiz.
 • haftada en az 4 litre şarap tüketen biri olarak ;
  (bkz: kulüp) - 1lt fiyatı pahalı denebilecek bir tekelde 21 tl. tadı ortalama. kırmızı ve rose'u iyidir. beyazını sevmem.
  (bkz: tigris) - köpek öldürenden saymıyorum ben bunu gayet güzel şarap. 75'cl 20 liraya falan oluyor genelde. indirime düşerse 14-15 liraya. 1 litresi yok bu şarabın. yada bana denk gelmedi . sadece 75cl ve 1.5 litre.
  (bkz: buzbağ) - (bkz: migros) ve toptancılarda 75 cl'i 20-22 lira arasında değişiyor.
  (bkz: dikmen) - tadı ve içimi güzeldir. 2-3 seneliklere denk gelebilirseniz affetmeden alın. migros'ta da sıkça indirime girer.
  (bkz: angora) kavaklıderenin güzel bi şarabı. para durumu nispeten daha iyiyse bunu tavsiye ederim
  (bkz: vinkara quattro)- tüm çeşitleri güzel fiyatı da diğerlerinden biraz yukarda. 75 cl bulursunuz.
  (bkz: şenol calimera) ve (bkz: illegüp)'ten uzak durun. hem mideyi hem kafayı siker.
  (bkz: avanos vadisi) içlerinde şüphesiz en iyisi. fiyat performans olarak 10 üzerinden 9 diyebilirim. ancak bulması biraz sorunlu. bulursanız alın, için bi kadeh de bana kaldırın.
 • çok ve genelde "ucuz şarap" şarap içen biri olarak tecrübeyle kendinize 5lt yada 10 lt. musluklu meşe şarap fıçısı edinin. bu fıçının kullanıma nasıl hazırlandığını anlatmayacağım. onu satan anlatır zaten. o fıçıya istediğiniz kadar kötü şarabı dökün 2 gün sonra en iyi kalitede şarap halinde içersiniz.