• turk adetlerine gore sizden buyuk olan biriyle merhabala$ma yoludur saygi belirtisidir.. kar$idakinin eli sag el avucu icine alinir avucu a$agi donuk olacak $ekilde ve hafifce egilerek el agiza goturulur parmaklarin oldugu kisima agiz degdirilir sonra el alina goturulur.. bundan sonra opsiyonel olarak buyugunuz sizi yanaklarinizdan oper..

(bkz: el opme sendromu)
    (bkz: eli opulesi albumler) ve (bkz: eli opulesi oyunlar)
    (bkz: lady delta erotic shop)
  • alternatif bir yöntemde eli dudaklar yerine çeneye değdirmektir. bunu ilk gördüümde el öpme sırasının bana gelmesinin de verdiği gerginlikle gülme krizine girmiş ve bölece o bayram eniştemin elini öpmekten yırtmıştım. içerden teyzemler anneme "sen bu kızı bi doktora götür, bak bilmemkim hanım götürdü iyi geldi" demişti bu olayın üstüne..
  • tam eli öpülecekken kıvrak, yavşak bir hareketle, insanın elini bükerler... sonra da neşelenirler: "ehehe.. kendi elini öptüüün. nası numaraa hığ ?"

numara falan yok ulan ortada; insandan doğmuş katırdır bunnar, habire yük taşıtmak, zenci köle muamelesi yapmak gerekir bunlara, sadizm bayrağını kucaklayıp, kafalarına vurmak da yeğdir.
  • olası şahısın elini öptüğün sırada dudağına bi ıslaklık gelir... "tuwaletten mi cıktın amca/teyze yoksa" die sorulamayacağı gibi, kolun ters tarafına dudaklar silinip en kısa zamanda bol suyla arınılır.
  • turkiye'de daha cok yasli insanlarin daha kucuklerinden bekledikleri, saygi anlami tasiyan bir hareket. yuzyillardir surdugu icin kokeni pek de onemli degildir. bu gunden sonra da birakilmasi mumkun degildir. zaten modern olmak icin gelenekleri terketmek kaybedenlerin tercihidir.
  • "kadınların eli niye öpülür?" diye sormuşlar. "e, bir yerinden başlamak lazım..."
  • (bkz: el etek opmek)
  • türklerin kanına,kemiklerine ,iliklerine işlemiş bir gelenektir.hatta etden uyarlanıp türklerin çevirdiği badi filminde bile badi nin uzay gemisi gelir ve badi tam gemiye doğru ilerlerken bununla kanka olan velet koşar giider ve badinin elini öpüp başına koyar.yani biz elin uzaylısının bile elini öperiz anlamı vardır bu filmde.ama pratikte taşlarız onları o ayrı yane.
  • aslında gelenek olarak gelen el öpme edimi sadece kendisine emeği geçen insanlara yapılmalıdır. mesela bir annanenin eli öpülür ancak tanımadığınız bir insanın eli sırf yaşlı diye öpülmez. en azından ben öyle yapıorum.
hesabın var mı? giriş yap