• faydalı bir ürüne dönüşen emek, ürüne dönüşmeyen emekten, ürün ise hepsinden değerlidir.
  • eğer ortada kayda değer bir ürün yoksa emek boşa zaman ve enerji israfı değilmidir?
  • emekle üretilmiş bir ürün en değerli olanıdır.
  • emek.
    emek olmadan ürün olmaz. ama ürün olmadan da emek güzel sonuçlar verebilir. çocuk yetiştirmek emek ister mesela. çocuk ürün mü? illa her bok para mı edicek? ömrünü caretta caretta'ların yaşam alanları için harcamak da emek, sabırla uzun süre bir roman üzerinde çalışıp güzel bir sanat eseri yaratmak da. emeksiz olmaz mı, o da olur tabii (bkz: çiftlikbank)
  • emek, bir ürünü üretebilmek için sağlanan girdilerden sadece birisi. üretim faktörleri olayı yani.
    emek+rant+sermaye+müteşebbis=üretim=üretim sonucu ortaya çıkan ürün.
    şimdi emek tabiki önemli ama bilgisiz, donanımsız, sermayesiz emek tek başına anlam ifade etmeyebilir. üretim faktörlerinin tümü bir araya geldiğinde ürün ortaya çıktığına göre emeği tek başına ürünle kıyaslamak doğru olmayabilir. naçizane fikrim bu şekilde.
  • amaç mı önemlidir sonuç mu? emeksiz ürün olur (robot, doğa) ürünsüz emek de (başarısızlık). bu da ürünü daha değerli yapar.
  • emek ve ürün aynı kategoride değerlendirilemeyeceği için mantıksız sorunsal.
  • emek üretilen üründür zaten.

sanırım burda kasıt emek gücü mü yoksa ürün mü olacak? emek gücü bir üretim aracı olarak ücret karşılığı kiralanır. o süreçte ortaya çıkan ürünün(emeğin) içerisinde bunun yeri üretilen artı değerden azdır.

üretilen artı değer patronun cebine girerken saat başı ücret karşılığı satılan emek gücü işçiye ancak yaşamasına yetecek kadar gelir sağlar.

işçi belki de saatte onlarca-yüzlerce ürettiği tek bir ürünü alabilmek için saatlerce/günlerce belki de haftalarca/aylarca çalışmak zorundadır.

yani ürün, emek gücü olmadan üretilemediği halde piyasa değeri olarak daha pahalıdır.
  • emek harcanan ürün
  • bir şeyi değerli sayan da değerli yapan da insan. her şey bizim kurgumuzdan ibaret. para mesela tamamen kurgusal. sadece kağıttan ibaret. ona değer veren biz insanlarız sadece.

ayrıca (bkz: ücretli emek ve sermaye)
hesabın var mı? giriş yap