şükela:  tümü | bugün
  • cevabını das kapital'de dahi bulamadığım, mercimek beynimi birkaç aydır oluk oluk kemiren devasa sorunsal. lakin ürünün daha değerli olduğuna inanmaya meyilliyim. emeği robottan da temin edebiliyoruz sonuçta.*
  • faydalı bir ürüne dönüşen emek, ürüne dönüşmeyen emekten, ürün ise hepsinden değerlidir.
  • duruma göre değişir.terziysen bir metre ip ile çok büyük para yapabilirsin.kuyumcuysan emeğinin bir önemi yoktur ürün paradır.şunu anlaman lazım doğru yer, doğru zaman,doğru iş önemlidir.
  • eğer ortada kayda değer bir ürün yoksa emek boşa zaman ve enerji israfı değilmidir?
  • emek ürüne dönüşür; sermaye üründen elde edilir ve belli kısmı emekçiye ödenir. birbirinden ayrı düşünülemeyecek iki olgudur emek ve ürün. biri olmadan öteki olmaz. değer yargılarında ikisi de eşittir benim gözümde.
  • emek.
    emek olmadan ürün olmaz. ama ürün olmadan da emek güzel sonuçlar verebilir. çocuk yetiştirmek emek ister mesela. çocuk ürün mü? illa her bok para mı edicek? ömrünü caretta caretta'ların yaşam alanları için harcamak da emek, sabırla uzun süre bir roman üzerinde çalışıp güzel bir sanat eseri yaratmak da. emeksiz olmaz mı, o da olur tabii (bkz: çiftlikbank)
  • emek, bir ürünü üretebilmek için sağlanan girdilerden sadece birisi. üretim faktörleri olayı yani.
    emek+rant+sermaye+müteşebbis=üretim=üretim sonucu ortaya çıkan ürün.
    şimdi emek tabiki önemli ama bilgisiz, donanımsız, sermayesiz emek tek başına anlam ifade etmeyebilir. üretim faktörlerinin tümü bir araya geldiğinde ürün ortaya çıktığına göre emeği tek başına ürünle kıyaslamak doğru olmayabilir. naçizane fikrim bu şekilde.
  • sorunun cevabı emek olsaydı, işçiler patrondan daha fazla kazanırdı.
  • amaç mı önemlidir sonuç mu? emeksiz ürün olur (robot, doğa) ürünsüz emek de (başarısızlık). bu da ürünü daha değerli yapar.
  • emek ve ürün aynı kategoride değerlendirilemeyeceği için mantıksız sorunsal.