şükela:  tümü | bugün
 • devletin ve doğal olarak hepimizin ekonomik olarak çöküşte olduğumuzun en önemli göstergesidir. yıllarca insanları ev almaya teşvik ettiler, boş buldukları yere rezidans diktiler ve en sonunda ana sektörlerinin bitmesine neden olacak olan vergi arttırımıni yapmak zorunda kaldılar. içki sigara araba ve benzin üzerindeki vergiler açığı kapatmak icin yetmiyor ki en gözde sektörlerine yönelmek zorunda kaldılar. her işte yaptıkları gibi abartarak altın yumurtlayan tavuğu keserek sektörü öldürmeye kadar varacak kimi yerlerde yüzde dortyuzu bulan vergi artışlarıyla yine işini düzgün yapan vergisini zamanında veren vatandaşa faturayı kestiler.
 • farkında olmadan halkın önemli bir kısmını tüketim kültüründen uzaklaştıran hükümetin bir diğer güzelliği.

  ne alırsam alayım verdiğim paranın çoğu vergiye gideceği için birçok harcamamı azalttım bu adamlar sayesinde. eskiden olsa en geç 2 yılda bir telefon değiştirirdim, şimdi neredeyse 4 yıldır sony xperia z1 kullanıyorum, yavaşladı artık tabii ki ama kullanılamayacak hale gelene kadar devam edeceğim kullanmaya. araba konusunda da aynı şekilde. arabamı ilk aldığım 2009 yılında "birkaç yıl kullanır sonra daha iyi bir şey alırım" diyordum, daha iyi bir araba alabilecek seviyeye geldiğimde bir baktım fiyatlar çılgın atıyor. arabam 2006 model proton waja, ikinci el piyasası da düşük zaten. satsam aynı ayarda araba alabilmek için bile üzerine para koymam gerekiyor. ingiltere'de insanlar benim kazandığım parayı sterlin cinsinden kazanıp 51.000 sterline jaguar alabiliyorken burada o para 1.0 motor renault clio symbol bile alamıyorsun. neden? beylerimiz doymuyor vergiye. sigara içsem tütün sarardım, yerim olsa kendi biramı da evde yapacağım hatta. böyle böyle doğal yaşama döneceğiz galiba, zira şimdiden 40'ımdan sonra sakin bir kasabaya yerleşip doğayla iç içe yaşamak istiyorum. teşekkürler akp!
 • 4 kat zam her yer için geçerli değil ama az daireli, büyük arsalı bir apartmanda daire sahibi iseniz, arsa üzerinden de emlak vergisi ekleneceği için ödenecek tutar kabarıyor. belirtildiği üzere kocaman deliği olan gemiyi küçük kovalarla yüzdürme çabası
 • emekliysen baska bir gayrimenkulun yoksa ve 200 metrekare evde urlada yasiyorsan bes kurus emlak vergisi vermezsin

  diyelimki bir suru gayrimenkulun var kira falan topluyorsun kolayi var

  git bu urladaki evi hanimin uzerine yap hanimda emekliyse oldu bitti hem gayrimenkulden kiralari toplarsin yada toplama deger kazansin bir de evde emlak vergisi olmadan oturursun

  yanlisim varsa birisi duzeltsin
 • iş öyle bir hale geldi ki adamlar vergiyi soktukça hoşuma bile gidiyor. sanırım zamlar, yeni vergiler, vergilere zamlar derken sonunda alışkanlık yaptı.
 • çok da güzel olmuştur. kamulaştırmadan önceki adımlardan bir tanesidir.
  lakin şöyle de bir gerçeklik var.
  evi olan emlak vergisini değerinde beyan etmiyor. dolayısıyla emlak vergisinden hakkaniyetli bir vergi toplanmıyor, toplanmadığı için de vergi üzerine vergi ekleniyor.
  verginin yüksek olma sebebi verginin tahakkuku anında bir dünya hile yapılmasıdır.

  alım satımdan başlayalım ve banka kredisiyle almadığınızı varysalım, insanlar alım satım vergisinden kaçmak için asgari değerde bildirimde bulunuyorlar. 100.000 liraya alınmış bir evi adam 20.000 beyan edebiliyor. veya 1.000.0000 tl2'e aldığı evi 100.000 lira diyebiliyor ki bunda son derece haklıdır. çünkü alıcıdan ve satıcıdan % 2 vergi alınıyor. siz alıcıdan ve satıcıdan kısmını boş verin, satıcı asla o %2'yi ödemiyor, alıcı direkt %4 ödüyor.

  ev alıyorsun ve % 4 devlete ödüyorsun. kusura bakmayın da elbette bu adam, yasanın izin verdiği en düşük bedeli satış bedeli olarak gösterecektir.

  yalnız bu peşin alışlar için geçerli.

  işin bir de banka kredisiyle konut alanları var. varsayalım 1.000.000 tl'lik bedelle ev aldı ve 800.000 tl'lik kısmına kredi kullandı. direkt bu 800.000 tl'nin % 4'nü ödüyor. yani 32.000 tl'yi ödemek zorunda. buradan kaçarı yok.

  günümüzde konutların % 80'inin banka kredisiyle satıldığını varsayarsak, üç be tane nakit parası olan zibidi için devlet vergi yükseltiyor ve banka kredisiyle konut alanların mallarını resmen kamulaştırıyor.

  aynı şey emlak vergisi için de geçerli, tespit edilmiş bedel üzerinden emlak vergisi ödeyeni bu rakam rahatsız etmeyecektir ama banka kredisiyle konut almış bir adamın çanına ot tıkayacaktır.

  devlet burada konut satışlarının banka kredisi üzerinden gerçekleştiğini dikkate alarak gerek alım satım vergisi gerek emlak vergisinde çok ciddi indirime gitmek zorundadır çünkü istenilen gerçek bedele % 80 oranında yaklaşılmıştır. aksi halde bu kamulaştırmaya girer ve neresinden tutarsanız tutun insanları vergiyle cezalandırmak anlamına gelir.

  ki akepe hükumeti de bunu gönül rahatlığıyla yapıyor.