şükela:  tümü | bugün
  • eski özel harekatçı adam emniyet müdürlerini tasfiye ettikleri zaman yerleştirilmiş. kimin adamı olduğu belli anlaşılan. katillerin kol gezdiği ülkede bu adam için de bir kılıf uydurulur sorun olmaz yani
  • vurulma anının görüntüleri ortaya çıkmış: http://m.youtube.com/watch?v=znmpi8ax5gw

görüntülerin başında emniyet müdür yardımcısı evinin önünde arkadaşlarıyla konuşuyor. daha sonra motorcu olay yerine geliyor ve aracından iner inmez belinden çıkardığı silahı çekiyor ama kimseye doğrultmuyor. diğer kişiler ne olduğunu anlamaya çalışırken, "siz karışmayın, benim işim onunla" şeklinde vücut hareketleriyle bir şeyler söylüyor. şahsın elindeki silahı gören ve tehdidin muhatabı olan emniyet müdür yardımcısı da silahını çekerek arkadaşının arkasından uzanıp motorcuya doğrultuyor. motorcu bunu fark ettiği anda kendi silahını doğrultuyor ancak hamle yaptığı anda emniyet müdür yardımcısı tarafından vurularak etkisiz hale getiriliyor.

bütün bunlar 10 saniye içinde olup bitiyor.

olan biten elbette bundan ibaret değil, öncesi var ve sonrası da var. olay yargı sürecinde bütün yönleriyle incelenecektir. tarafsız ve adil bir yargılama olmasını diliyoruz.

ama merhum motorcuya bir çift sözüm var: kusura bakma da kardeş, sen birini evine kadar takip edip, tehdit edip silah çekersen, ölmeyi de öldürmeyi de göze alıyorsun demektir. peki değdi mi? insan hayatı bu kadar ucuz olmamalı.
  • (bkz: #54118983)
  • öncelikle, ölen gencecik adama da yazık, ailesine de.

görüntüleri görmeden önce ben de bir polisin mevki ve rütbesine güvenerek celallenip silah kullandığını düşünmüştüm. ama şimdi o polisin yerine kendimi koyuyorum. kimin haklı olduğundan bağımsız olarak öfkeli bir adam seni evine kadar takip ediyor. belinden silahını çıkarıyor ve çekiyor (emniyetini açıp ateş etmeye hazır hale getiriyor). normal şartlarda da yeterince tehdit algısı var ama malum gündem ve güvenlik görevlisi olması sebebiyle bu tehdit algısı katlanıyor. aynı durumda kalsaydım muhtemelen ben de silahlı adamı hiç düşünmeden vururdum. silahsız insanların kalleşçe öldürüldüğü, psikopat insanlarla dolu bir ülkede "kardeş bi dur sakin ol" demeye fırsat bulamadan öldürülebilirsiniz.

umarım en adil sonuç çıkar ama adam yok yere öldü gitti. yazık.

eklenti: yazıları okuduktan sonra tekrar izledim. çok net bir şekilde görülüyor ki polis başta sadece silahı kafasına doğrultuyor. o esnada bir şey dedi mi bilmiyorum ama çok da önemli değil. tam o esnada motorcu şahıs elindeki silahı polisin direk kafasına doğru kaldırıyor ve polis de ateş ediyor. şu son yazdığım olmasaydı dahi polisin beraat etmesi gerekirdi. bu ayrıntıdan sonra polisin 1 gün dahi ceza alma ihtimali yok.
  • silahını çekmiş ama kimseye doğrultmamışmış...

vay amuğa koyum ya.. bunu yazan cüccüğü gel amarikaya gidelim sana verim plastik silahı poris amcanın önünde çek ama doğrultma desen kaçacak yer arar...

tanım: kendi düşen ağlamaz
  • eğer bu adam özel harekatçı ise yazık bu ülkeye.
  • görüntüleri izleyince anlaşılıyor ki net olarak meşru müdafaa vardır. motorsiklet sürücüsü elinde silahla ortama geliyor, bunun üzerine polis kendi silahını sürücüye doğrultuyor, ancak ateş etmiyor. silahın ateşlenmesinden hemen önce motosikletli elemanın silahını diğer polisin kafasına doğrulttuğu görülüyor. bu kadar yakın mesafede olan bu ani hareketin polis tarafından ateş etme niyeti olarak anlaşılması, olayın aniliği ve telaş durumu göz önüne alındığında meşru müdafaa olduğu söylenebilir.

"eline koluna ateş etseydi" diyenleri anlamak güç. silahı tutan eline veya koluna ateş edilse bile karşıdaki şahıs silahını hala kullanabilir durumda olabilir (aynı eliyle veya diğer eline alarak). ayrıca silahın polisin başına doğru hedef alınmasından önce polisin ateş etmediğine dikkat çekmek lazım. öldürme niyeti olan birinin motosikletli eleman ile silahsız şahıs arasına girmesi beklenir miydi?

ek: aynı olay polis değil de başka bir vatandaş için olsaydı da aynı şeyleri söylemek gerekirdi. benzer bir ortam için konuşursak, taşıma ruhsatınız varsa ve size veya başkasına silah çekilirse sizin de silahınızı çıkartma hakkınız vardır. zaten polis muhtemelen o sırada görevde olmadığı için polis olmayan birinden çok da farklı durumda değildir.

ek2: goruntulerde polisin ates etmeden once sol elinin silaha gitmesinden bahsediliyor. bu hareketin mermi surme oldugunu dusunmuyorum, cunku silahin durusu adamin sol eliyle dokunmasi sirasinda degismiyor. zaten silaha mermi surmeden tasimak tahmin edilebilecegi gibi pek de mantikli bir hareket degil.. ben daha cok silahin emniyetini kapadigini dusuniyorum. dogrudan oldurme niyeti anlamina geldigini soylemek biraz zorlama olur ama.
  • etkisizleştirmek için neden boğazına ateş ettiğini anlamadım doğrusu... omuzuna filan veya belaltına sıkarak etkisiz hale getiremez miydi diye merak içerisindeyim...

tabii ki haklılık payı vardır bunu yapmakta, ancak boğazına sıkınca zaten ağır kanamadan ötürü yaşama şansı kalmıyor vurulan kişinin...

yine de eğer takip edilip evine kadar geldiyse, başına geleceklerden kendisi sorumludur vurulan kişi...
  • öldürmek amacıyla nişan almış ve öldürmüş. genç silahı üzerine doğrultmuyor bile. bir tehdit varsa bile öldürmek yerine yaralayabilirdi, küçük sıyrıkla silahı elinden alabilirdi. kaldı ki emniyet müdür yrd.dan bahsediyoruz, eski özel harekatçı bu krizi idare etmesi gerekirdi. (ayrıca trafikte 2 tokat atmış gence.) allah gencin ailesine sabır versin.

edit:gencin silah bulup eve kadar takip etmesi hayatına mal olmuş, keşke böyle bir şey yapmasaymış. kavga ettin bitti gitti. peşinden gitmesi, silahlı olması konusunda ve o ana kadar karşı tarafın polis mi, silahlı mı olduğunun bilinmemesi polisin ve sizlerin haklılığını gösterir. mesajlarınız, entryleriniz vesilesiyle kısmen ikna olduğum kısımlar var ancak içime sinmeyen bir şeyler de var. süreci bekleyelim.

şuradanolayın ağırlaştırılmış görüntüsünü izleyebilirsiniz. silahı önce polis doğrultuyor, sonra genç doğrultuyor. polis de vuruyor. tamam nefsi müdafaa, genç de magandanın teki.. olay anının heyecanı, korkusu, ya ölecekti ya öldürecekti, polisin çevikliği diyenler de haklı olsun.

soru: görüntülerde tek kurşun sıkılıyor ve genç yaralı, silahı da alınıyor ama üzerinden 3 kurşun çıkıyor ve genç ölmüş???