• (bkz: #54118983)
  • öncelikle, ölen gencecik adama da yazık, ailesine de.

görüntüleri görmeden önce ben de bir polisin mevki ve rütbesine güvenerek celallenip silah kullandığını düşünmüştüm. ama şimdi o polisin yerine kendimi koyuyorum. kimin haklı olduğundan bağımsız olarak öfkeli bir adam seni evine kadar takip ediyor. belinden silahını çıkarıyor ve çekiyor (emniyetini açıp ateş etmeye hazır hale getiriyor). normal şartlarda da yeterince tehdit algısı var ama malum gündem ve güvenlik görevlisi olması sebebiyle bu tehdit algısı katlanıyor. aynı durumda kalsaydım muhtemelen ben de silahlı adamı hiç düşünmeden vururdum. silahsız insanların kalleşçe öldürüldüğü, psikopat insanlarla dolu bir ülkede "kardeş bi dur sakin ol" demeye fırsat bulamadan öldürülebilirsiniz.

umarım en adil sonuç çıkar ama adam yok yere öldü gitti. yazık.

eklenti: yazıları okuduktan sonra tekrar izledim. çok net bir şekilde görülüyor ki polis başta sadece silahı kafasına doğrultuyor. o esnada bir şey dedi mi bilmiyorum ama çok da önemli değil. tam o esnada motorcu şahıs elindeki silahı polisin direk kafasına doğru kaldırıyor ve polis de ateş ediyor. şu son yazdığım olmasaydı dahi polisin beraat etmesi gerekirdi. bu ayrıntıdan sonra polisin 1 gün dahi ceza alma ihtimali yok.
  • silahını çekmiş ama kimseye doğrultmamışmış...

vay amuğa koyum ya.. bunu yazan cüccüğü gel amarikaya gidelim sana verim plastik silahı poris amcanın önünde çek ama doğrultma desen kaçacak yer arar...

tanım: kendi düşen ağlamaz
  • görüntüleri izleyince anlaşılıyor ki net olarak meşru müdafaa vardır. motorsiklet sürücüsü elinde silahla ortama geliyor, bunun üzerine polis kendi silahını sürücüye doğrultuyor, ancak ateş etmiyor. silahın ateşlenmesinden hemen önce motosikletli elemanın silahını diğer polisin kafasına doğrulttuğu görülüyor. bu kadar yakın mesafede olan bu ani hareketin polis tarafından ateş etme niyeti olarak anlaşılması, olayın aniliği ve telaş durumu göz önüne alındığında meşru müdafaa olduğu söylenebilir.

"eline koluna ateş etseydi" diyenleri anlamak güç. silahı tutan eline veya koluna ateş edilse bile karşıdaki şahıs silahını hala kullanabilir durumda olabilir (aynı eliyle veya diğer eline alarak). ayrıca silahın polisin başına doğru hedef alınmasından önce polisin ateş etmediğine dikkat çekmek lazım. öldürme niyeti olan birinin motosikletli eleman ile silahsız şahıs arasına girmesi beklenir miydi?

ek: aynı olay polis değil de başka bir vatandaş için olsaydı da aynı şeyleri söylemek gerekirdi. benzer bir ortam için konuşursak, taşıma ruhsatınız varsa ve size veya başkasına silah çekilirse sizin de silahınızı çıkartma hakkınız vardır. zaten polis muhtemelen o sırada görevde olmadığı için polis olmayan birinden çok da farklı durumda değildir.

ek2: goruntulerde polisin ates etmeden once sol elinin silaha gitmesinden bahsediliyor. bu hareketin mermi surme oldugunu dusunmuyorum, cunku silahin durusu adamin sol eliyle dokunmasi sirasinda degismiyor. zaten silaha mermi surmeden tasimak tahmin edilebilecegi gibi pek de mantikli bir hareket degil.. ben daha cok silahin emniyetini kapadigini dusuniyorum. dogrudan oldurme niyeti anlamina geldigini soylemek biraz zorlama olur ama.
  • etkisizleştirmek için neden boğazına ateş ettiğini anlamadım doğrusu... omuzuna filan veya belaltına sıkarak etkisiz hale getiremez miydi diye merak içerisindeyim...

tabii ki haklılık payı vardır bunu yapmakta, ancak boğazına sıkınca zaten ağır kanamadan ötürü yaşama şansı kalmıyor vurulan kişinin...

yine de eğer takip edilip evine kadar geldiyse, başına geleceklerden kendisi sorumludur vurulan kişi...
  • trafikte tartıştığı adamı evine kadar takip edip silah çekmek nedir abi?
    o adam emniyet müdür yardımcısı değil de ben olsaydım ne olacaktı? benim silahım yok! belki beni evimin önünde, karımın kızımın önünde evire çevire (o elindeki silaha güvenerek) dövecekti.
    valla ne diyim, görüntüleri izledim, tamam doğru, başına sıkmayabilirdi lakin o adrenalinle kimse "ben bunu yapmazdım" diyemez.
    zerre üzülmedim, darısı trafikte terör estiren diğer sokak magandalarının başına.
  • kimin tarafindan bakarsaniz o tarafi hakli bulabileceginiz garip olay. ulke olarak yavas yavas delirdik, kimse anlamadi.
  • nerden bakarsan bak ölmek ve öldürmek arasinda seçim yapmak zorunda bırakılmış bir insan var görüntülerde. e haliyle öldürmeyi seçmiş ki olağan sonuç da bu olurdu.

hirsizin hiç mi suçu yok demiş ya nasrettin hoca , e bu motorcunun hiç mi suçu yok ? sen neyine güvenip birini evine kadar takip edip silah çekerek artisleniyosun ? alir gözüne sokarlar işte , hayat lan bu save etme hakkin yok bitti gitti .. değdi mi simdi bu yaptığın artislige ?

tartışma trafikte yaşanmış bitmiş neyine adami takip edip evine kadar gidiyorsun..

emniyet müdürü art niyetli olsa seni trafikte de vururdu. yani adamda bu açıdan bir art niyet yok. seçenek bırakılmamış napacakti ikna etmeye çalışıp da olse miydi ?

emniyet müdürünün ceza almamasi gerek , genel itibariyle polisleri sevmem ama adamın suçu yok ..

ortada bir mallik var ve bu malligin bedelini mal olan ödemiş , doğa dengesini bulmuş.
  • şimdi düşün emniyet müdür yardımcısısın eski özel harekatçısın, memlekette adamlar sokakta onun bunun kafasına sıkıp duruyorlar, trafikte peşine takılan bir motorlu motorundan inip silahını çekip üzerine yürüyor. öpüp koklayacak mısın? emniyet müdürü, özel harekatçı filan olmasını geçiyorum sivil vatandaş olarak bana da yapılsa ben de aynını yaparım. kafasına ateş etmesi hatalı olmuş olabilir biraz ama ben burada klavye başında otururken bile böyle bir durumda neresine ateş ederdim karar veremiyorum. bacağına atsan düştüğünde sağa sola sıkar eline atayım desen tutturamazsın.ondan sonra yine sana atar. en kısa etkisiz hale getirme yöntemi bu bence de.

enteresan olan olay ise bugün motorla gelirken ana cadde üzerinde giderken lavuğun biri beni göre göre gözümün içine baka baka arabasıyla ara yoldan önüme çıktı. ulen bir tabanca alıp peşine düşeceksin lavuğun sıkacaksın iki üç tane dedim. sonra ofise geldim bu haberi okudum.

ibret alınıyor [||||||||||||||||||||||||||] 100%
    ibret alımı tamamlandı.
hesabın var mı? giriş yap