şükela:  tümü | bugün
  • en iyi hosting verdiği alanla değil cpu izni, hızı, sistem özellikleri ve lokasyonuna göre belli olur. herşey sınırsız denilen justhost, hostmonster gibi siteler %10 cpu barajını aştığınızda isyan ederler.
    -kısaca paylaşımlı hosting kullanıyorsanız ilk dikkat edeceğiniz şey cpu oranını ne kadar verdikleridir. yoksa 200 mb alan dahi işgal ederseniz hesabınız suspend edilir.
    - ikinci sorun ise tüm hedef kitleniz türkiyede olmasına rağmen yabancı hosting şirketlerinde serverların amerika'da olmasıdır. sitenize girmek isteyen bir kullanıcı buradan amerikaya kadar gider de geri döner. bu yüzden yabancı hosting şirketinden servis alıyorsanız en azından hollanda, almanya, ingiltere gibi size ve hedef kitlenize daha yakın lokasyonlar seçebilme ihtimaliniz varsa seçmektir.
    - büyük firmalardaki bir başka problem de overselling yani aşırı satıştır. bir makinaya o kadar fazla müşteri doldururlar ki on dk da bir downtime yaşayabilirsiniz. bu konuda da lider bluehost'tur.

ayrıca sözlük üzerinden hosting şirketlerinin affiliate (reklam, satış ortaklığı) linklerini vererek para kazanmaya çalışmak ayıptır. tabi yasaktır da. bir üstteki entrydeki tüm linkler linki veren kişiye para kazandırmaktadır.
  • oturup bir site yapıyorsunuz. hele hele bu site ile bir şey satmayı amaçladıysanız ciddi para bağlıyorsunuz.

tasarımı, özgün olması için verilen emek, satacağınız malların maliyeti, stok maliyeti, vergi, algı vs derken en sonunda sitenizi yayına sokuyorsunuz.

3-5 gün geçiyor ki başlıyor abuk subuk sorunlar. açılmıyor, hata veriyor, açılsa da birden yavaşlıyor, sürünüyor vs.. işte o an sorduğunuz sorudur bu "en iyi hosting"

en iyi hosting kim, nerede, kaç para???

öncelikle destek ama adam gibi destek. yerli hosting firmalarında en gıcık olduğum şeylerden biri kendilerini böyle çook büyük bir holding gibi göstermeye çalışmaları. adamlar en fazla 3 kişi çalışıyor, bağlatmışlar bir santral ve kurmuşlar bir ticket uygulaması.

"sorununuz teknik servis departmanına iletilmiştir."
    "sorununuz sunucu departmanına iletilmiştir."
    "sorununuz ebemizin departmanına iletilmiştir."

lan arkadaş zannedersin hosting firması bildiğin silikon vadisinin kendisi. ulan adam arka masanda oturuyor işte. site sıçmış, müşteri kaçmış, satışlar uçmuş kim siker senin departmanını.

kimse kusursuz değil. mutlaka her firmanın işleyişinde aksaklıkları olduğu zamanlar söz konusudur ama önemli olan destek. adam gibi destek. karşında robot gibi aynı kelimeleri tekrarlayan, seni ve sorununu almamazlıktan gelen ve başkasına paslamakla sorun çözüldü zanneden plaza saçmalıkları değil.

yaklaşık 5 hosting firması değiştirdikten sonra şimdiye kadar (yerli) firmalar arasında benim en sorunsuz çalıştığım hozzt'tur. en iyi hosting firması budur demek mümkün değil ama benim gezdiklerim arasında en iyisi budur.

2 sene sonra edit: digitalocean'da geçtim.
  • henuz host etmemis olandir.
  • en iyisi için türkiye lokasyonlu 24x7x365 teknik destekli hizmet veren venois hosting' e bakabilirsiniz.
  • yok öyle bir yer. en azından türkiyede. çünkü hatların büyük çoğunluğu telekom
  • en iyi yabancı managed vps hosting firmaları wiredtree, liquidweb, knownhost'tur.
  • denmiş ki destek vermesi falan filan. ulan natro hosting bir kere arayüzlerini düzeltsin.

sonrasında ssh nedir?
    programcının işini nasıl kolaylaştırırız?
    müşterinin istediği bir modülü (örn: redis) kuracak mıyız?

ben şunu bilir şunu söylerim; sadece ftp hesabı vererek hosting hizmeti sağlanmış olunmuyor.

destek için de hazırla bir panel, bir analiz yazılımın olsun, sürekli oluşabilecek hataları ( mysql vt bozulması gibi ) otomatik düzeltsin. bunu da yazılımların exception handler lerini kullanarak yap.

zaten anlamadığım da; yıl olmuş 2014, hala yok hdd yok mysql hesabı yok ftp hesap limiti...
  • hosting olarak müşteriyi mutlu etmek için elinden geleni yapan türkiye şartlarında ütopik görünen hosting firmasıdır. yurt dışında bir kaç tane bulunmasına rağmen türkiyede bırakın "en iyi"yi "iyi hosting" firması bulmak bile zorlaşmıştır. bir çok hosting denedim. bırakın %99.9-8-7 leri %80 e ulaşamadığım hostingler bile oldu. şuan büyük sitelerimi sattığımdan rahattayım allahtan, f/p hostingi olarak güzel hosting ile yoluma devam ediyorum.
  • arayüzleri ile ne alakası var kaliteli hizmet ve desteğin anlamış değilim. diğer firmalara kıyasla bence iyi hizmet veriyorlar ve kesinti yaşatmıyorlar. en azından ben hiç yaşamadım. en iyi hosting firması böyle olur işte. onun haricinde hostaraştır vs. gibi bir çok forum site ve bloglarda da bir çok kişinin tercih ettiği hosting firması. demek ki iyi hizmet ve destek veriyorlar bir çoğu memnun bende dahil e-ticaret , blog ve müşterilerimin sitelerini barındırıyorum bana lazım olabilecek tüm hizmetlerimi de buradan alıyorum ssl sertifikası da dahil. şimdilik sıkıntı yok.
  • (bkz: digitalocean)
    (bkz: linode)
    (bkz: amazon)

mainstream için yükselişte veya zirvede olanlar bunlar.

klasik shared hosting zaten wordpress blog'u kurmanın ötesindekilere pek yetmemekte. ayrıca docker gibi uygulama bazlı container çözümleri de popüler olmaya başladı. sanırım yakın gelecekte "herkes kendi sunucusunu yönetsin" konsepti yerini uygulama host etmeye evrilecek çünkü shared hosting'in manage ediliyor oluşunun faydaları ile size ait makinanın kaynakları ve esnekliğinin faydaları tek potada eritiliyor.