şükela:  tümü | bugün
 • tikanma'da victor mancini seks bagimlilarinin bagimli olduklari seyin aslinda endorfin oldugunu iddia eder.
 • yıllar önce aktüel dergisinde okuduğum bi yazıda hakkında bilgi edindiğim, insanların önemli iş toplantılarının ortasında fırlayıp spor ayakkabı giyip koşmalarını sağlayan bağımlılık.
 • küçüklükten beri spor yapan biriyseniz, sporsuz geçen bir hafta sonunda sizi çok ciddi bunalımlara sokan olay..bi an önce kendinizi koşu pistine atmak istersiniz..ayrıca bana göre dünyanın en güzel bağımlılığıdır..evet ben bir bağımlıyım..
 • (bkz: snowboard)
 • sigara bağımlılığı ile aynı şeydir.. sigara önce vücudun normal zamanlarda endorfin (ödül hormonu) salgilayan hücrelerini duyarsizlaştirir. sonra da içince bi beş on dakikaligina endorfin salgilattirir. siz de ulan su sigarayi içmeyenler nasil rahatliyorlar dersiniz..

  geçen sabah beş buçukta duman avcilarindan öğrendim bunu..
 • acılı kebab, acılı lahmacun, acı biber, pul biber vs bilumum acılı şeyler yemenin gerçek ve temel sebebidir.

  acı severler aslında acı sever değil endorfin bağımlısıdırlar. uyuşturucu müptelası olduklarının farkında değildirler.

  acı denilen şeyler özünde acı değil "yakıcıdırlar". çünkü acı olan şeyi yiyemezseniz, tatları çok kötüdür. örneğin, acı çekirdek, acı hıyar gibi.

  yakıcı yiyecekleri (pul biber, acı yeşil biber vs) yediğiniz zaman bunlar ağız içi ve boğazdaki mukoza tabakasını tahriş ederler. vucut, doğal savunma mekanizması olarak bu tahrişin verdiği rahatsızlığı gidermek için süratle endorfin salgılar. endorfin bir çeşit morfindir ve doğal bir uyuşturucudur. diğer tüm uyuşturucular gibi bağımlılık yapar. endorfine alıştığınız zaman alınmaz ise yoksunluk belirtileri gösterirsiniz. şiddetle endorfin istersiniz ama ne istediğinizin farkında değilsinizdir, nasıl alacağınızı da bilmezsiniz. fakat vücut farkındadır! endorfin salgılanması için bir yerlerinizin kesilmesi, kanaması, ezilmesi, tahriş olması gibi bir şey lazımdır. bunun en kolay yolu da acılı (yakıcı) bir yiyecek yemektir. siz farkında olmadan canınız acılı yemek çeker. uyuşturucu bağımlısının elleri titreyerek şırıngaya sarıldığı gibi sarılırsınız acılı adana dürümüne, boca edersiniz pul biberi çorbanıza. ve yine her uyuşturucu alımından sonra olduğu gibi üzerinize bir rahatlama, bir keyif, bir gevşeme, bir yavşama gelir, neşelenirsiniz.

  küçüklükten itibaren acılı yemek kültürüne sahip yöre ve ailelerde büyüyen çocuklar endorfin bağımlısı olurlar. "şaane yemek yaptık lan, ziyafet çekeceğiz" diye masalarını acılı lahmacun, kebablarla donatan, yemeklerine pul biber boca eden aileler kendi elleriyle çocuklarını uyuşturucu bağımlısı yaptıklarının farkında değillerdir.
 • bagımlısı oldugum hede. varsın, olmaya devam etsin.
hesabın var mı? giriş yap