• yav sizin ne güzel krizleriniz var ya
    bizim hayatımız sıkıcı maalesef.

ana akımda kriz lafı geçiyor ise bilin ki birileri bu işten nemalanıyor, olan da sıradan halka, alt sınıf topluma oluyordur.
    bu her kriz için böyledir.

rus-ukrayna savaşında rusları cadı gibi gösterip tüm rus ulusuna ırkçı şekilde bakmayı hangi küresel ajandanın çıkarına dayanarak seçtiler ise, bunun böyle olacağını da bilerek seçtiler. devlet kendini doğalgazsız bırakmaz, acısını halkına keser.
  • esas sorun nüfus krizidir. bu kadar nüfusa ne gıda ne enerji ne de dünya iklimi dayanır. doğal ve insani yollardan bu nüfusu kısa vadede azaltmak imkansız. büyük güçler de bunun farkında. iş gücüne duyulan ihtiyaç da teknolojinin ve özellikle de yapay zekanın gelişmesiyle iyice azalacak. korkarım insanlık dışı nüfus azaltma yöntemleri bizi bekliyor.
  • gretta diye bir sevimsiz vardı.

neden çıkıp avrupa ülkelerini şikayet etmiyor?
  • insan fazlalığıyla falan alakası olmayan durum. avrupa'nın nüfus artış hızı çok düştü ve dışarıdan gelen göçlerle zar zor tutuluyor, üstelik bu göçmen nüfus yerli nüfusa göre daha hızlı ürüyor. katalogdan seçip seçip ezbere yazıyorsunuz cidden. hayır, kaynak falan atmıyorum. araştıracaksınız. hazır bilgi yok size.

ayrıca "enerji krizinin iklim krizini sollaması" sorunun cevabını içerir.

avrupa iklim krizini bahane edip akılsız enerji politikaları uygulayarak bu hale gelmiştir. almanya'da yeşiller partisinin baskısı ile temiz enerji olan nükleer reaktörleri kapatmanın sonu kömür madenlerini yeniden çalıştırması ile son bulmuştur. ironik bir son. poetic hatta.

avrupa bunu kasıtlı mı yapmıştır, yoksa beceriksizlik midir emin değilim. ama bu kaos durumunun bazılarının işine geldiği kesin.
  • avrupa birliği ülkelerinin aptal yöneticileri abd'nin köpekliğini yaparak rusya'ya yaptırım uygulayıp putin'i zorda bırakacağız derken kendi ayaklarına sıktılar.

haftalar öncesinde yazdığım gibi, bu yaptırımlardan sike sike vazgeçecekler:

(bkz: rusya'ya uygulanan yaptırımlar/#139864227)

ayrıca enerji krizinden faydalanılarak araya "iklim krizi" diye uydurma bir krizin sanki varmışçasına başlığa sokuşturulmuş olması da zekice bir propaganda.

(bkz: iyi denemeydi montaigne)
  • kıyamet gelse de kopsak.. bi enerji krizimiz eksikti bi ufak korkuyorum yalan yok
  • seve seve kömür yakacaklar. ki almanya kapatılan santralleri devreye almaya başladı. akıllı bir türkiye olsa, azeri ve türkmenistan ve iran gazları için bir nevi köprü görevi olurdu. bizdekiler beceremez öyle şeyi.

çevre kirletiyoruz diye nükleer santralden vazgeçtiler. kömürün yaydığı pisliğin yanında nükleer gücün emaresi bile okunmaz. hava kirliliği, toprak kirliliği, toz, akciğer kanseri artışı, kirlenen hava yüzünden oluşan asit yağmurları...

kendileri seçtiler...
  • yukarıdaki arkadaşa katılmakla beraber, enerji üretiminde yaşanan bir kriz yok şimdilik. sadece artan üretim maliyetlerinin fiyatlara yansıması durumu söz konusu. çünkü ülke olarak doğalgazda %50 , ithal kömürde ise %80 olarak rusyaya bağımlıyız ne yazık ki. ve ülkemizde üretim yapan santrallerin yarısı doğalgaz ve ithal kömür ile üretim yapmakta.savaşın sona ermesi bu krizi çözecektir ancak ne zaman çözüleceği soru işareti ne yazık ki.
    ayrıca , zamanında yatırımları betona (köprü,otoban,tünel vb.) yapmak yerine yenilenebilir enerji kaynaklarına yapmış olsaydık, şuan böyle bir kriz yaşamıyor olmakla beraber cari açığımız da bu kadar yüksek olmayacaktı.

çok sıkılısanız kafanızı camdan çıkarıp, caaanıımmm otoban ve köprülerimizi izleyebilirsiniz.
  • aynen kardeşim almanya bizden beş beter halde.
  • koronanın başından bu yana mta da yüzde 1500 lük bir artış söz konusu, nasıl bir kış geçireceğiz sorusuna ise geçen yıl zaten hükümet düşük tutmaya çalışmıştı fakat bu sene bunun mümkünatı da görünmüyor ve fiyatlar daha da arttı. anlaşmaların çok yüksek fiyatlardan yapıldığına dair bir dedikodu da var
hesabın var mı? giriş yap