157 entry daha
  • nice peter ve epiclloyd adında hayvani yetenekli iki eleman tarafından hazırlanan, on yıldır youtube üzerinden sevenlerini ihya etmekte olan sanat eseri.

rastgele açıp birkaç videolarını izleyemeden günü tamamlayamaz hale gelmişken birkaç kelam etmek istedim hakkında. aslında üşenmesem oturup her videoları için uzun uzun inceleme yazmak, nerede hangi gönderme yapılmış dökmek isterim ama buna ne zamanım ne de birikimim yeterli korkarım, ne de amerikan hip-hop lingosuna o denli hakimim - ki verse'lerinde kullandıkları neredeyse her cümle birkaç anlam taşıdığından tek bir video incelemesi bile birkaç paragraf sürerdi sanırım. benim gibi meraklılarına youtube'daki reaction videolarına bir göz atmalarını tavsiye ederim, bu vesileyle arada kaçan laf sokmaları ve göndermeleri daha rahat anlayabilirsiniz.

bu genel değerlendirme akabinde yaptıkları son işlerden muazzam the joker vs pennywise düellosunda beğendiğim birkaç verse ve göndermeyi belirtmeden geçmek istemedim:

* joker'i canlandırmış/seslendirmiş birçok aktöre gönderme yapılan videoda şüphesiz en sağlamı, joker'in açılış verse'i olan:

in my first appearance the bat was supposed to slay me
    but i can’t be killed, that’s why they cast a phoenix* to play me

* pennywise'ın aynı hususta sağlam geçirdiği acımasız dönüşü:

pennywise likes the devil, we have so much fun together
    but no one’s dying to play with joker - except for maybe heath ledger!

* it romanında losers club'ın pennywise'ı mağlup etmesine yardımcı olan, devasa bir kaplumbağa olarak tezahür eden kadim ve kozmik varlık maturin'e joker'in çaktığı selam:

go back in your well, you giggling sewer ginger
    you lost to a turtle that wasn’t even a ninja

* batman karakterini bill finger ile birlikte yaratmış oldukları halde uzun yıllar boyu yalnızca kendine mal edilmesini sağlayan bob kane'in yaptığı haksızlığa gönderme:

when i flow i go mark ham* with ill zingers
    i steal the show like bob kane stole from bill finger!

* joker'in 1989 yapımı batman filminde kendini canlandıran jack nicholson'ın efsanevi repliğine göndermesi:

when i compare your antics to the fiendish schemes i revel in
    they pale like the moonlight you can dance with the devil in

* joker'in it kitabındaki meşhur orgy sahnesi için yorumu:

tell your author for his next gangbang scene
    how about a little more pg and a lot less 13

* yine joker'in ard arda hem 1990 yapımı it mini dizisinde pennywise'ı canlandıran tim curry'e, hem de çizgiromanda bizzat kendisi tarafından levye ile dövülerek öldürülen ikinci robin jason todd'a gömmesi:

but i’ll shoo you down the drain so fast they’ll call you tim scurry
    ask robin if i drop bars, i take smiles and i leave scars

* pennywise'ın 60'lardaki adam west'in başrolde olduğu batman dizi ve filmlerinde joker'i canlandıran ve rolü için bıyığını kesmeyi reddedip yüzünün bu şekilde boyanmasıyla meşhur olan cesar romero'ya göndermesi:

who needs guards when you couldn’t even escape cesar romero’s mustache

* joker'in scooby-doo'nun bir bölümüne konuk olup ekip tarafından mağlup edilmesine, pennywise'ın losers club üyelerinden ben'in beverly için yazdığı masumane şiiri alet edip yaptığı gönderme:

i spit january ember flames
    you got beat by the scooby gang

* pennywise'ın meşhur palyaço seri katil john wayne gacy göndermesi:

i’m the john wayne of john wayne gacys

* pennywise'ın kendisi gibi göz kaymasına sahip rap efsanesi biggie'ye selam çakarak yaptığı final:

poster boy for missing persons posters, joker’s gonna float* with me
    ‘cause he just messed with the best wall-eyed rapper since the notorious b.i.g.

entry sonu çiçeği: yani işte üşenmiş halimle bu kadar yazıyorum hakkında, bir de üşenmesek demek sabaha kadar bilgisayar başındayız. neyse, bir başka battle'da görüşmek üzere diyelim şimdilik.
6 entry daha
hesabın var mı? giriş yap