• insan beyni menings denen 3 kat zar ile kaplıdır. bu zarlar dıştan içe doğru; dura, araknoid, pia 'dır. epidural hematomda bu zarlardan en dıştaki dura 'nın da dışındaki damarlarda kanama olur. arteriel kaynaklıdır ve genelde a. meningia media 'dan kaynaklanır. tıp öğrencileri bu arteri parietal kemik üzerinde yaptığı meşhur olukla anatomi derslerinden hatırlarlar.
  • "her ne kadar ameliyatı kolay, iyileşme süreci hızlı olsa da yüzde sekseni ölümle sonuçlanan beyin kanaması" dedi doktor. "şanslısın".

diğer ikisi farkedememişti. hatırlıyor musun dedikleri herşeyi hatırlıyordum. düzgün cümle kuruyor, parmaklarını takip edebiliyor, gözlerimi sıkıca kapatıp açıyordum.
    ilki sabaha karşı taburcu etti. başka bir hastanede aynı günün akşamı, diğeri etmek üzeriydi. şanslıydım. o geldi.

şimdi ben kafamda kocaman bir izle, şaşkınlığımı gizlemeye çalışarak, saçlarımın uzamasını bekliyorum.
  • genel olarak lokal travmalar sonucu olusur. en onemli ölüm nedeni kanamadan ziyade, kanamanın meydana getirdiği kitle etkisi benzeri, bası sonucu meydana gelir.
  • operasyonla ya da operasyonsuz iyileşebilecek bir kafa içi kanamadır. hacmi 30 cm3'den fazla olan bir epidural hematom hastanın glasgow koma skoru ne olursa olsun operasyonla boşaltılmalıdır. hacmi 30 cm3'den az olan, 15 mm'den daha ince ve 5 mm'den daha az orta hat şifti yaratan epidural hematomlar; hastanın glasgow koma skoru 8'den yüksekse uygun merkezlerde opere edilmeden seri beyin tomografileri ve yakın nörolojik izlem ile takip edilebilirler. glasgow koma skoru 9'un altında olan ve anizokorisi olan hastalar opere edilmelidir. cerrahi tedavi şekli ile ilgili guidelinelar bulunmamakla birlikte kraniotomi hematomun daha iyi boşaltılmasını sağlar.
  • hemorajik şok sebebi değildir.
  • kardiyojenik şok sebebi değildir.
  • septik şok sebebi değildir.
  • nörolojik şok sebebidir.
  • 19 yaşında bir genci kurtardığımız şey...

motosiklet kullan, kask takma, dev bir kaza yap, acile gel...
    azrail ile tokalaş, ölüme hayattan daha yakın ol, sonra biz gelelim, hayatımızın en büyük deparlarından birisini sedye ile ameliyathaneye doğru atalım...

stres dolu dakikalar, kanamayı boşalt, kanayan arteri bul , müdahale et vs vs vs...

ve ertesi gün...

-abicim nasılsın?
    +kolumda bi ağrı var.

senin ağrıyan kolunu severim be çocuk :) "kolum ağrıyor" diyebiliteni severim...

hekimlik güzel şey vesselam...
hesabın var mı? giriş yap