• tek mısra ile içimi dışıma çıkaran ilahi..

"ey gonca açıl mevsim geçiyor" demiyor mu yıllardır her seferinde, her seferinde, her seferinde içine düşürüldüğüm paniği anlatamam.. oturduğum yerde elim ayağıma dolaşıyor, gözlerim doluyor, bakışlarımı kaçıracak yer bulamıyorum..

doğrusunu ancak allah bilir elbet ama ölmek değil korktuğum.. gonca olma kabiliyeti verilmişken toprağa diken düşmenin utancı..

verilen emaneti rezil etmenin ayıbı..
  • makamı rast, usülü sofyan'dır.
  • new york'lu bir alternatif / folk rock grubu olan hudost tarafından "cover"lanmış ilahi:

http://www.youtube.com/…qylh0ucfgeq&feature=related
  • sözleri tahsine hanım'a ait olan bu eserin başlangıç sözlerinde geçen "pervâneye bak ibret alalım, aşkın ateşine gel bir yanalım" dizeleri mevlana'nın 3 kelebek (poem of the butterflies) şiirine göndermedir.

3 kelebek

hepimiz mum ateşi önündeki üç kelebek gibiyiz
    âşıklar cihanında bir efsaneyiz her birimiz
    ilki ateşe yaklaşmış ve demiş: ben aşkı biliyorum, aşkı anlıyorum
    ikincisi ateşin yakınında yavaşça kanat çırpmış ve demiş: aşkın ateşinde yandım
    üçüncüsü kendini ateşin ta ortasına atmış ve demiş ki:
    evet, evet, budur işte gerçek aşkın anlamı!
  • google hazretlerinin bile bulamadığı bir sırra vakıf ilahidir.

hem emel sayın'ın konserinde, hem de selda bağcan'ın kayıtlarında gazeli okuyan adamın ismini bulamadım bir türlü.

ekleme: o kişi "adnan yavuz" imiş.
  • ne zaman bilgisayarımda rasgele modunda müzik dinlesem, özellikle seçip çalmaya kıyamadığım ilahi. selda bağcan yorumunu dinliyorum, ne zaman seçsem, araya bir şey giriyor ve dinlemem yarım kalıyor.

o nedenle kendiliğinden çalmasını bekliyorum. ardından bir güzellik yaşanıyor mutlaka. inanıp inanmamak size kalmış.
  • selda bagcan, ahmet özhan, erkan mutlu, savni sami özer, mehmet emin ay gibi isimlerin ayri ayri lezzette ses verdigi temposu ve coskusu yüksek ilahi.
  • olağanüstü ses sami özer'den dinlenmeli.

''eyvah demeden allah diyelim,
    la ilahe illallah, la ilahe illallah, la ilahe illallah,
    hu!''
  • dervişân'ın yorumuyla da çok güzel olmuş.

http://www.youtube.com/…cu8vjpdwcag&feature=related
  • en güzel yorumlarından birini, hatta belki de birincisini amerikalı bir grubun yaptığı ilahi.
    video izleyiniz
hesabın var mı? giriş yap