• brandenburg ile başlayıp prusya'yı kurduktan sonra almanya'yı kurmak için ufak ufak genişlerken bir de baktım ki diğer hre üyeleri beni imparator yapmış. o noktaya kadar özellikle koalisyonlarla hep bana engel olduğu için hre'ye karşı yapmadığım götlük kalmamıştı. avusturya'yı osmanlı ile el ele verip yok etmiştik. bohemia'yı zaten yutmuştum bile. free cityler artık free değildi. neredeyse hiç bir zaman unlawful territory iade etmeyerek ımperial authority'yi itin götüne sokmuştum. ama işte gel gör ki ben o kadar götlük yapsam da bunlar ben takip bile etmiyorken hatta gözümü kan bürümüşken o değerli oylarını bana vermişler... duygulandım lan resmen. can evimden vurdular beni. almanya'yı falan siktir ettim artık onlara layık bir imparator olmaya çabalıyorum. almanın almandan başka dostu yoktur diyip hepsine kol kanat geriyorum.

şimdi 1780lerdeyim. oyun bitsin burada uzun uzun anlatacam boş bi zamanım olunca. bu duygusal ve vurucu seyahati paylaşmam gerek.
  • gözümde bir crusader kings 2 değil ama ayrı bir tada sahip oyun. farklılıklarıyla, koalisyonlarıyla, trade sistemiyle tam bir baş yapıt. zor geliyorsa total war serilerini deneyebilirsiniz tabi.

kapanışı da harika bir hikayeyle bitirelim;
    https://www.reddit.com/…rkish_war_aka_the_siege_of/
  • yok mu şöyle güzelinden bir ülker link yollayacak babayiğit dediğim oyun.

paradox un crusader kings ıı sini deli gibi oynamıştım. bunu da çok merak ediyorum. bu garibanı üzmeyin a dostlar
  • kazan ile (bkz: kazan tatarları) 1499 yılında "revoke privilegia" yapan, yani hre'yi kurmak için gereken son reformu da geçirebilen insanüstü oyuncuların mevcut olduğu oyun.
    biz daha avusturya'yla yapamıyoruz.
    oyunu bilenler için gerçekten akıl almaz bir iş.

https://www.reddit.com/…vilegia_in_1499_with_kazan/
  • coptic osmanlı'yla mare nostrum'u zor da olsa başardığım oyun.

oyuna mare nostrum için başlamamıştım, ancak 1700' lerde yapabileceğimi hissedince görev için uğraştım.

sonlara doğru heyecandan çok büyük salaklıklar yaptım. achivement için gerekli yerleri, her seferinde unuttuğum için, ispanya'yla toplam 3 sefer savaştım ki bunlardan 2 sini truce bozarak yaptım.

roman empire kurmaya odaklandığım için mare nostrum achivement'ı ile roman empire decision'ı arasındaki farka dikkat etmedim. böylece 1818'de akdeniz'de 7 parça toprağım eksikti achivement için. tekrar savaç açıp o kalan toprakları da 2 yıl içinde alarak, achivement'ı da tamamladım.

bunu truce bozarak yaptığım için overextention'la birlikte ülkede 3 disaster tetiklendi. ama oyunun bitmesine de 2 yıl kaldı. sonu biraz sıkıntılı olsa da böylece güzel bir oyun geride kaldı.

mare nostrum hızlıresim

genel görünüm hızlıresim

restore the roman empire hızlıresim

din haritası hızlıresim

military ekranı hızlıresim

religion ekranı hızlıresim

süper güçler hızlıresim

ordu karşılaştırması hızlıresim

gemi karşılaştırması hızlıresim

ekonomi hızlıresim

roman empire hızlıresim

edit: hızlı resim linklerini de ekledim.
  • daha görece yeni bi oyuncu olduğum için olağan midir bilmiyorum ama fransa ile oynadığım oyunda 1550 yilinda osmanlı yok oldu, 1600 gibi avusturya erevan'a kadar ilerledi, anadolu'da karamanoğullari ve biraz da memlük dışında müslüman türk devlet kalmad izmir'i genoa, kalan ege ve akdeniz'i rodos şövalyeleri aldı.

yine 1500 olmadan danimarka novogorod'u işgal etti ve moskovaya büyük üstünlük kurdu, polonya ve litvayna commonwealth'i ile yaptığı ittifak sayesinde moskovayi yerlebir etti, perm ve 5 province disinda rus devleti kalmadi. kırım'ın hepsini genoa ve commonwealth paylaştı, kazan'ı da tranaoxania ele geçirdi.

batida ise ben fransa ile önce irlanda'yi(ingiltere'nin solundaki ada*) vassal yoluyla topraklarıma kattım, sonra da iskoçyayi vassalım yaptım ve tum ingiltere'yi yavaş yavaş iskoçyaya yedirdim 4-5 savaşta. burda hepsini iskoçyaya vererek büyük hata yaptim çünkü annexlerken liberty isteğiyle başa cikmak için diğer konularda çok geri kaldim ama oyunun başındaki emelim olan britanya ve irlandayi ele geçirmiş oldum. gerci bu sirada burgundy disinda tum fransiz devletlerini ve italyadan biraz toprağı fethetmeyi de basardim ama bunlar fransa için bahsetmeye değer şeyler değil.

ingiltere'nin guney amerikadaki bir kac kolonisini almamıştım üşengeclikten, baya büyümüş orda ve şu an güney amerika'daki en güçlü devletlerden biri ingiltere ama avrupada toprağı sifir.
  • yabancı bir oyun yayıncısının ak koyunlu ile osmanlı'yı yıkarak selçuklu devleti'ni yeniden kurmakla kalmayıp devrimci isyanlara izin vererek demokrasi getirttiği oyun. https://www.youtube.com/…h7njmqor0rw06kn93wkokcly14
  • her dakika isyan ciktigi icin oynamaya korktugum, strateji oyunu hastasi biri olarak beni en cok zorlayan muthis strateji oyunu.
  • paradox'un en iyi grand strateji oyunu. ikincisi için (bkz: crusader kings 2)
  • dümdüz acınca sonra da gelip burayi okuyunca insanı aptal hissettiriyor.

oyuna yeni başlayan bir çömcük olarak oynamadan once youtubedan bir campaignin gameplayini izleyeyim diyorum (türkce veya ingilizce) fakat izlediğim adamın da oyunun yılanı olmuş biri olmasını istiyorum. videoyu yayınladığı sırada öğrenen biri değil de şov yapan bi abi. bana yol (link) önerebilecek biri var mk?
hesabın var mı? giriş yap