• ustalarla çıkılan uzun ve meşakkatli bir yolculuk.
    iyi ve kötü gün diyerek ayırmak manasız, çünkü ortalama 1 aylık bu süreçte hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.
    onca yorgunluk bir yana, bin lira harcarım diye sazanlanılan bu hummalı çalışmada bitiş düdüğüyle birlikte en az 3 kat düdüklenilmiş olacağı neredeyse garanti.
    gazamız mübarek olsun.
  • çok gariptir. ince eleyip sık dokumak gerektirir.

aynı evi farklı ustalara gösteriyorum.

yapılacak şeyleri tüm ustalara aynı olarak anlatıyorum ustalardan teklif istiyorum istediğim malzemeler falan az çok belli.

aynı işlemler için farklı ustalar 17.000 tl ile 30.000 tl arasında fiyatlar verdiler.

biri diyor ki tahta parkeleri atma silstre yaparsın çıtırdama sesi kesilir, diğeri diyor ki o ses gitmez at parkeyi gitsin. biri diyor ki parke üstüne parke döşeriz, diğeri diyor ki parkeyi döşemek için illa alttaki parkeyi sökmek lazım.

ulan keşke üniversite zamanı yaz aylarında inşaatlarda amelelik yapsaydım, ne doğru ne yanlış bilirdim.

göbek çatlatır bu iş!
  • anasının amıdır. hiçbir zaman evdeki hesap çarşıya uymaz bunu öğrendim. hiç hesap edilmeyen şeyler dünya kadar para tutar. mesela kapı yaptırmak için ustayla x liraya anlaşırsın. ama bu ustanın sadece kapıları montaj için alacağı paradır. mevcut kapıların sökülmesi ve moloz çöpüne atılması eksta göte girer. tabi sen tadilat mevzularını bilmediğin için ilk başta bunu konuşmazsın. o son anda giren bir şey. çok paran varsa mimarla filan yaptırırsın iyi olur da para kıt olunca hakikaten çok zor bir iş.
  • işkencedir, bitmez. tek bir umudun vardır bittikten sonra güzel olması. komşu triplerini hiç saymıyorum bile.
  • yakın zamanda yoğun bir tadilattan çıktım kendimce edindiğim tecrübelerden okuyucuları da kendimce bilgilendirmek istedim. burada yazdıklarımın bir kısmını yağtırabildim bir kısmını yaptıramadım malum ustaşara laf anlatılamıyor.

1) pvc - pencereleri winsa-egepen yaptırın 76 mm lik olandan. diğerlerine göre pahalıdır ama farkı hissedersiniz. pemcerelere sinekşik taktırın akprdion sineklik daha estetik ancak kullanımı özen istiyor. pencere taktırdığınızda hepsini kontrol edin terazide mi değil mi diye. bu çok önemli. penricereyi açtınız ve bıraktınız pencere açtığınız noktada kalacak. bunu en başta tavissiz şekilde söyleyin. usta abi duvar yamuk falan diyecek ben bilmem diyin. ben açacam ve pencere orada duracak. eğer çok soğuk şehirdeyseniz gerçek ısıcam markasından cam yaptırın. ısıcam deyince ustalar heee bizimkilerde ısıcam derler ama siz özellikle diyince ben camın içine baktığımda ısıcam yazısını görecem deyin. yoska x cam dan standart canla gelirler onlara göre hepsi ısıcamdır.

2) iç kapılar - bu konuda çok marka araştıramadığım önceliğim bu olmadığı için çok kaliteli bir şey yaptıramadım. vairodor sanırım yıldız entegrenin marlası kapıları sağlam duruyor bakabilirsiniz. pencerlerrde geçerli olan terazi konusu burda da aynen geçerli.

3) parke - bu parke konusuna biraz para harcayın çok önemli. paranız çoksa ahşap, çok dan biraz az ise lamine, orta ve alt bütçeniz varsa laminant yaptoracaksınız. bunlardan en zararlısı ve en çok kullanılanı laminant modeldir. burdaki zarar içeriğinde bulunan formaldehittir. laminant kullanacaksanız çamsan, agt, yıldız entegre bu markalar dışına çıkmayın. 8 ve a 10 mm olandan alın 12 mm ye çıkamnıza gerek yok. laminant üstü yapacaksanız 8 de yeterli. laminant altına şilte,kapron,mantar malzemeden biri konulur. ses yalıtımı isterseniz mantar koydurabilirsiniz. genelde bu üç malzemede 5 mm dir. burda püf nokta şu arkadaşlar. önce uygulama yüzeyi temizlenecek taş toprak olmayacak kesinlikle kontrol edin. karanlıkta yaptırtmayın. ve en en önemlisi parke duvarlara dayanmayacak. dört taraftan da boşluk kalacak bu boşlukda süpürgelik içinde kalacak dışarı taşmayacak. bu boşluğu bırakmazlarsa parleşeriniz yamulacak.

3) fayans - çok fazla çeşit çok cifazla ölçü var çok marka model belirtemeyecem. ancak yapıltırıcı kalekim aldırın. banyoda fayans bittikten sonra bir avuç misket alın. yıkanacağınız alanda rasgele atınhepsini birden. tüm misketler giderse toplanmalı yoksa yıktırın yeniden yaptırın. bunun için kavga da edin.

4) mobilyalar - bu konuda derya deniz özellikle mutfak kapaklarında çok çeşit var. hangisi hoşunuza giderse onu yaptırın. bütçeniz yeterliyse tüm malzemeleri mdf seçin. bütçeniz kısıtlıysa ıslak zeminleri mdf yaptırın diğerlerini sunta. tüm montajlar bittikten sonra kapakları üçer kez en az açıp kapayın kontrol edin.

5) su tesisatı - eğer tesistınız plastik borulardan olulmuyorsa muhakkak değiştirin. değişim sonrası en az 2 gün içerisinde su olacak şekilde bekeltin ve mümkünse sizde kontrol edin. kaçak varsa düzeltsinler sonradan büyük sıkıntı olur.

6) doğalgaz tesisatı - kombiniz eskiyse girmeden değiştirin. sıcak su tesisatını eğer ev 3+1 üstü bir ev ise mobil sistem yaptırın daha verimli olur. mümkünse sıcak su borularına kauçuk sardırın verimi artar. radyatörleri değiştireceksiniz demirdöküm plus en iyisidir. eğer aluminyum alacaksanız çeşit çok fazla ama çok tavsiye etmiyorum. daha verimli olmasına karşılık ömürleri özellikle demirdöküme kıyasla daha düşüktür.tıkanıklık oluşması daha hızlı olur ve bakımları daha meşaketlidir. ancak çok daha estetikdir. tercih sizin. termostatik vana ya çok gerek yok standart kullanımda. oda termostatı daha verimli olur ama. büyük bir ev değilse uğraşmayın.

7) elektrik tesisatı - ben yaptırmadım ama yaptıracaksanız işi yaptıracağınız kişiyi çok çok iyi araştırın. yoksa bırakın olduğu gibi kalsın. kabloları dandik yaptırmayın. kaliteli markadan seçin. her hattı ayrı ayrı hesaplatın ve ona göre sigorta koyun. gereğinden yüksek kapasiteli sigorta koyarsanız bş anlamı kalmaz.

8) bataryalar - hiç uzatmaya gerek yok gidin eca marka alın. ankaradaysanız rüzgarlı daki eca bayilerine bakın hepsine fiyat sorun yarı harı fark eder fiyatlar. eğer büyük şehirde değilseniz may ticarete bakın genelde en ucuz orada gördüm. ben de para çok daha da kalitelisi var mı derseniz grohe alacaksınız. bu iki marka dışına çok çıkmayın.

9) prizler - bakın bu konu çok önemli ustlar önemsemez olduğu gibi bırakmak ister. siz nerde ne kullanacağınızı kafamızda tasarlayın prizleri ona göre koydurun. eğer kafanızda bir tasarım yoksa en azından priz yapılacak yeri ikili priz yaptırın. büyük odalarda 2 duvarda priz yaptırın. koridorda bir priz yaptırın. mutfakta yemek masasının konacağı duvara ikili priz. mutfakta tezgah üstünde tezgahın uzunluğuna bağlı olarak en az iki yerde ikili priz yaptırın tezgah altında kullanılacak elektronik cihazlara göre priz yaptırın. davlumbaz için eğer davlumbaz olan kısma kapak yaptıracaksanız bunun içine komple davlumbaz kısmı açık kalacaksa dolapların en üstüne dışardan gözğkmeyecek şekilde priz yaptırın. ustalar bunları olduğu gibi bırakmak ister aman diyim kavganızı edin.

ekstra olarak eğer banyoda direk fayansa basmayım bir yükselti olsun diyorsanız. aquanit denen malzemeler var bunlardan alın koydurun. bunların özelliği eğimi kendinden bulunur usta banyoya herhangi bir eğim vermez malzemeyi düz şekilde yere yapıştırır.
  • istanbul içi yaptirmayi düşünenlere yardimci olabileceğim mesleğim gereği sürekli olarak ugrastigim isimin bir parçası

(bkz: mimar)
  • insana "bu evi yıkıp yenisini yaptırsak 6 ayda biterdi" dedirten süreç, durum, işkence artık ne derseniz. yemin ederim ki yıldım.
  • hayatımda kendimi bu kadar aptal hissettiğim bir zaman dilimi olmadı. yeni ev almıştım ve evin içinin tadilatı yapılacaktı. ustayla anlaştık, malzemeleri seçtik. bana 40 gün verirsen kendi evimiz sayıp tertemiz bir işçilikle harika bir ev çıkarıcam dedi. ben de al sana 2 ay dedim. o güne lanet olsun ki , 4 aydır hiç bir şey yapmadı. ne zaman arasam bir bahanesi var. kar kıs geldi, hava karardı, komşular daha fazla evde zaman geçirmek isteyecek, bu iş nasıl bitecek bilmiyorum. akşam aradım ağzıma geleni söyledim, bir faydası olacağını sanmıyorum. söylenen bahaneler şöyle; ilk ay gelen pimapeni beğenmeyip yenisini istemiş, sonra ki ay, malzemeyi beklemiş, sonra ki ay, kovid olmuş, karantinadaymış, şimdi ne olacak onu bilmiyorum. acımayacaksın kimseye, zebani gibi başında bekleyip, ustayı sıkıştıracaksın. ha bir de kadınsanız muhakkak yanınızda erkek olacak. zira başka açıklama bulamıyorum. 90 metrekare küçücük ev dört ayda nasıl başlayıp bitmez. şaşkınlık, kızgınlık, mutsuzluk, ne yapacağımı bilmez haldeyim.

12.12.2020 edit: gün itibariyle ustayla birbirimize girmiş bulunmaktayız. pvc gelmeden duvarları, camları sökmüş. 10 gündür bu soğukta cam, pencere, duvar yok. yönetici arayıp camları duvarları kapatın, donuyoruz diyor. ustayı mahkemeye vericem sanırım. ustaya 20 bin tl ödeme yaptım. anladım ki tecrübe dediğin şey gerçekten pahalı bir şeymiş. ne paramı alabiliyorum, ne işi yaptırabiliyorum.

siz siz olun, iş bitmeden 5 kuruş ödemeyin. sözleşme yapın. asla işin peşini bırakmayın. her gün arayın, yalnız bırakmayın ustaları. gerekirse gidemiyorsanız foto isteyin. ben yandım siz yanmayın.

15.12.2020 edit: bu sefer de gün itibariyle apartman yöneticisi ile birbirimize girdik. balkonumu pvc ile kapatmama izin vermiyor. sanırım onunla da mahkemelik olcaz. cam balkon yapabilirsiniz ama pvc istemiyoruz dedi. bunun kendi kararı olduğunu düşünüyorum. elimden bir şey gelmiyor. pvc siparişi verilmiş, ölçüler alınmıştı. fiyatı ne kadar bilmiyorum ama 10 birime aldığım pvc yi geri 5 birime firmaya satıp cam balkona geçicem.
    aşık veysel ne güzel demiş : “ meşakkatin adın murat koymuşlar, dünyada ne lezzet ne bir tad gördüm”
  • moloz ve tozdan ikrah getirtir...
    başederim zannettim. ediyorum da. ama zor.. yani çocuklu ev için zor.
    tek olsam kaba inşaatta da yatarım uyku tulumuna girip. dert değil.

elime yapıştı o süpürgenin sapı, paspasın sopası.. koca evi sabahtan akşama silip süpürüyorum ama kesinlikle yetişemiyorum toza ve moloza... bebem de alerjik aksi gibi. amk. doktorları "dip köşe temiz olcak ev" diyolar, bana bi infilak hissi geliyor...

kocam görse ağlardı lan. her gün temizlik yapan delfi... vay anasını
  • kışlıkları apartman dairesi olanların yazın yaptıkları, yazlıkları bahçeli ev olanların kışın yaptıkları tadilattır. aksi olması gerektiğini iddia edenler de geri zekalıdır.
hesabın var mı? giriş yap