şükela:  tümü | bugün
 • şu yaz gününde dile getirdiğim tepkidir. amk canlısı 6 milyar yıllık evrende gelişe gelişe 1 cmden daha az mı geliştir? o kadar ısırık ve kan nereye gidiyor amk? bu gelişme sadece insanlara mı özgü? şöyle bir 10 cm gelişse insanoğlu olarak şu yavşakların soyunu kurutsak ne güzel olurdu. o kadar acımasız olmamalıyız. 100 tane bırakırdık, doğal koruma alanlarına hapsetsek bu da güzel olurdu.
 • gelişmekten kasıt evrim geçirmek ise kendileri 200 milyon yıldır evrim geçirmektedirler.
 • çünkü gördüğün üzere sinekler hayatta kalmakta gayet başarılı, seni troll...
 • keza evrim yalnızca bir canlının fiziksel boyutu ile ölçülemez. evrim süreci aynı zamanda canlıyı "mükemmel"e de ulaştırmaz. yalnızca hayatta kalabilmesi için yeterli kılar. sivrisinek gibi kandan beslenen nadir bir böceğin şu anda sahip olduğu yetiler, demek ki yeterli.
 • sinek insandan daha akilli. gayet de cevresiyle uyumlu. evrim cevreye uymak icin de zorunlu gerceklesen birsey biraz da. kaldi ki 30.000 yil sonra hala sivri varsa simdiki gibi olmayacaktır.

  esasında denebilir ki farklı coğrafyalarda sivri babylerin oluşu evrimin zaten göstergesidir çoktan.
 • "10 cm olsalar da soyunu kurutsak" dedin ya, aha ondan gelişmiyor.

  aga hayvanın kafası rahat. emiyor seni, ne tutabiliyorsun ne yakalayabiliyorsun. onun keyfi yerinde, dükkanı iyi yere açmış ense yapıyor, sen olsan gelişir misin?
 • 1. yerel optimuma takılmıştır o. takılmasa gelişebilir. (bkz: local optimum)

  2. gelişmek illa büyümek, zeka kazanmak, vb. demek değildir. insan perspektifinden bakma olaya. bakteriler aptaldır ama doğaya hükmederler ve her yerdedirler.

  3. evrim kördür. (bkz: the blind watchmaker) her zaman daha iyiye gitmez. şartlara adapte olur, bilinçsizdir kimya gibi düşün. 2xh2 + o2 artı = ne yapar? 2xh2o yapar. akıl var mı burda. yok. bu kadar da basittir aslında.
 • evrildiler ve şu an dahi evrilmeye devam ediyorlar.
  bunla ilgili bir araştırma da vardı. dünya sağlık örgütü yapmıştı.
  sıtma mikrobu taşıyan sineklerde bir takım beslenme değişiklikleri gözlendi.
  afrika da dağıtılan cibinnikler yüzünden aç kalan sivriler. bu sefer gündüz avlanmaya başladı.
  bunlar da yetmeyince ipneler çöplerdeki şekerli gıdalardan beslenmeye başlamışlar.
  ayrıca gündüz avlandıkları için daha zor yakalanır hale gelmişler.

  yaaa...
 • daha ne kadar gelişecek biz çaresizce kani alisini izliyoruz sabaha kadar da kasiniyoruz. onca aklimiza ragmen tek yaptigimiz fis fis. bu arada kisin hepsi yok oluyor ya sonra geri nereden cikiyorlar? tamam google'dan bakiyim. bir de parasina degen seyler diye baslik vardi. kesinlikle sivrisinek fisfisi.