• dünya insanının ortak hobisi. flickr'in 2009 yılında yaptığı araştırmada da dünyada en çok fotoğrafı çekilen yapıt eyfel kulesi olmuş.

benim takıldığım nokta bu istatistik değil. beğenirsin fotoğraf çektirirsin önemli olan sonrası. fotoğrafı çektirenlerin daha sonraki vazifesi kuralmış gibi bu fotoğrafı facebook, twitter gibi bilumum internet sitelerinde profil fotosu yapmaktır. profil fotosu olarak klişe timi'nin üst limitlerini zorlayacak şekilde eyfel kulesi fotoğrafı görülebilmektedir türk internet semalarında. azalarak bitsin demekten başka bir şey gelmiyor elimizden.
  • buna da görgüsüzlük deniyor ya...

paris'e gitmişsıin eyfel kulesinin önünde foto çektirmişsin, nesi görgüsüzlük bunun yahu? şehrin simgesi işte tüm dünyada "paris" deyince aklına eyfel kulesi geliyor insanın.

edit: hiç böyle bir foto çektirmedim.
  • pisa kulesi'ne iterek destek vermek kadar klişe değildir henüz.
  • elini kaldırıp kuleyi tutuyormuş gibi yapmak adettendir.
  • çok normaldir.. hatta o kadar normaldir ki, artık değişik değişik pozlarda çekilmeye başlarsınız. misal;

http://img85.imageshack.us/img85/5554/img5656r.jpg
  • istanbul'a gelip mecidiye camii'nin önünde fona boğaz köprüsünü alarak fotoğraf çektirmenin frenkçesi.

bunu yapan piramitlerin önünde de fotoğraf çektirdi.
  • "ben paris'e gittim"in görsel kanıtı. aynı şekilde bir fransız da ayasofya'nın önünde fotoğraf çektiriyor ama sanırım sour dictionnaire'de "de prendre des photos en face de sainte-sophie"* gibi bir başlıkta irdelenmiyordur eminim.
  • çok klişe. anı olsun diye çekilmez. tek dert insanlara ben paris'e gittim demektir. bunu yapan beyinsizler beni örnek alsın. ben üstüne oturup çektirdim fotoğrafımı. mis gibi oldu.
  • görgüsüzlük sınırını ayarlayamayan arkadaşların yorumlamakta zorlandığı eylem.

isterse yılda 15 milyon kişi çektirsin (parisin yıllık turist sayısı) yine de adamın fotoğraf çek(tir)mesine sakınca yok, istediği gibi bloguna da koyar, facebook unuda atar, tweet de eder.

görgüsüzlük dediğimiz şey eiffel in önünde çekindim diye gereğinden fazla uzatıp sündürerek anlatması, binlerce kişinin birbirini tanımadığı facebook etkinliklerine "ay eiffel i götüme sokmaya gidiyorum ondan konsere katılamiyceğim", veya çevresindekilere hiç gitmemiş veya gidemeyecek muamelesi yaparcasına sohbetlerde söz konusu etmektir asıl.

yoksa çekinsin bırakın. yarın sen de gitsen sen de yapacaksın.
hesabın var mı? giriş yap