• sözcük kısırlığı,"çok şeker konuşurum" iddiası ve köklü alışkanlıklar sonucu ortaya çıkan lezyon.
    ben "falan olmak" ,"sonra sinirimden imdat oldum", "ay orkcan yapma artık oldum"..ve benzer kullanımlarla bilfiil savaşıyorum. bu takım "oldum"culara derhal soruyorum,yanıtı alıncaya kadar bırakmıyorum:
    --"...ciddi söylüyorm, adam bana bakınca "iğrençsin" olduum"
    --"ol bakiyim bi,nası oluyosun?"
    --"ahaha..neyse sora bi baktım adama..."
    ---"cevap ver bana!"
    --" ay saçmalama be!"
    --"al bunu."
    --"aıaaaaayyyy"
  • falan olmak, tikisel bir sorunsal değildir, her ne kadar tikicanlarımıza özgü sanılırsa da. dilimizin ve tipimizin geçirdiği nadide bir değişim olarak incelenmesi gereken falan olmak, artık hepimizin dilinde... eskiden olmak, daha zordu. herkes her şeyi olamıyordu. biraz uğraşmak, yüksek yerlerde tanıdıklar bilmek gerekiyordu. fakat artık demokrasi geldi. isteyen okullu oluyor, kadın oluyor, erkek oluyor, biraz ham meyva tadında olsa da istediği her şeyi olabiliyor.hatta istemese de bir şeyler oluyor. bu anlamda, falan da olmak hakkımız. artık olmak için taşıyabileceğimiz bir sıfata ihtiyacımız yok. şimdilerde isim oluyoruz; sıfatlarla uğraşmıyoruz. sıfat olmak çok zor be kardeşim, zaman alıyor. bir şeye benzemek, onun gibi olmak mümkün en fazla. ama biz o şeyin ta kendisi oluyoruz, bir sürü dertten kurtuluyoruz. yalancı olmuyoruz, yalan oluyoruz. yalan olmayı ta derinden hissediyoruz. varlığın en saf haline ulaşıyoruz. hatta oha oluyoruz, oha demiş olmamak için. bu kız var ya, oha dedi, diycekler yoksa, sıfatımız üzerimize kalacak. ama falan olunca öyle mi ya? bir bulanıklık, bir kolaylık, bir kayganlık, şeylerle şeylik arasındaki mesafeyi kısaltmış oluyoruz. artık hepimiz birer isimiz, sıfatları dar kafalılara bırakmış bulunuyoruz.
  • kanım papaz olmayam baham senle falan oldum
    anam avradım olsun falan oldum
  • -ben kantinden yiyelim diyince nası yani falan oldum öğğg diye kaldım sonra da "e bari bisey yemeseydik" falan oldum böyle sonra bi de sen gelince gulmekten yarildim koptum falan..
  • "abi falan oldum orda yani siktir miktir falan oldum tilt oldum" derler..
    yazarken iğrendim kendimden
  • falan olmak bu tip insanlarda ilk derecedir. once falan olarak baslarlar, henuz bireydirler. bir sure sonra "ay biz o sirada kopan tipler" seklinde sosyallesirler. bu ikinci dereceleridir. falan olurken yalniz degildim demeye getirirler.
  • bi kere bi arkadasim kapinin arkasina saklanmisti beni korkutmak icin, beni gorunce verdigi tepki aynen sudur, paylasayim istedim:

-boooo! falan..
  • "x falan oldum; yani öyle bi durumda x derken vücut, yüz ne hale gelirse, yani hangi mimikler yapılırsa, hangi duygular yaşanırsa hayal et, işte ben o sırada tüm o şeyleri yaşadım fakat ifade edemem çünkü ben gerizekalıyım, sen benim ne demek istediğimi anladın, beni sev ve koru"
  • herhangi bir kelimeyle kullanila da bilir fiil olmayan...
    -hoca 100 soru verdi bir gece icin, boyle oha falan oldum... sonra eve gittim bari erken gidip sorulari coziyim diye, bir baktim telefon faturasi 300 milyon gelmis "hasktir naapcam ben" falan oldum. hemen annemi aradim, annem boyle "nasi yaani" falan oldu faturayi duyunca...

kullanmam, kullanani da sevmem .
hesabın var mı? giriş yap