• zamanlamanın çok önemli olduğu eylemdir.

niye; çünkü bir şeylerin farkına geç varırsanız, iş işten geçmiş olabilir ve siz boka batmış olabilirsiniz. ya da çok acı çekmenize sebep olabilir.

ve insan bazen kendi kuyusunu bile kazabilir böyle... bir de fark etmemek için uğraşılan durumlar vardır ki daha sakattır; çünkü insan hem kendine yalan söyler hem de sonrasında fark edip üzülür.
  • bazen uzun zamandır gerçekleri görmemek için kapattığınız gözlerinizin açılmasıdır tek bir cümleyle. içiniz yansa da ufak çaplı bir aydınlanma yaşamaktır. vay be demek ki sebebi buymuş diyebilmektir.

bazen farkına varmak, kabullenmektir. bırakmaktır savaşmayı, didinmeyi, uğraşmayı, çabalamayı.

mutsuz hissedip, iyileşirim nolacak, bunu da atlatırız be, sonunda ölüm yok ya diyip gülümseyebilmektir.

farkına varmak bazı şeylerin, önce umutsuzluğa kapılıp sonra umuda yürümektir. büyümektir.
  • pırıl pırıl bir görü dönüşümü anı.
    (bkz: aha)
    (bkz: satori)
  • türkçemizde insan yaşamına dair en tehlikeli fiillerden. niye? farkına varınca bir daha hiç bir şey eskisi gibi olmaz da ondan.
  • (bkz: idrak etmek)
  • hemen ardından beyinde patlayacak replik gelsin:
    (bkz: gerçekler acıdır)
    en çok da kendinizle ilgili gerçeklerin farkına vardığınızda.. e o zaman (bkz: çok dertliyim be sözlük). cümle içinde kullanımı da bir entry içinde bkz sıçtığınızın farkına varmak olabilir. saygılar..
  • bugün kendi gölgemden rahatsız olduğumu farkettim, söyleyeceklerim bu kadar.
  • tam otuz yil saatim durmus ben uyumusum
    gokyuzunden habersiz ucurtma ucurmusum

(bkz: necip fazil kisakurek)
  • - çok şey yaşayacağını düşünüyorsun. çok insan tanıyacağını. sonra çok diye bir şey olmadığını, insanların evren içinde varlıklarının ve yokluklarının bir öneminin olmadığını, sen dahil her insanın hiç olduğunu fark ediyorsun. yalnızca sen ne veriyorsan o sana geri dönüyor.
hesabın var mı? giriş yap