• sen koskoca padişah ol ama bir salkımdan çektiğin sıcacık domatesi tuzlayıp yiyeme :( düşündükçe çok üzüldüğüm durum.

şimdi ben senin fethettiğin şehirde
    eminönü'nde haşır hoşur süt mısır kemiriyorum
    asmalı'da bira patates yapıyorum
    boğaza karşı höpürdeterek kahve içiyorum
    cihangir'de bol domatesli menemene ekmeğimi bana bana
    kahvaltı edeceğim salı sabah
    fakat sen yoksun fatih
    sen bir taratorlu midye tava bile yiyemeden gidiverdin
    merak ediyorum tadına baksan kokoreçi sever miydin?
    oh baby

her ne kadar favori padişahım tahta düşkünlüğü, çok sevdiğim hanımı, "pfff çekilebilirsin" gibi tavırlarıyla kanuni ve sarışın olmasından dolayı ikinci selim olsalar da sen de sağol yani ne diyim. ama bence günün birinde esenler otogarı'nın, sultanbeyli'nin filan ortaya çıkacağını bilsen "oovv fetihten vazgeçtim beyler" diyerek geri dönerdin.
  • hiç cep telefonu ile konuşamamış olmasından daha ilginç olmayan durum. hatta hiç uçağa bile binememiş. televizyon bile izleyememiş. yazık la kimin padişahıysa.
  • simit sarayı'nda oturup çikolatalı simit de yememiştir. her şeyi böyle irdeleyecek miyiz lan.

(bkz: bilge kağan'ın anıtkabir'i ziyaret etmemesi)
  • normal bir durumdur.

yalnızca domates (dolayısıyla salçalı hiçbir yemek) ya da bütün patates yemekleri ve patates kızartması (hatta kumpir) değil, istanbul'u fethittikten sonra "bir yorgunluk kahvesi" de içememiştir.
  • çok üzüldüm.koskoca fatih domates yememiş.onun yerine kırımdan gelen karides ve de diğer deniz ürünleriyle beslenmiştir.bugün sizlerin mutfağına bir kere girse 3 ay götünüzü doğrultamayacağınız deniz ürünleri...eleştiriyor muyum ? elbette hayır. sende al istanbulu sen de ye koçum....

ps: ventolin'in uyarısı üzerine bilgide güncelleme! :)
  • patates gibi bir yiyecegi de yememis olmasi kadar acidir.
  • olm üzülüyom lan. adam ne patates yiyebilmiş ne patlıcan, ne de domates. çayı peyniri öksüz kalmış. yumurtası tam olmamış hiç. zaten guttan ölmüş adam gencecik yaşında. domates yok patates yok patlıcan yok ne var la it diye, kendisini ete vermiş. gut olmuş adam ekstra proteinden.

halbuki domates, patates ve patlıcan olaydı o zamanlar, adam gut olur muydu? benim koskoca cihan padişahıma lezzetsiz lezzetsiz kabaklar, lahanalar yedirdiler lan. yazık valla.
  • hiç mısır yememiş olması kadar ilginçtir.
  • bir dönem osmanlı padişahlarını dedeleri sanıp, yer sofrasında kuru fasulye pilavla beslendiklerini düşünen dangalaklar türemişti. evet domates yemediği gibi kuru fasulye de yememişti, adını bile bilmiyordu.

yaşam şekline ve zihniyetine bakarsak, lezzetli zeytinyağlılar, et yemekleri, çeşitli balık türleri, deniz kabukluları yiyip, sarayburnu'ndan dünyayı izlerken mis gibi bizans şaraplarını yudumladığını düşünmek çok daha gerçekçi olacaktır. kendini sultan olarak değil, "roma kayzeri" olarak tanımlayan bir ortaçağ monarkıydı.
hesabın var mı? giriş yap