şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: bibliotherapy) nin en güzel kaynaklarına örnek olarak, 6. basımına erişmek nerdeyse imkansızdır.
 • david d burns'ün bir tür antidepresan etkisi yaptığı çok fazla kişi tarafından söylenen kitabı.

  bunu bir nlp kitabı olarak algılamayın . kuşlar böcekler oh ne güzel hayat tarzı bir kitap değil. kuşlara böceklere sevinen bir adamın afedersiniz zaten bi boku yoktur. ağır depresyon durumlarından çıkışta çok çok çok faydalı. tavsiye edilebilir.
 • dr. david d burns tarafından "iyi hissetmek iyi hissettiriyor!" mottosuyla yazılmış, depresyon, kötümserlik, suçluluk, endişe gibi psikolojik sorunlarla mücadele ederken yardımcı olabilen, birazcık daha pozitif olmaya yardımcı olan, içinde bir sürü psikolojik test, form ve program bulunan, bazı bölümleri ders kitabını çağrıştıran, bir zamanlar psikoloğumun tavsiyesiyle okuduğum ve bir nebze de olsa faydasını gördüğüm, rahatlatıcı, insanı doğru bir şekilde yönlendiren, terapi tadında, güzel hissettiren, yararlı bir kitap.
 • 412 sayfalık kitap. bitirene kadar kanser olmazsam depresyondan çıkmayı düşünüyorum.
 • içinde son derece etkili terapi teknikleri bulunduran, hemen hemen hepimizin yaşadığı küçük depresyonları psikolog yardımı olmadan çözdürebilecek kitap. pozitif enerji, iyi düşünelim, evrene mesaj bıdı bıdı kesinlikle değil gayet mantıklı ve profesyonel. bende işe yaradı.
 • şu an okuduğum kitap...

  altını çize çize, sindire sindire okuyorum.

  öncesinde, "en önemli kısımları, önce defterime sonra buraya yazacağım" diyordum ancak fikrimi değiştirdim şu an ve direkt olarak buraya yazıp not etmeye karar verdim.

  kitapta altını çizdiklerim:

  "şu anda böyle hissetmenizin nedeni, şimdi düşünmekte olduğunuz şeylerdir"

  "deneyimlerime göre iyileşme yolundaki en önemli faktör kendine yardım etmek için azimli bir istek göstermektir. bu tutum sizi başarıya götürecektir."

  "aslında en hızlı yanıt verenler bazen en ağır depresyonlardır. ama ağır bir depresyonu kendi başınıza tedavi etmeye çalışmak çok da akılcı değildir"

  "yardım istemenizin nedeni intihar değil, durumunuzun umutsuz olduğunuza inanmanızdır. ağır depresyondaki birçok hastanın ümitsiz durumda olduklarına hiç şüpheleri yoktur. bu yıkıcı hezeyan sadece hastalığın bir belirtisidir. ümitsiz olduğunuzu hissetmeniz, aslında öyle olmadığınızın güçlü bir göstergesidir."

  "tersine eğer delirmek üzere olduğunuzdan korkuyor, kontrolü kaybettiğinizi ve kötüleştiğinizi düşünerek panik yaşıyorsanız kesin olarak bunların sizde olmayacağını söyleyebiliriz".

  "depresyon hiç de duygusal bir rahatsızlık değildir! sahip olduğunuz her kötü his, çarpıtılmış olumsuz düşüncelerinizin bir sonucudur, tıpkı soğuk aldığınızda burnunuzun akması gibi. depresif belirtilerinizin ortaya çıkmasında ve gelişmesinde mantık dışı kötümser düşünceleriniz başrolü oynar."

  "doktorasını tamamlamak üzere olan bir hanım bu durumu şöyle dile getiriyordu:
  her depresyona girdiğimde ani bir kozmik sarsıntı geçirmiş gibi hissederim ve herşey gözüme farklı görünmeye başlar. bu değişim bir saatten daha kısa bir sürede gerçekleşebilir. düşüncelerim karamsarlaşır. geçmişe baktığımda yaptığım her şeyin değersiz olduğunu görürüm. mutluluk bir hayalmiş gibi gelir. başarılarım, ancak bir kovboy filminin seti için hazırlanmış dekorlar kadar gerçek görünür. gerçek ben'in değersiz ve yetersiz olduğuna ikna olurum. işimde ilerleyemem, çünkü şüphelerim beni hareketsiz kılar. ama öylece de kalamam; çünkü o sıradaki acım dayanılmazdır."

  "hisleriniz tamamen olaylara bakışınız ile ilgilidir. sinir sistemimizde bir olayı yaşantılayabilmemiz onu zihnimizde işlemlerden geçirip anlamlandırmamızı gerektirir. size ne olduğuna bir anlam verdikten sonra bir şeyler hissedebilirsiniz."
 • öyle güzel ve pek çok insana "işte bu bende de var" diyebilecek cümleler var ki kitapta:

  "kendinizi hüzünlü hissettiğinizde, olasılıkla yetersiz ya da sadece iyi olmadğınızı düşüneceksiniz. kötü bir özünüz olduğuna ve doğuştan yetersiz olduğunuza ikna olacaksınız. böyle düşüncelere inandığınız oranda, ciddi bir umutsuzluk ve kendinden nefret etme şeklinde bir duygusal tepki yaşayacaksınız. o derece dayanılmaz bir biçimde rahatsız ve kendini kötüleyen biri olursunuz ki ölseniz daha iyi olacağını bile hissedebilirsiniz. hareket edemez, felçli, yaşamın normal akışında yer almaya korkan ve isteksiz biri haline gelebilirsiniz..."

  "...ancak büyük olasılıkla bu ifadelerin doğru ve gerçekçi olmadığına kesin olarak ikna olmadıkça bunu yapamayacaksınız.."

  "bu yüzden yaşamınız evrim geçiren bir deneyimdir, sürekli bir akıştır. siz bir şey değilsiniz bu yüzden herhangi bir etiket kısıtlayıcıdır, fazlasıyla yanlıştır ve genelleyicidir.."

  "duygularınız değerinizi belirlemez, sadece göreceli rahat ya da rahatsız durumunuzu gösterir. kötü, değersiz ruh haliniz; kötü, değersiz bir insan olduğunuzu kanıtlamaz; sadece öyle olduğunuzu düşünüyorsunuzdur; çünkü, geçici olarak üzüntülü bir duygudurum içindesinizdir ve kendiniz hakkında mantıksız ve saçma düşünüyorsunuzdur."

  "değerinizi belirleyen duygularınız olmadığı gibi düşünceleriniz veya davranışlarınız da değildir. bazıları olumlu, yaratıcı ve kolaylaştırıcı olabilir; çoğunluğu da nötrdür. diğerleri mantıksız, yenik düşmenize neden olan ve uyum bozucu olabilir. yeterince çaba göstermeye istekliyseniz bunlar değiştirilebilir; fakat bunlar kesinlikle iyi olmadığınızı göstermezler ve gösteremezler. bu dünyada değersiz bir insan diye bir şey yoktur."

  "içsel olarak kendinizi istismar edişiniz mantıksız, çarpıtılmış düşünceleriniz sonunda olur. değersizlik duygunuz gerçeğe dayanmıyor, bu sadece depresif hastalığın merkezinde yer alan bir çıban."

  "davranışınızı değiştirmek, düşünme şekliniz üzerinde olumlu bir etki yaparak daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır."

  "hiçbir şey yapmazsanız, zihninize doluşan olumsuz yıkıcı düşüncelerle meşgul olacaksınız. eğer birşey yaparsanız, kendinize iftira eden o iç konuşmadan geçici olarak uzaklaşacaksınız."

  "düşünceleri yazdığınızda ise, bunlar mantığın ışığında görünmeye başlarlar. bu yolla, çarpıtmalara işaret edebilir ve bazı yardımcı yanıtlar bulabilirsiniz."
 • yillar once cok cok zor zamanlarimi inanmaya inanmaya elime alip okumaya basladigim halde atlatmama yardimci olmus kitaptir.
  komiktir ki kitabi bitirmemden 6 ay sonra bir de arkadasimdan hediye olarak almisimdir.

  kendisi hamurlasmisti zamaninda, simdilerde yeniden ele alacagiz.
 • son senelerde 3-4 arkadaşıma hediye ettiğim, ardından çok teşekkür aldığım kitap. hediye ettiğim kişiler de genel olarak kitabın içinde yer alan bilişsel çarpıtmalardan bir veya birden fazlasını yapan insanlardı gözlemlediğim kadarıyla. dönüşleri hep benim onlarda gözlemlediklerimi kitabı okuduktan sonra fark etmeleri ve bununla ilgili önlem almaları üzerine oldu. okuyunuz, okutunuz!
 • david burns un bilişsel terapi tabanlı 1980 yılında yazdığı kitap.

  kitabın ilk sayfalarında ilaç mı daha etkili , yoksa bilişsel terapi mi karşılaştırmaları yer alıyor. ve rakamsal olarak bilişsel terapinin bir adım önde olduğunu vurguluyor.

  bence depresyonlara yönelik yazılmış en etkili kitap.

  bir bakın derim.