• 12-0lık sparta prag ya da 10-0lık servette fc. maçları gibi hezimetleri olmamıştır.
  • ziyanbahçelilerin galalatasaray'ın avrupadaki başarılarına tesadüf filan diyecek kadar delirmelerine sebebiyet veren hezimetler silsilesi. nedense sadece galatasaraya öten mink serçeleri bi yerlerine kaçıyor avrupaya gidince. tek atımlık canı oluncu insanın da böyle olabilir tabi. seni kimseye yar etmem deyip bütün eforuyla sıkıyor kurşununu galatasaraya sonra tık yok. ama maşallah mahallenin bıçkın delikanlısı sanıyor kendini. ha diğer övünç kaynakları da lisanslı forma satmak. paranın gözü kör olsun ak. görmemişin elinde nasıl da bok gibi duruyor.
  • fenerbahçenin avrupa hezimetleri çoktur lakin unutulmaz değildir. çünkü fenerin imdadına her zaman galatasaray yetişir ve fenerbahçe nin unutulmaz galatasaray zaferleri akılda kalır daha çok.
  • fenerbahçe'nin cannes eşleşmesi bu hezimetler arasındadır. fenerbahçe ile eşleşene kadar multimilyoner tatilciler dışında kimsenin yerini bile bilmediği, saffet susiç yönetimindeki cannes takımı ilk karşılaşmada fener'i fransa'da dörtlemişti. (bkz: dörtlemek) (bkz: andriy shevchenko) (bkz: döndürme shevchenko'yu). rövanş karşılaşması öncesinde holger osieck "degaj kullanmayacağız. oyuna yerden, verilmli ve isabetli paslarla başlayıp rakibi bunaltacağız" tadında bir açıklama yapmıştı diye hatırlıyorum. tabi söylemesi yapmasından kolay. rövanşta da cannes takımı şükrü saraçoğlu'nda 3-0 öne geçtikten sonra fener'e günahını vermeyecek olan benim bile sinirimi bozmuştu. nitekim fenerbahçe seyircisi de aynı fikri benimseyerek fenerbahçe'yi durumu 3-1'e getiren golde bile ıslıklayıp cannes kamandasını alkışlamıştı. karşılaşma da 5-1 cannes üstünlüğü ile sonra ermişti.

bu iki karşlaşma arasında fenerbahçe vanspor'a deplasmanda 1-0 yenilmişti. kan-van derken fenerbahçe tepetaklak olmuş, yönetim istifa etmiş, ali şen başkan fenerbahçe şampiyon sloganıyla ali şen başkan olmuştu ama fenerbahçe o sene şampiyon olamamıştı. fenerbahçe bu sezonu izleyen sezon carlos alberto perreira'yı getirip öyle şampiyon olmuştu.

nerden hatırlıyorum lan ben bütün bunları?
  • hezimetlerden pek haz almam ama tuncay şanlı'nın 6-2'lik 28 eylül 2004 manchester united fenerbahçe maçında tam hatırlamasam da 4-0 ya da 3-0 iken attığı ilk gol sonrası tribünlere sus işareti yapması beni pek bi güldürmüştü.
  • sözlükte fanatizme sonuna kadar karşı olmakla birlikte, karşımda mal görünce cevap veremeden duramadığım için tüm galatasaraylı arkadaşlardan özür dileyerek:

(bkz: galatasaray'ın unutulmaz fenerbahçe hezimetleri)
  • 10- ifk göteborg 4-0 fenerbahçe sk
    9- cannes 4-0 fenerbahçe sk
    8- fenerbahçe sk 0-4 milan
    7- ogc nizza 5-1 fenerbahçe sk
    6- rsc anderlecht 5-1 fenerbahçe sk
    5- fenerbahçe sk 1-5 cannes
    4- manchester united 6-2 fenerbahçe sk
    3- psv eindhoven 6-1 fenerbahçe sk
    2- sk sigma olomouc 7-1 fenerbahçe sk
    1- sl benfica 7-0 fenerbahçe sk

kaynak:
    https://www.youtube.com/watch?v=ccml17bchm0
  • genelde büyük farklı avrupa maçları yazılmış ama benim hatırladığım en büyük hezimet 31 ekim 2001 barcelona fenerbahçe maçı'nda yaşandı.

fenerbahçe uzun yıllar sonunda lig şampiyonu olup şampiyonlar ligi'ne gitmeye hak kazanmıştı ama çok kötü bir dizi performans ile 5 maçta 5 mağlubiyet alarak 0 (sıfır) puandaydı. son maç ise deplasmanda barcelona ile oynanıyordu. o tarihe kadar şampiyonlar ligi'nde grupları 0 puanla bitiren yalnızca 1 takım vardı: (bkz: kosice)

neyse... maç 0-0 gidiyordu. hatta böyle biterse fenerbahçe hem şl'yi 0 puanla bitirmeyecek, hem de camp nou'dan puan çıkaran ilk türk takımı olacaktı. 90+2'de barcelona yaklaşık 30-35 metre uzaklıktan serbest vuruş kazandı. topun başına rivaldo geçti. allahsız öyle bir vurdu ki şımaykıl değil, tüm maykıllar gelse o topu çıkaramazdı. işte o gol. zaten kısa bir süre sonra da maç sona erdi. fenerbahçe'nin 6 maçta 6 mağlubiyetlik şampiyonlar ligi hezimeti tamamlanmış oldu. bu maç ise ben dahil pek çok taraftarda büyük travmalara neden oldu. bugün bile unutulmaz.
  • 1975-76 sezonunda oynanan fenerbahçe-benfica maçının da eklenmesi gereken hezimetlerdir. o sezon şampiyon kulüpler kupasında fenerbahçe, portekiz'de 7-0 yenilmiştir.

tabii ki de üç büyüklerin hemen hemen hepsinin bu tip yenilgileri vardır fakat sigma olomouc'un ünlü olmasının nedeni, sigma'nın o kadar da iyi takım olmamasından dolayıdır. neredeyse vasat, belki biraz vasatın üstü olan bu takımdan fenerbahçe 7 gol yemiştir. tabii ki de hezimet olduğu için her zaman akıllarda yer edecekti fakat bu maçı diğerlerinden ayıran özellik dediğim gibi sigma olomouc'un o kadar iyi bir takım olmaması yatıyor.

bir de artık şu ezik savunmaları bırakalım lütfen. fenerbahçe 92-93 sezonunda yenilmiş sigma olomouc'a ama hala "91-92 sezonunda uefa çeyrek finalistiydi amaaa" diye cümleler kuruluyor. adam bir sezon önceki "uefa çeyrek finalistliğini" başarı olarak görüp, fenerbahçe'nin yenilgisine kulp takıyor. aynı sezon sigma olomouc fenerbahçe'yi yendikten sonra 3.turda elenmiştir. bu da bir not olarak kalsın.
hesabın var mı? giriş yap