1. kırmızı et pişirirken, etin pişirildiği tavaya mutlaka 4-5 yaprak atılmasını önerdiğim bitki.
  2. kendisiyle sarımsağı doğramadan (bıcağın yan tarafıyla ezerek) yağdan hafif geçirdikten sonra çiğ krema ilavesiyle envai çeşit makarna sosu yapılır efendim.
  3. herkesin "her gün suladım gene de öldü" dediği bitki. belki de bu yüzden ölmüştür ha? fesleğen iki güne bir sulanır, her gün üstelik gereğinden fazla sularsanız ve saksı niyetine kullandığınız kapta fazla suyu dışarı verecek delikler yoksa o kökler fazla sudan çürür ölür. bir insanı daha sağlıklı olsun diye günde 5 öğün en yağlı yemeklerle beslediğinizi düşünün o insan sağlıklı ve uzun ömürlü olur mu? olmaz. sanki fesleğenler suyun içinde bataklıkta yetişiyormuş gibi her gün toprağını çamur balçık haline getirmenin bir anlamı yok. sonra üzülürsünüz hiç bir ilgi gösterilmeyen düzenli sulanmayan fesleğenler kendi kendine yetişiyor da benim üzerine titrediğim fesleğenim solup gidiyor diye.
  4. hayatımın tadı tuzu. her yemeğimin olmazsa olmazı, aslen asyalı olsam da uzun zamandır akdenizde olduğumuzun bir kanıtı adeta, bir tutamı her şeyi değiştirir net.
  5. ismet özel'in "tahrik" isimli şiirinde gizli bir 'acı gerçekler' başlığı altında değindiğini sandığım bitki/çiçek.

"kimsenin uykusunun fesleğen koktuğu yok"
  6. salatasal oluşumlara eklerken bazen aklıma şarkısı geliyor. hani şu ayna'nınki... bir an durup düşünüyorum. "lan yapmasam mı acaba, kıymasam mı feslo'ya" diyorum? sonra tabii ki saçmalamıyorum. zira fesleğen salataya çok yakışıyor. şarkısı da pek lezzetli. isim de olabilir neden kimsenin aklına gelmemiş bugüne kadar. buradan tüm kız anne/baba adaylarına sesleniyorum.

http://fizy.com/#s/1ai0bq
  7. butik, dort masayla kurulmasi planlanan kafeler icin potansiyel isim tercihi.

istatistik yapmis degilim ama turkiye'nin illerinin ve dahi ilcelerinin
    yuzde bilmem kacinda vardir bu isimle bir kafe.

allah hepsinin yolunu acik, kazanclarini bol etsin.ne diyeyim simdi.
  8. sen anılarımda daha uzunsun
    korkarım ben büyüttüm seni onca
    tamamı sevişmek, tamamı temmuz
    sonra uykuya düşmek, yarı baygın boylu boyunca

hatırladın mı hayal meyal
    sığacık'ta bir ucuz otel
    balıkçılar, tır şoförleri
    yerini sevmiş fesleğenler

ah iyi ki olmuş
    kısa ömrün karı
    ayrılık güzel sonmuş
    kaç şarkı oldu efkarı

sonra tayinin çıktı
    daha doğrusu sürgünün
    hayat devam etti lakin
    hala üzgünüm

sonra ne mi oldu, hiç
    tamamı kurmaca
    yani senden sonrası
    tamamı uydurmaca

evrim özkaynak'ın yeni çıkacak albümünden sezen aksu imzalı bir parça.
  9. türkiye'de neredeyse sadece saksı içindeki çok ve sık yapraklı, minik çalı görüntülü tipleri satılıyor sanırım. o alt-türlerin (bkz: cultivar) ingilizce adları boxwood basil ve greek bush basil imiş (türkçe adları ne bilmiyorum). greek bush iyice sık yapraklı ve tostoparlak iken boxwood'un yaprakları daha normal bir seyreklikte.
  10. naif bişey kendisi. küsüyor bazen bana sebepsiz. odama getiriyorum, benle birlikte arka bahçeye bakmasına ses etmiyorum. kahve fincanıyla su veriyorum. hemen bütün maharetlerini ortaya dökmek ister gibi güzel güzel yayılıyor tüm eve. biraz seveyim diyorum ellerim hemen bahar doluyor. biraz sevgiye aç sanıyorum.

fesleğen hakkında bilgi verin