şükela:  tümü | bugün
  • geçen gün bi makarna yaptım kendime.

makarnayı koydum kaynayan suya.
    tam yağlı ezine koyun peynirini de hazırladım makarna pişerken.
    derken makarna ve peynir buluştu derin bi kapta.

sonra balkondaki saksıda bu günler için yetiştirdiğim fesleğenlerden toplayıp ince ince doğradım.
    o peynirli makarnanın üstüne serptim.
    ilk lokmada aklım başımdan gitti.

allahım o nası bi lezzet yauv!
  • herkesin yetiştirilmesi çok kolay dediği bitki, özellikle ege'de sahibi meçhul halde sokaklarda saksıların içinde, yoğurt kaplarında sıkça görülebilen, balkonların, pencere önlerinin, kapı eşiklerinin sahibi. ancak ben her ne kadar bir felseğen görsem ellerimi ovuşturup yüzüme sürücek kadar kokusuna tapan, kokusunu geçtim tadına bayılan onu da geçtim minyatür şimşir ağacı gibi görüntüsünü çok sevimli bulan biri olsam da bir gün farkettim ki hiç fesleğen yetiştirmemişim, tam bu düşünceyi aklımdan geçirdiğim gün meyveli yoğurt almak için arkadaşımla migros'a daldığımızda onlarca saksı fesleğenle karşı karşıya geldiğimde dedim, bu bir işaret olmalı, bir tane satın aldım, kadıköy'de bütün gün kucağımda bir saksı fesleğenle dolaştım, oturduğumuz masaya koyunca garson güldü, çok uzun süre kalacaksınız galiba çiçeğinizi de getirmişsiniz deyip, akşam boş saatte metrobüse binince fesleğenimi yan koltuğuma koydum arada neşe içinde ellerimi daldırıp kokusunu içime çektim acaba bunu günde kaç kere yapmalıyım kokusu biter mi diye düşündüm. saçma sapan bir öfori hali yaşıyodum salak bir saksı ot yüzünden. artık yolda, orada burada felseğen gördüğümde sevindirik olma halimi odama her girdiğimde yaşayabilecektim çünkü.

salak dedim çünkü kendisini güneşe koydum, suyunu eksik etmedim, utanmadım neyin var diye konuştum ama kurudu gitti sonunda bütün çabalarıma rağmen, baktım artık kurtarılamayacak vaka 2 haftanın sonunda, tepesinde kalan bir tutam yeşil kısmı da salataya doğradım saksıyı da çöpe attım.

pis fesleğen, yol kenarında, bütün gün egzoz dumanı yediğin halde bile minyatür bir çam ağacı kadar büyüdüğünü görmüşlüğü olan bu gözlerin önünde o kadar ihtimam gösterilmesine rağmen kuruyup gitmeyecektin, hiç affetmeyeceğim seni, kırgınım sana.
  • bitkinin kullanılan kısımlari, tâze çiçekli dallari ve tohumlarıdır. uçucu yağ taşımaktadır. bu yağ içinde estragol, linalol, cineol ve pinen vardır.
    fesleğenin yaydığı koku sinekleri uzak tutar. fesleğen bitkisi, bir yerli anadolu bitkisi değildir. anavatanı olan iran dolaylarından gelmiştir. akşamları açıkta yenilen yemeklerde masaların fesleğen ile süslenmesi, bebeklerin yanına fesleğen konulması, yaz aylarında evlerin açık camlarının önünde fesleğen saksılarının olmasının sebebi fesleğenin yaydığı güzel kokunun yanında sinekleri kovucu özelliği olmasıdır.
  • her yaz odamı o muhteşem kokusuyla kokuturken, bir yandan da sivrisineklerin odaya girmesini engellediği gibi, arada sırada yemeklerin içine girerek mideme kadar ulaşmıştır. her gelenin geçenin köpeğin başını okşar gibi okşaması, onu rahatsız etmesine rağmen, o tüm bu olanlara aldırış etmeden naifliğiyle güzel kokular salmaya devam eder. ta ki kış gelene kadar.

fesleğenler kuruduğunda ocaktı. ben baharı bekliyorum...
  • kendisiyle sarımsağı doğramadan (bıcağın yan tarafıyla ezerek) yağdan hafif geçirdikten sonra çiğ krema ilavesiyle envai çeşit makarna sosu yapılır efendim.
  • hayatımın tadı tuzu. her yemeğimin olmazsa olmazı, aslen asyalı olsam da uzun zamandır akdenizde olduğumuzun bir kanıtı adeta, bir tutamı her şeyi değiştirir net.
  • ismet özel'in "tahrik" isimli şiirinde gizli bir 'acı gerçekler' başlığı altında değindiğini sandığım bitki/çiçek.

"kimsenin uykusunun fesleğen koktuğu yok"
  • salatasal oluşumlara eklerken bazen aklıma şarkısı geliyor. hani şu ayna'nınki... bir an durup düşünüyorum. "lan yapmasam mı acaba, kıymasam mı feslo'ya" diyorum? sonra tabii ki saçmalamıyorum. zira fesleğen salataya çok yakışıyor. şarkısı da pek lezzetli. isim de olabilir neden kimsenin aklına gelmemiş bugüne kadar. buradan tüm kız anne/baba adaylarına sesleniyorum.

http://fizy.com/#s/1ai0bq
  • butik, dort masayla kurulmasi planlanan kafeler icin potansiyel isim tercihi.

istatistik yapmis degilim ama turkiye'nin illerinin ve dahi ilcelerinin
    yuzde bilmem kacinda vardir bu isimle bir kafe.

allah hepsinin yolunu acik, kazanclarini bol etsin.ne diyeyim simdi.
  • sen anılarımda daha uzunsun
    korkarım ben büyüttüm seni onca
    tamamı sevişmek, tamamı temmuz
    sonra uykuya düşmek, yarı baygın boylu boyunca

hatırladın mı hayal meyal
    sığacık'ta bir ucuz otel
    balıkçılar, tır şoförleri
    yerini sevmiş fesleğenler

ah iyi ki olmuş
    kısa ömrün karı
    ayrılık güzel sonmuş
    kaç şarkı oldu efkarı

sonra tayinin çıktı
    daha doğrusu sürgünün
    hayat devam etti lakin
    hala üzgünüm

sonra ne mi oldu, hiç
    tamamı kurmaca
    yani senden sonrası
    tamamı uydurmaca

evrim özkaynak'ın yeni çıkacak albümünden sezen aksu imzalı bir parça.