• yeşil kuşak projesi dahilinda abdnin dünya genelindeki haklarını savunurlar. ajanlarına yataklık ederler.
  • amerika'daki okulların ortak özellikleri şurada listelenmiş:
    http://gulencharterschools.weebly.com/

çoğu türkiye'deki okullar için de geçerli.

"these schools tend to emphasize math but are very weak in experimental science and inquiry-based learning. this may be attributable to the gulenist view of learning as revelatory"
  • o okullardan biri olduğu iddia edilen şu okuldaki okuma listesi feyz alınacak cinsten.
    tebrix.

--- spoiler ---

7th grade
    middle school is worse than meatloaf by jennifer l. holm
    the graveyard book by neil gaiman

8th grade
    tangerine by edward bloor
    to kill a mockingbird by harper lee

9th grade
    the odyssey by homer
    fahrenhiet 451 by ray bradbury

10th grade
    night by elie wiesel
    the count of monte cristo by alexandre dumas

11th grade
    the tragedy of julius caesar by william shakespeare
    the color of water by james mcbride

12th grade
    bless me, ultima by rudolfo anaya
    the trial by franz kafka

--- spoiler ---
  • duyduğum ve kaynağı çok sağlam olmayan bir bilgiye göre emre belözoğlu, newcastle'da oynadığı zamanlarda oradaki bir okulunu yaptırmıştır.
  • 22 haziran 2012 tarihinde birgün gazetesinde hakkinda asagidaki haber yayinlanan okuldur.

iran’da fethullah gülen’e ait olduğu iddia edilen okula önceki gün baskın yapıldı. 83 cia ajanı yakalandı. rusya’dan gelen bir istihbaratı değerlendiren iran devrim muhafızları, iran’ın kum kenti şehrinde bulunan ve fethullah gülen’e ait olduğu belirtilen okula önceki gün gece 00:30’da baskın düzenledi. prizrenpost, sitesinin haberine göre, baskında 83 cia ajanı yakalandı.
    cia ajanı olarak tespit edilen kişiler devrim muhafızları’nın kampına götürüldüler. iddiaya göre sözkonusu okul, fethullah gülen cemaati tarafından iran’da faaliyet gösteren tek okul olarak biliniyor.
  • bnde ordanım
  • eğitim kalitesi yerlerdedir zira amaç öğrenci değil mürit yetiştirmektir. oralardan çıkan çocuklar asla onlardan kopamaz üniversitede de cemaat evlerinde, yurtlarında falan kalırlar onlardan olmayanlarla iletişim kurmakta zorlanırlar. hemen hemen hepsi zengin işadamları tarafından "hayır" olarak yaptırılmıştır - özel okul yaptırmanın neresi hayırsa artık - dolayısıyla sermayesiz birer para kaynağı ve şakirt yetiştirme yerleridir.
    özellikle beraber büyüdüğüm erkek kuzenlerimin şu an yüzüme bile bakmamaları, sohbet edememelerinin sebebidir çünkü ya okullarda kız erkek tamamen ayrıdır ya da göstermelik bir karma eğitim vardır ..
    öğretmenleri adeta birer ahtapottur velileri sürekli taciz ederler evlerine zorla kendilerini davet ettirirler böyle böyle onlardan olmayan velileri de kendilerine bağlarlar..
    bunları iyi biliyorum çünkü..

ablam anadolu lisesini kazanamadığı için babam bir sene onların okuluna yazdırmıştı zaten sessiz bir insan olan ablam ben kapanacam diye tutturdu babamın ve annemin karşı çıkmalarına rağmen (ki annemde kapalıdır) kapandı depresyona girdi baktılar olacak gibi değil okuldan alıp düz liseye verdiler tabi kısa bir süre sonra açılıp sosyalleşip normal bir genç hayatına geri döndü :)
    bir gün ablamın günlüğünü bulmuştum o dönem yaşadıklarını yazmıştı kız lisesi olmasına rağmen kızların birbirlerini nasıl ayırdıklarını başı açık kızlarla konuşmadıklarını onları dışladıklarını fln yazmıştı yani 14 - 15 yaşlarında bir çocuğun psikolojisinin nasıl bu yobazlarca katledildiğini okumuş ablam için üzülmüştüm allahtan ablam aştı ama ya aşamayanlar..
  • türkiye hükümetinin çağrısının ardından bazı ülkeler bu okulları kapatma kararı alırken, bazıları ise buna yanaşmıyor.

http://www.bbc.com/…urkce/haberler-turkiye-36950705
  • türk hükümeti afrika'da da bu okulların kapatılması için yoğun diplomasiye başlamış.

http://m.dw.com/…gulen-schools-in-africa/a-19448457
hesabın var mı? giriş yap