şükela:  tümü | bugün
 • resmi sitesinde tüm konsollar yazmasına rağmen pcyazmamaktadır. bu da fifa'nın pcye yine üvey evlat olarak çıkacağını büyük ölçüde göstermektedir.

  not: bilmeyenler için, pcdeki fifa ile konsollardaki fifa 2 senedir tamamen farklı oyunlardır. adları aynı olmasa hayatta aynı seri oldukları anlaşılmaz.

  http://195.149.248.189:8080/…2fca2da4d96f_920x0.jpg
 • http://fifasoccerblog.com/…ifa-10-next-gen-preview/ adresinden ulaşabileceğiniz ayrıntılı fifasoccerblog.com ön incelemesinin önemli noktalarından bahsedecek olursak...

  oyuna bu yıl 360 derece dribble eklenmiş ki fifa 10 bu özelliğe sahip ilk spor oyunu olacak (başta alışması zormuş ancak zamanla müthiş şeyler yapılabiliyormuş). oyundaki pasların hızı neredeyse yarı yarıya düşürülmüş, artık barcelona gibi pas çevirebilmek için oyuna epey hakim olmak gerekecekmiş. şutların çok fazla "floaty" olduğundan yakınılıyordu biliyorsunuz, bununla da ilgilenilmiş ve şutlar çok daha gerçekçi hale getirilmiş. kaleciler baştan aşağı yenilenmiş, artık çok daha atik ve saldırgan davranıyorlarmış. takım ve oyuncu yapay zekası elden geçirilmiş, artık boşluklar daha iyi görülüyormuş ve hücumcular bu boş alanlara koşu yaparken defans elemanları kapatmaya çalışıyormuş. hakemler iyileştirilmiş, avantaj kuralı olsun, faul kararları olsun hepsi elden geçirilmiş. grafikler geçen yıldan çok daha keskinmiş, ps3 ve xbox 360 versiyonları birebir aynı görünüyormuş. manager mod epey bir geliştirilmiş, bir sürü yeni özellik eklenmiş.

  bunlarla birlikte diğer bazı yenilikler de şöyle; cut scene'ler çıkarılmış ve kart görme falan gibi olaylar oyun esnasında gerçekleşmeye başlamış, beraberinde hızlı frikik ve taç kullanma özellikleri gelmiş (çok önemli ve büyük bir yenilik). top çalma eskisi kadar kolay değilmiş. şutların çok fazla direkten dönme meselesine el atmışlar (nihayet). oyuna yeni kale ağları eklenmiş. oyuncuların boyutları yüzde 10 ufaltılmış ve böylece saha daha büyük kılınmış.

  özetlemek gerekirse ea canada bu sene yüzde 30 yenilik, yüzde 70 iyileştirme parolasıyla işe sarılmışlar ve söylenene göre ortaya harikulade bir oyun çıkmış. yapımcılar mevcut oyun motorunun 4 yaşını doldurduğunu ve artık neredeyse sınırlarına ulaştıklarını söylüyorlarmış ki bu yeni bir oyun motorunun yapım aşamasında olduğu düşüncesini doğurabilir. pes henüz elindekini tam oturtamamışken fifa'nın yeni nesil ikinci motordan bahsetmesi gayet enteresan. ea'in, sürekli ince ayar yapmakla suçladığımız konami'nin düştüğü durumdan ders aldığını görüyoruz.

  evet, pes demişken ister istemez yılın ilk kıyaslamasına da girmiş oluyoruz böylece eheh. konami seneye hızlı girdi ancak söylemlerini inandırıcı kılacak materyali henüz gösteremedi. e3 trailer'ı da hayal kırıklığı yaratmış durumda. fifa'dan gelen haberler doğrultusunda seabass'ın işinin çok zor olduğunu ve geçen yıl benim ve bir çok insanın dile getirdiği "önümüzdeki 5 yıl fifa'nın olacak" öngörüsünün giderek gerçekleştiğini söylemek yanlış olmaz heralde. yine de, oyun içi videolar ve demolar gelmeden kesin bir şey söylemek zor.

  muhabiriniz thesharkisworking en son haberlerle tekrar aranızda olacak...

  (yazının, oyunun yeni nesil konsol versiyonları hakkında olduğunu belirteyim)

  edit: e3'ten yeni notlar. ultimate team eklentisi büyük ihtimalle fifa 10'a entegre olarak gelecekmiş. ana menüdeki practice arena genişletilmiş, 11'e 11 maç ve duran top çalışmaları yapılabilecekmiş. oyuncuların gelen topu kontrol etme biçimi içinde bulundukları duruma göre değişecekmiş; örneğin etrafta kimse yokken havadan gelen bir topu ayakla kontrol eden oyuncu başka bir durumda hızla hareketlenmek için göğüs kontrolü yapacakmış.
 • yapımcı david rutter'ın twitter sayfasından:

  "can’t reveal the secret feature until early july. but as a present… triggers move your wall when defending a free kick… =)

  so triggers move your wall… and holding [r1]/rb will pop up a menu to let you change your free kick taker =)"

  meali:

  "oyuna eklenen yeni modu temmuz başına kadar açıklayamam. fakat ufak bir hediyem var... tetik tuşları ile serbest atışlarda barajınızı sağa veya sola çekebileceksiniz... =)

  evet tetik tuşları barajı oynatıyor... ve [r1]/rb tuşu ise serbest atışı kullanacak oyuncuyu seçeceğiniz bir menü çıkaracak =)"
 • gelen son bilgilere göre oyunda istediğimiz duran top organizasyonlarını yaratabileceğiz.

  http://fifasoccerblog.com/…or-info-and-screenshots/

  ayrıca oyunun çıkış tarihi de açıklandı: 2 ekim 2009.
 • umarım siyah-beyaz değildir.

  (bkz: iğrenç espriler)
 • pc versiyonunun yapımcısı luke didd'in ea forumlarında söylediğine göre oyuna 360 derece kontrol sistemi eklenmiş. açıkçası pc versiyonundan pek ümidim yoktu ama bu yeni özellikle istediğimiz yöne şut çekebileceğiz ve pas verebileceğiz. ayrıca luke 360 derece kontrol olayının defansif oynanışa, ikili mücadelelere de büyük etkisi olduğunu söylüyor. (bkz: yersen)
 • adı ile "ömrümüz yetse de bir fifa 98 daha görsek ne muhteşem olurdu!" diyebilmek için bizi cesaretlendirmiş, umutlandırmış oyun.

  not: ne biçim sevdiysek fifa 98'i; 115 yaşına kadar yaşamayı hayal ediyorum!
 • gary paterson (lead gameplay designer) 360 derece dribble ile ilgili açıklama yapma gereği duymuş, zira cuma günü emirates stadında yapılan ön gösterimde bazı oyuncular 360 derece dribble'ı göremediklerinden yakınmışlardı.

  öncelikle, normal koşu sırasında 360 derece mevcut, kolu nereye çekerseniz oyuncu oraya gidiyor ve kolu ilk çektiğiniz yönde tutacak kadar stabil bir ele sahipseniz oyuncu o yöne koşmaya devam ediyor (ister 10 derece, ister 34 derece). aynı şey l2 ile yaptığınız slow dribble'da da geçerli. fakat r2'ye basarak gerçekleştirdiğiniz sprint biraz farklı. sprint yaparken 22.5 derecelik açılarda dönebiliyorsunuz. yani, 12 derecelik bir açıyla giderken sprint yaparsanız 12 dereceyle sprinte başlıyorsunuz, kolu yön değiştirmek için çektiğinizde bir sonraki açınız 12 + 22.5 oluyor. daha fazla açıda dönmek isterseniz yavaşlamalı ve açınızı ayarladıktan sonra tekrar sprint yapmalısınız. kulağa son derece mantıklı geliyor.

  bunun dışında oyunu oynayan fifasoccerblog üyesi bir oyuncu, oyunda fifa 09'da olmadığını düşündüğü "insanı koltuktan zıplatan o anlar"ın mevcut olduğunu, şut sisteminin kusursuzlaştığını ve yeni dribble sistemiyle adam geçip köşedeki örümceği almanın müthiş bir his olduğunu belirtmiş. sonuçta, artık fifa 09 oynamak bir eziyet haline geliyormuş...

  ekim 2'yi sabırsızlıkla bekliyoruz, bu arada bir demo da fena olmaz hani...
 • david rutter'ın gamescom 2009'daki sunumu:

  http://www.youtube.com/watch?v=h1ltzpz-sww

hesabın var mı? giriş yap