• besle kargayı oysun gözünü, o kadar da yardım yapmıştık oysaki!

hemen karşı saldırı ile ingiliz sterlini al aşağı ederiz daha da maske göndermeyiz. bu hamlemizle de kesin batar ingilizler.
  • ülkede medyanın halinin ne kadar içler acısı olduğunun kanıtı bir görüntü.

kuzey kore televizyonlarından mı getiriyorlar bu havuz medyası çalışanlarını?

benim bildiğim basın yayın çalışanı biraz idealist olur. bu ülkenin geçmişinde sırf yukarının sözünü dinlemediği için ne çileler çekmiş gazete yazarları, muhabirler var. o idealist insanların hepsi mi yok oldu?

dünyanın başka neresinde medya çalışanlarına bu kadar kolay söz geçirilebilir? insan önüne ne yazılsa, yukarıdan ne haber yapması direktifi gelse, bunu haber yapacaksa kendine, mesleğine nasıl saygı duyabilir?
  • londra borsasından cızzz girmisler sayın abim
  • tamam, ikna oldum.
  • tabi be olum yoksa var ya 1tl 1 dolar edecek.
    tabi ya.
  • ayy pek de datlu dış minnakmış bunlar, ne istiyorlarmış onu da söyledi mi aa? hani tüm dünya canıyla uğraşırken, londrada her gün yüzlerce kişi ölürken bu minnaklar neden bizi batırmak işiyle kafayı bozmuşlar?
  • ey! ingiltere. sen kim oluyorsun ya? alırız bak yaptığımız tıbbi yardımları.
  • hahahah. "'söz konusu işlemleri tespit eden düzenleyici kurumların hukuki süreç başlattığı ve işlemleri yapan yurt dışındaki bankaların ağır cezalar ve işlem yasakları ile karşılaşabileceği öğrenildi.'" ay bu yuyt disi kuyuyuslay eyyeyinde oymayan tl ile dolay mi almaya calismislay, agir cezalay mi ayacaklaymis. bak sen su hinziylaya.

ekonominin icine iyice sictilar, para dilenmeye gittiler. belli ki kimse bunlari seyine takmamis. hem bu ellerinde olmayan tl ile tl satip dolar alma pozisyonuna gecme olayi siradan birsey degil mi lan zaten bu piyasalarda adina da swap diyordunuz. gecen senelerde swapa soyle onlem aldik boyle basarili olduk diye caka satiyordunuz ya la. pardon da hem adamlar dogal olarak kendi cikarlari adina, kendi mal varliklarini artirmak icin bu tarz finansal isleme giristiler diye yurtdisinda kimi kime sikayet edeceksiniz, bir deyin hele. gotuyle gulerler valla. orasini at kosturdugunuz turkiyeyle karistirdiniz galiba. turkiyede her isinize gelmeyen olayda yapmaya alistiginiz gibi kendi lagim medyanizda kalemsor troll ordunuzun onune fetocu, dis mihrak, faiz lobisi, teroro diyerek hedef gostermeye benzemez bu isler.
    ortada elle tutulur kanit, somut olaylar olmadan kimse sizi seyinize takmaz.

eger utanmadan sikayet edebilecek kurum bulabilirseniz en fazla diyecekleri serbest piyasa kurallari icinde yapilan finansal bir islem derler. herkesi bize gotuyle bir daha guldurmus olursunuz oturursunuz gotunuzun onune. ha ama icerde lagim medyanizda onlarin kulagini cektik, cok pis bedel odettik, hukumetimizin gucunu gosterdik diye bos propaganda sallayabilirsiniz. ne de olsa uc gram akli olmayan comarlariniz saksaklamaya dunden razi, kimsenin de aslinda oyle olmadi soyle oldu diyebilecegi bir ortam birakmadiniz ne de olsa. ben sizin bu arsizliginizla kuzey korenin yaptigi gibi disarida basarisiz sonuclar alan takimlar, sporcular vs icin dunya, olimpiyat sampiyonu olduk vs gibi haberleri ne zaman yapacaginizi merak ediyorum. siz de onu yapmaktan utanacak yuz yok ondan eminim de gercekleri henuz engelleyemiyorsunuz sira ona gelince onu da yaparsiniz. sizde ne de olsa en ufak bir utanma, arlanma yok onu coktan gosterdiniz.
  • türk lirası'nı basan belli
    tl bazlı faizleri belirleyen belli
    tl zorunlu karşılıkları belirleyen belli
    bu enstrümanları elinde tutan kuruma söz dinlemiyor diyen belli.

tl değer kazanınca bunu biz yaptık diyen belli

tl değer kaybedince sebep belirsiz.

şu süreçte tl basmak akıllıca olabilir ekonomist değilim değerlendirmesini yapamam. ancak şunu akıl edebiliyorum...

tüm merkez bankaları deli gibi para basıyor.

abd trilyon dolar seviyesinde para bastı
    avrupa birliği basıyor.

haliyle tcmb de basıyormuş. gördük
    kaynak: https://evds2.tcmb.gov.tr/…/portlet/kcq9ux2reuc=/tr

sorun basması da değil. ancak diğer merkez bakaları bir şekilde bu pompalanan parayı piyasadan geri çekmenin planını yapıyordur. bizim planımız ne. lpiyasaya pompalanan bu sıcak para karşılığında piyasada da sıcak döviz var. durum dengeli olması gerektiği halde dolar/tl kuru çok dalgalı ve hızlı artış gösteriyor.

peki piyasadan döviz çekildiğinde biz tl yi geri çağıramazsak ne olacak ?

işte beni asıl düşündüren bu
  • aşağı yukarı 20 milyon kişi için gerçek durumdur.

"kitleler hiçbir zaman gerçeğe susamamıştır. hoşlarına gitmeyen açık gerçekler karşısında, sahte olan eğer kendilerini cezbederse sahte olanı ilahlaştırarak açık gerçeklere yüz çevirmeyi daha uygun bulurlar."

(bkz: gustave le bon)
    (bkz: kitleler psikolojisi)
hesabın var mı? giriş yap