şükela:  tümü | bugün
 • senaryosu melek mutioğlu özkesen' e ait olan yönetmenliğini ise ercan kesal' ın üstlendiği "fındıktan sonra" çiçek pınar köyünün yıllar içerisinde ki dönüşümünü konu alıyor.
  uluslar arası festivallerde beğeni toplayan "fındıktan sonra" nın yolu açık olsun.

  linkten alıntı;

  “imeceden mevsimlik işçiye” bir köyün kapitalizmle imtihanı…

  düzce’nin çiçekpınar köyünde geçen bir hikaye bu. 1930’lardan 2000’lere kadar gelinen süreçte tarımsal emeğin nasıl değiştiğini, köyün toplumsal yapısının nasıl dönüştüğünü, geçmişin işçi babalarının artık “patron” olmuş çocuklarının kendi mevsimlik işçilerine nasıl baktıklarına ve daha bir çok duruma dair bir belgesel…

  çiçekpınar köylüleri fındıktan önce kendilerine yeten, dayanışmacı, komünal bir toplumsal formda yaşarken, fındıktan sonra herkesin kendi işinden sorumlu olduğu ve hiyerarşik olarak örgütlendiği bir toplumsal forma nasıl geçiş yaptıklarını gösteren bir film bu. aynı zamanda, küçük bir köyde yaşanan minyatür bir prekapitalizmden kapitalizme geçiş hikayesi.

  “insan için ekonomi” derken, “ekonomi için insan’’a dönüşen hayatımızın mikro düzeyde çarpıcı bir örneği. “neşeli bir hayat için gerekli olandan daha fazlasını üretmeme niyetinden vazgeçmiş” bir köy halkının zamanla başına gelenler.
  link

  fragman

  etkinlikleri takip için
  facebook fındıktan sonra

  instegram fındıktan sonra