• flashget ve benzeri programlarin i$leyi$i basit gibi gozukse de bu yazilimlar pek cok probleme cozum getirmek zorundadir. 5 connection yap hepsinden cek kadar basit degildir bu mevzu:

- thread sayisi arttikca cpu usage da orantili olarak artmakta (bkz: context switch) sistemin (ve programin) responsiveness'ini olumsuz etkilemektedir.
    - ayni $ekilde socket connection sayisi arttikca tcp overhead'i artmakta kullanilabilen bandwidth'i degrade etmektedir. (bkz: bandwidth overhead)
    - yazilimin ikinci segment connect olmaya cali$irken ilk segment'in ilk i$ini bitirmesi gibi durumlarda programin yeni connection'a izin vermekle eskisini devam ettirmek arasinda tercih yapmasi gerekmesi gibi dining philosophers problem'a yakin optimizasyon kararlari vermesi gerekebilir. (bkz: downloadlarin yuzde 99'da durmasi)
    - multiple segmentlerden download disk i/o performansini surekli uzun mesafeli seek gerektirdiginden de olumsuz etkileyebilir. bu yuzden bu yazilimlar optimized writing ya da sparse file gibi enteresan yollara ba$vurmak zorunda kalabilir. (hmm sparse file fena fikir de degilmi$ aslinda)
    - dosyanin ba$tan allocate edilmesi ile dynamic grow etmesi arasinda secim yapmak zorunda kalinabilir. initial full size allocation cok buyuk dosyalarda flashget gibi yazilimlarin takilip kalmasina yol acar. yazilimi geli$tiren eleman boyle durumlarda blocking i/o yerine async i/o ivir zivir cozumlere gitmek zorunda da kalabilir.
    - user interface'in smooth update olmasi ile download performansinin hizli olmasi arasinda bir tuning yapmak gerekebilir.
    - bir download manager'a ssl destegi koymak zahmetli i$tir hop actim connection'i cekiyorum i$i degildir.

bu konuda 3 saat konu$abilirim susmadan.

ha der misiniz "cok konu$uyorsun yazdin mi bir download manager" diye yazmadim. flashget i$imi goruyor zira.

ayrica (bkz: kevin hou)
  • halden anlayan, hoşgörülü program. kendisiyle torrent dosyası indirmekteyken rapidden bir indirme başlattığımda hemen önceliği karşı tarafa bırakmış, "ayıpsın abi biz yabancı mıyız" demiştir.
  • az önce fark ettim ki; kaldırdıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatan programlardanmış kendisi... hiç hoşlanmam bu tarz hareketlerden. bunca senedir kullanırım, sadece formattan formata silinir pc mden bu program. gecenin bi vakti saçma sapan bi sebepten kaldırdım, bin pişman oldum. ne var ne yoksa kapattı. bu hareketine çok kızdığım için, bir daha kaldırmamak üzere tekrar kurdum programı...
  • bugune dek torrent hep bir eziyetti, "aman birak ya" idi. java ustunde bilgisayari otturen azureus'lar falan.. flashget cok da populer olmayan bir torrent'i cat cot ba$ariyla indirince kendisine olan sevgimin a$ka dogru gittigini farkettim. bu herifler download olayindan anliyorlar, edonkey olayinda da ya ba$arilidirlar ya da bi kac yakin versiyon sonunda ba$arili olurlar. guvenim tam.
  • rapidshare'den cektigim 100 mb'lik dosyalarda 99.99m indirince kahve molasi veren, ve pause-resume yapmadikca da kahve molasini abartip turistik tatile cikan program. hayir, cok guzel cekiyor falan ona birsey demiyoruz da, her sabah kalkinca yuzumu yikamadan pause-resume yapmak rutinim oldu, odalarda isiksizim.
  • anlayamadığım bir şekilde bilgisayardaki başka torrent programlarını devre dışı bırakıyor ve hiç bir şekilde müsaaede etmiyor onların dosya indirmesine.

zaten sevmezdim sildim gitti..
  • o kadar boktan sunucuları vardır ki, kendi sitesinden kendi programını yarım saatte ancak indirebilirsiniz.
  • gerzek bir özelliği vardır ki bir download yaptığınızda, downloaded içerisine bakarsanız clipboardta o an ne varsa indirdiğiniz dosyanın yanına comment olarak ekler.
    salakmısınız kardeşim ne işiniz var benim clipboardumu alıp comment yapıyorsunuz, bunu yapıyorsanız kimbilir başka ne bilgileri neler yapıyorsunuzdur şuursuz herifler.

flashgöt
  • bannerlarindan kurtulmak icin "c:\windows\system32\adcache" ve "c:\program files\flashget\ads" klasorlerinin icini bosaltip tum erisim yetkilerini kaldirmak gerekir. nasil yapilacagini bulamayanlar windows kullanmayi bilen birine yaptirabilir.

adcache'e yapilan bu islem diger banner muptelasi programlarin calismasina engel teskil edebilir, calismayan birsey olursa eski haline getirmek gerekecektir. benzer sekilde, spyware arayan tarayan programlar da, "allah adcache'e ulasamiyorum" diye hata cikarabilirler, onemsemeyiniz.
hesabın var mı? giriş yap