şükela:  tümü | bugün
 • parfümlerle ilgili merak ettiğiniz herşeyi bulabileceğiniz,aynı zamanda yorum yazabileceğiniz ilginç bir site.
 • parfüm meraklılarının (ehem, delilerinin) buluştuğu bir site. her türlü parfümle ilgili bilgi ve üyelerin bu parfümlerle ilgili yorumlarını okuyup eğlenebilir ve bilgi edinebilirsiniz. tabi parfüm zevki kişiden kişiye göre değişen bir şey olduğu için, hemen ilk görülen iyi yoruma güvenip balıklama atlamamak gerekiyor, ancak eğer bu konuyla ilgileniyorsanız; parfümleri deneyerek, notaları inceleyip ayırt etmeye çalışarak ve bu sırada üyelerin yorumlarından faydalanarak burnunuzu geliştirebilirsiniz. güzel.
 • üye olduğunuz anda size sanal ortamda bir parfüm dolabı oluşturma fırsatı veren site.

  sahip olduğunuz ya da olmak istediğiniz, aşık olduğunuz, beğendiğiniz ya da hiç beğenmediğiniz parfümleri bu özelliklerine göre kategorize edip, raflara itinayla yerleştirmek suretiyle kendinize ait bir koku dolabı edinirsiniz.

  parfümlere yorum yazabilir, hangi notalarının baskın olduğunu oylayabilir, hangi mevsimde kullanılmalı, gece mi yoksa gündüz mü kullanılmalı konularında fikir beyan ederek istatistiksel data oluşturabilirsiniz.
 • bir iki sene önce keşfettiğim, sonra adını unutarak uzun süre ara vediğim, şimdilerdeyse tekrardan başucu eseri olma yolunda giden sitedir.

  öncelikle, eğer parfüm konusunda manyak bir insan evladıysanız koltuğunuza sıkıca tutunun. burada her türlü (evet bizim she'ler bile var parfüm olarak) parfümü bulabilirsiniz ve en önemlisi notalarıyla birlikte içeriklerini tam olarak saptayabilirsiniz. o da yetmezse notaların nereden geldiğini öğrenecek kadar manyaksanız, onu da burada bulabiliyorsunuz. sonra kendi koku dolabınızı yaratıp "aha şunu da bir denemek lazım." diyorsanız o parfümleri dolaba ekleyip bir gün hatırlarsınız. ayrıca bu merak ettiğiniz parfümlerin hangi mevsimlerde ve gece mi gündüz mü kullanılacağına dair daha iyi bir fikriniz olabilir oylamalar sayesinde. eğer erkekseniz de bu siteyi kullanmanızda yarar var çünkü erkek kokuları hakkında da geniş bir yelpazeye sahip. bir de, ayrıca bir nose manyaklığınız varsa açıp ünlü noseların ve designerların özgeçmişlerini okuyabiliyorsunuz.

  kısacası bir parfüm manyağının aradığı her şey burada var gibi.
 • parfümle ilgili designerları, tarihçeleri , ana notası, dayanıklılıgı ,kullanıcı yorumları ne kadar bilgi ararsanız bulabileceginiz sitedir. ayrıca forumunda görüş alışverişi, parfüm önerisi verilip alınır. tamamıyla parfüm delilerinin-koleksiyonerlerinin üye olması gereken bir site, yoksa bir süre sonra sıkılabilirsiniz veya 50-60 şişe parfümü olan diger kullanıcılar yanında ne işim var burada diyebilirsiniz.
 • parfümleri neredeyse koklayabildiğiniz, mis gibi site.
  tanımlayamadığınız notayı arayıp bulduğunuzda 'hah, bundan oluyor işte her şey' demenize neden olur.

  adresi: http://www.fragrantica.com/
 • parfüm hakkında aradığınız herşeyin olduğu,parfüm ufkunuzu genişletecek bir site.ama siz siz olun nerde olursa olsun yazılıp çizilen yorumlardan fazla etkilenmeyip denemeden parfüm almayın.
 • engin bir bilgi hazinesi. tabii parfümseverler için. burada arayıp da bulamayacağınız bir koku yok gibi. üstelik isterseniz istediğiniz içeriğe göre parfüm bile aratabiliyorsunuz. mesela ben yasemin kokusunu çok seviyorum deyip arattığınızda içinde yasemin olan ne kadar parfüm varsa döküyor size. parfüm konusunda insanı ciddi anlamda eğitebilecek site. meraklısına tavsiye edilir.

  not: yorumları çok dikkate almayın bence. zira herkesin zevki farklı. mesela ben çiçekli ve yeşil kokuları severim, baharatlı ve şekerli kokulardan nefret ederim. ama bunu sevip yeşil kokuları sevmeyenler var mesela. haliyle onların yorumları benim için çok fazla bir şey ifade etmiyor.
 • üyelerinin çok kıl olduğu site. parfüm severler buraya!

  daha önce de bahsedilmiş, bir parfüm hakkında ne arıyorsanız bu sitede bulabilmeniz mümkün. notalarını öyle iyi yorumlamışlar ki parfümün nasıl koktuğunu az çok anlayabiliyorsunuz. parfüm delileri için (benim gibi) oldukça yararlı olması bir yana, hoş vakit geçirmemizi de sağlıyor. keza üye yorumları da oldukça profesyonel.
  öyle kadınlar kulübündeki gibi "ayy cnm cok gzel ben begendim mis gibi portkal kokuyoooo :)))" şeklinde değil. bildiğin kokuyu tarif ediyorlar; ilk sıkıldığında nasıl kokuyor, ilerleyen saatlerde nasıl bir hal alıyor, ne kadar kalıcı, hangi cilt tipleri için uygun, yazın mı kışın mı kullanımı ideal, akşam vakti mi gündüz vakti mi sıkılmalı, hangi nota ne kadar baskın ve daha bir sürü şeyi derinlemesine ve uzunca açıklıyorlar. bu yönüyle adeta bir koku ansiklopedisi, yani harika.

  ama efendim bilgi birikimlerine hayran olduğum bu kullanıcılar bilgili oldukları kadar küstah da. ulan bir kokuyu da beğenin be. yani öyle bir inceliyorlar ki ne yapıp ne edip bir kusur buluyorlar kokuda. eleştirmeden olmuyor. ne kılsınız ya! şimdi kafamdan bir örnek vereceğim, daha iyi anlayacaksınız ne demek istediğimi.

  muhterem şahıs yardırıyor:

  "açılış notaları ahenkli bir şekilde birbirine karışıyor. ilk başta hafif bir misk eşliğinde narin bir portakal esintisi karşılıyor bizi. kalıcılığı oldukça yoğun olan koku, çok değil, yaklaşık bir saat sonra yerini dominant bir limona bırakmasına rağmen hala portakalı hissedebiliyorsunuz ama misk kayboluyor. dakikaların birbirini takibiyle kokular da kendi aralarında oynaşmaya başlıyorlar; bir portakal, bir limon, bir amber, bir yeşil elma ve onların naif karışımları... tarif edilmesi güç bir muhteşemlikten bahsediyorum."

  buraya kadar oldukça edebi ve bir o kadar da sevimli bir yazı ile birlikteydik. bahsi geçen parfümün kokusu az çok kafamızda canlandı. her şey harikulade, öyle değil mi? ama bekleyin, asıl şimdi gösteriyor gerçek yüzünü:

  "fakat yine de bu koku fazlasıyla teknik. kendimden hiçbir şey bulamıyorum*. bu açıdan bok gibi olduğuna kanaat getirdim bir süre sonra. eğer sizi yansıtan gerçek anlamda bir parfüm arıyorsanız bu koku kesinlikle size göre değil."

  böyle kalırsınız işte!

  demem o ki, her ne kadar yararlı olsa da bu site, en iyisi gidip kendiniz koklayın. bunlar hiçbir parfümü beğenmiyor, hayatımın parfümünü bile eleştirecek kadar densizlerine rastladım. :( onları nasıl cezalandırsam diye düşünürken aklıma geldi: popüler parfümlerin altına "uff slklar yha :s" yazıp kaçacağım ve onları derin tartışmalara sürükleyeceğim. :)) şimdi onlar düşünsün!!
 • film icin imdb, muzik icin allmusic ne ise parfum icin de fragnatica ayni sey*. yorumlara cok da takilmadan, parfumler hakkinda bilgi sahibi olmak icin ideal. ozellikle kalicilik, hafiflik/agirlik, kis/yaz, gece/gunduz gibi ozellikler icin epey yardimci olur.