aynı isimdeki diğer başlıklar:
  • framework, developer'lara yazılım veya herhangi projede kullanacakları class(sınıf),plugin(eklenti) vs. bunların hepsinin toplu halde sunulması diyebiliriz. hatta daha da kısa ve öz olsun diyorsanız kütüphaneler yığını da denebilir.

en büyük yararı sıfırdan altyapı kurmaktansa hazır olan kütüphanelerin üstüne kod yazıp var olan altyapıyı daha da geliştiriyorsunuz.
  • programlama bazında bakacak olursak. üniversitede hocamızın derste söylediği şu lafla olayı özetlemektedir.

--- spoiler ---

"bir proje olur sizin spagetti kodlamayla 3 günde yaptığınız yazılımı ben oop ve framework kullanarak 3 saatte yapabilirim."

--- spoiler ---

ek olarak benim yorumumsa şu şekilde;

framework kullanıldığında belli standartlarda okunur anlaşılır geriye dönülebilir ve düzenli kod yazılır.
  • sinir bozucu olaylar kümesi. kütüphaneler defansın bel kemiği, orta sahanın dinamosu iken bunlar genelde çalım yapan defans oyuncusu veya büyük umutlarla transfer edilen gelecek vaat eden brezilya'dan gelmiş kanat oyuncuları gibidir.
    büyük proje vardır, olur. belli bir plan ve bütçe vardır, olur. framework büyük değil ve temel söz dizimine yakındır, olur. yıllardır kullanılan ve bütünleşik gibi kabul ediliyor ilgili topluluklar destek veriyordur, olur. diğer türlü iki üç satır fazla yazmamak yerine karmakarışık, yavaş veya tekrar geliştirmesi zor olan kod yazılmaz. tam denetim sağlayamadığın kod yazılmaz. bu kod ne yapıyor acaba diye sayfalarca doküman okunmaz rıfkı abi. *
  • bu framework olayı "kavram olarak" eskiden uygulama dediğimiz şeye benziyor bana kalırsa. eskiden uygulama dediğimizde sadece bilgisayarda çalışan bir exe gibi bir şey anlaşılırdı. sonra "mobil uygulama", "web uygulaması" gibi kavramlar da girdi.

şimdi framework kelimesine başına bir şey eklemediğimizde bir anlamı kalmıyor. ne frameworkü? mesela laravel "php framework"ü olarak geçiyor. hatta tailwind, bootstrap gibi css kütüphaneleri "css frameworkü" olarak geçiyor. next.js "react frameworkü" olarak geçiyor. bunun gibi o kütüphanelerle ne yapıyorsanız onun hangi çerçevede iş yaptığını anlıyoruz.

bazı yazılımcıların bir kütüphane full stack iş yapamıyorsa o framework değildir gibi bir anlayışı var. bunu sadece angular fanboylarında gördüm. onlara göre .net den başka ve angular'dan başka bir framework yok. react ise sadece bir javascript kütüphanesi. evet bir javascript kütüphanesi ama bununla bir arayüz geliştiriyorsun. o yüzden react.js için genelde "ui framework" tanımı kullanılıyor.

bootstrap'a css framework denebiliyorsa react'e de ui framework denir. her web framework'ün de full stack olmasına gerek yok.

bu framework olayı nedense backend developerların kırmızı çizgisi. o yüzden her türlü lince hazırım.
  • (bkz: laravel)
  • frame* ve work* sözcüklerinden oluşan bu bileşik sözcük, onu oluşturan kelimelerden de anlaşılacağı gibi "belirli bir çerçevede yapılan iş" anlamına gelir.

burada çerçeveden kasıt, metottur. dolayısıyla framework'ün aradığımız türkçe karşılığı aslında çok yakınımızda:

yöntem.

sayın yazılımcılar, spring yöntemini kullanıyorsunuz. doya doya yöntem diyebilirsiniz.

böylelikle yeni başlayan arkadaşların "framework ne ola ki" kavrama zorluğunu da gidermiş olduk diye umuyorum.
  • (bkz: net framework)
  • `mdn web docs` 'da şöyle bir tanımı var:
    "a framework is a library that offers opinions about how software gets built. these opinions allow for predictability and homogeneity in an application; predictability allows software to scale to an enormous size and still be maintainable; predictability and maintainability are essential for the health and longevity of software."
  • programlama dilinde ,hazır mimari yapı sağlayan bir dizi sınıf ve arabirimden oluşan isteğe bağlı kullanılan kod kütüphanesidir diyebiliriz.
hesabın var mı? giriş yap