şükela:  tümü | bugün
 • cristiano ronaldo, lionel messi, zlatan ibrahimoviç vb. gibi futbolculardan bahsetmiyorum. tamam, onlar futbolda ender rast geldikleri için özel insanlar; işin gösterisini iyi yapıyorlar, çalışıyorlar ve yetenekliler. ancak mustafa pektemek gibi veya hiçbir zaman ilk on birde oynayamayacak futbolcular nasıl oluyor da yılda en az 1 milyon abd doları maaş kazanıyor? keza ayda 5 bin tl maaş versen ve emekli etsen kabul edecek gibi duruyorlar. en azından ben 5 bin tl'yi ve emekliliği kabul ederdim. doğru düzgün iş yükü yok, sevdiğin işi yapıyorsun... vb.
 • şöyle ki; bence arz talep meselesi. mustafa pektemek gibi 50 tane topçu var anadolu takımlarında ama menajeri satmayı biliyor olsa gerek. zaten bir kez büyük takımda oynamayı başarabilmişsen ve kötü şekilde sıçmamışsan 2. lige kolay kolay düşmezsin heralde.
 • insanların futbolu gereksiz yere fazla önemsemesinden kaynaklanan durum. bu topçuların aldığı paralar gökten inmiyor ‘inanın çocuklar’ hepimizin cebinden çıkıyor.
 • bu piyasayı düşürecek kişiyi oluşturmanın zamanı yakacaksin gemileri uzun süre başarıyı unut 16 17 yaşında bebelerle lig oluştur yabancı alma bak nasıl düşüyor piyasa
 • yanlış iddiadır.
  siz futbolu gereksiz fazla önemsiyorsunuz.
  onların kazancı normal.
 • katıldığım önermedir. fakat bu insanlar kendi varlıklarını yine kendileri yaratıyor. anlaşılan maaşlar, satılması planlanan formalardan, biletlerden ve benzeri gelir kaynaklarından hesaplanarak bu adamlara teklif ediliyor. bir başka deyişle kulüp "bu adam bana bir yılda x tl para kazandırır o zaman maaşı da x/4 olsun." deyip de veriyor.

  vermeyin abi formalara o kadar para. veriyorsanız da pektemek neden benim ömrüm boyunca kazanacağımdan fazlasını bir yılda kazanıyor diye karalara bağlamayın.
 • katılmadığım önermedir.

  konu futbolcuların iyi veya kötü oynamaları, oynadıkları takımlarla başarılı sonuçlar almaları değildir. konu futbol gibi üzerine ciddi paralar harcanan ticari bir ürünün aktörleri olmalarıdır.

  futbolcu, üzerine milyonlarca kişinin para harcadığı, binlerce insanın da üzerinden ekmek yediği futbol kavramının olmazsa olmazıdır. tıpkı bir şirketteki satış ekibi gibi.
  bu şirket ne kadar çok kazanırsa satış ekibi de o kadar prim alır, zam alır. işte futbol için harcanan para ne kadar çoksa futbolcuların ücreti de benzer oranla artmaktadır.

  futbola ilgi azalırsa futbolcu ücretleri de azalacaktır.
 • uzun bir süredir hem çalışan hem işveren konumunda bulunmuş biri olarak söyleyebilirim ki hiç bir meslek gereğinden fazla maaş kazanmaz. çünkü kimse kimseye gereğinden fazla para vermez. para sizde olsa verir misiniz?

  ama öyle bir düşünceniz varsa oğlunuzu futbolcu yapabilirsiniz. hatta yapmıyorsanız gerizekalısınız diyebilirim.

  2 konuda bolca dua etmenizi öneririm:
  -çocuğunuz "gereksizce fazla maaş kazanan" o %0,1 lik kesime girebilsin.
  -gereksizce fazla maaş kazanmasına aylar kala hayvanın teki futbol hayatını bitirip de çocuğu en verimli çağında "ulan şimdi ne yapacağım" haline düşürmesin.
 • kazandiklari beni ilgilendirmez sonucta kulupler bu sekilde belirlemis.

  fakat turkiye icin soyluyorum; kazandiklari gibi vergi odesinler. keza hakemler ayni sekilde.
 • kesinlikle katıldığım önerme. hadi çok kazanıyolar bir de döviz cinsinden kazanıyorlar. klüplerimiz tl cinsinden hareket etmediği sürece araplara satılması yakındır.