• bu başlığa entri girmeyi pek sevmiyorum da, (bu ikinci entrim gerçi) beni üçüncü sezon altıncı bölümüyle dumurlardan dumurlara sokmuş dizidir. bu üçüncü sezonun en iyi bölümü kesinlikle altıncı bölümdü. ve anladık ki petyr baelish westeros'un en saykodelik ve en kaotik karakteridir!

alttaki sıpoylırı sakın okuma hayattan soğuyacaksın.

sakın okuma.

yapma bunu kendine.

hakim ol merakına, dur!

--- hem kitaptan hem s03e06'dan öküz gibi spoiler ---

petyr baelish'in westeros'taki savaşın asıl mimarı olduğunu bu bölümde tüylerimiz diken diken olarak anladık artık. ilk sezonda jon arryn'i tam olarak kimin öldürdüğünü anlayamamıştık zaten, lysa arryn catelyn stark'a katillerin lannisterlar olduğunu yazmıştı. ama olay tam açıklığa kavuşmamıştı. ancak her şeyin sebebi baelish imiş, kendisine olan sevgisini kullanarak lysa arryn'e jon arryn'i zehirletip, starkları lannisterlara sardıran, sonra da westeros'u kana bulayıp herkesi birbirine düşüren lord baelish, yaman adammışsın. öngörü kelimesinin ete kemiğe bürünmüş halisin. eddard stark'ın sağ kol olacağını ve king's landing'e gidince rahat durmayarak lannisterlerı kurcalayacağını tahmin edip, jon arryn'i kendi karısına öldürtüp koca yedi krallığı savaşa sokan bildiğin bizzat bu adam. her şeyin ama her şeyin sebebi bu adam. bu bölümde de seyirci resmen bu fikre alıştırıldı, "hazır olun, hiçbir şey sandığınız gibi değildi janımslar." denildi. bazen çok karmaşık olayların aslında çok daha belirsiz ve gizli nedenleri de olabileceğini bir kez daha anladık. helaller olsun.

chaos, isn't a pit. chaos is a ladder!

--- hem kitaptan hem s03e0'dan öküz gibi spoiler ---
  • 3. sezon 6. bölüm benim için "gelişme" bölümü olarak aklımda kalacaktır... belki mükemmel bir bölüm değil, (ki kesinlikle bu sezonun 4. ve 5. bölümlerin gölgesinde kalmıştır) lakin sağlam bi bölüm olmuştur...

--- spoiler ---

bi kere petyr baelish'in o teaser'larda duyduğumuz "kaos" tasfiri cidden destansı bir şey olmuş... 7 krallığın en tehlikeli adamına yaraşır bir biçimde yani...

joffrey piçi bi kaç saniyeliğine göründü ama kendini hissettirdi piç... olan ros'a oldu tabi...

niyeyse loras - sansa birlikteliği bana sempatik geliyor... tamam kitaplarda willas'ın dı bu sansa muhabbetti ama sorun değil, zaten karakter bolluğu, bi de ahım şahım rolleri olmayan karakterleri işlemeyelim demişler (ki willas & garlan'la birlikte bir diğeri de edric storm ama ona birazdan değineceğim) kitaptaki loras'ı değilde dizidekini seviyorum niyeyse... sansa da umutlanmıştı garibim.. .s

melisandre - thoros of myr - beric reis üçgeni cidden mükemmeldi... kitapta böyle bi şey yoku ama cidden sevdim... melisandre'yi de littlefinger & varys gibi gizemli, ne bok yiyeceği belli olmayanlardan zaten... edric'in bölümlerini de gendry'e bağlamışlar... her neolursa olsun edric'i görmek isterdim ama maalesef....

bolton piçi cuk oturmuş yalnız... adam bildiğimiz troll... bu bölümde heline hareketlerine flan baya güldüm ama bir o kadar da küfrettim... theon'a ciddi anlamda üzülüyorum...2. sezonda millet o kadar küfrederken bile ben yaptıklarını doğru bulmasam bile doğal buldum... aile mi görev mi? sorusuna çoğumuz yapacağı gibi "aile" cevabını verdi sonuçta.. ama yanlış seçim... :((( theon şu serinin açık ara en trajik karakteridir...

jaime - roose bolton & robb - freyler sahnelerine dikkat derim.... spoiler alert: red wedding is coming....

sur'a tırmanma bölümleri cidden mükemmeldi... son sahnede bildiğin tipik 90'lar amerikan filmleri finali gibiydi yalnız... ama yine de beğendim....

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

a game of littlefinger(s) oldu bu bölüm. punintended.

işkenceci(theon'a): which body part do you need the least?(vücudunda en az neye ihtiyaç duyuyorsun?)
    *now what içses: the brain!
    theon: please...

peki olenna tyrell ninenin muhteşem repliği? "a sword swallower through and through" *öhöhöhö*

bu bölümde o kadar çok evlilik konuşuldu ki bi an tywin, olenna'ya senle de ben evlensek, oldu bi iş hohoho diyecek sandım.

--- spoiler ---
  • --- spoiler s03e06 ---

ros adlı iri memeli orospubaşının ölümüne çok üzüldüğüm bölümdü. spartacus'de de böyleydim ben. o kadar gladiator'ü kestiler üzülmedim; ama ne zaman bir güzel memeliye kıydılar canım yandı. sanırım ben bu dizileri boşuna izliyorum lan.

ayrıca serçeparmak'ın*, kel budist gibi adama trans haldeyken aktardığı kaos monologuna çok güldüm. sanki sırf bu lafları sıralamak için orada bekliyordu gibi geldi bana. kel adam buna tahtta 1000 kılıç var der demez gaza gelip eteğindeki taşları dökmeye başladı.

bir de akgezenler vardı tabii. adamları 5 dakika gördük tören yürüyüşleri sırasında. o günden beri kayıplar. artık 4. sezona kadar göstermezler herhalde. hay allah bak şimdi!

--- spoiler s03e06 ---
  • --- spoiler ---

bu bölümün sonunda ben şunu anladım arkadaş. ne kadar game of thrones izlesem, spn sevsem, himym takip etsem de türk dizileriyle büyümüşüm. mal mal jaime ile brienne'in beraber olması gerektiğini düşünürken buldum kendimi.

"ay bak etini kesmesine de yardım etti zaten, yalan söyledi etti kızı da tecavüzcülerin elinden kurtardı. oooh geçen bölümde de beraber aynı küvetteydiler."

benden adam olmaz lan dağılın. öyle bir geçer zaman ki izlemeye gidiyom ben.
    --- spoiler ---
  • s03e04 credits kısmında bir düzine türk animasyoncu ismi geçti. bu haftakinde göremedim.
  • --- spoiler ---

lord baelish ne güzel adam olduğunu gösterdi bu bölüm. mis gibi mücadeleci adam. buradan catelyn stark'a teşekkür etmek lazım şu seride işe yaradığı tek konu bu, zamanında bu abimize o gazı vermeseydi littlefinger gelmezdi bugünlere. kaosun ekmeğini yemeyi biliyorsun, yıllarca plan yapmışsın, kinini kusma zamanın geldi artık. her türlü hakkındır. o tahta da çok yakışırsın diye düşünüyorum.

fakat kalbim de bir yandan tywinciğim lannister için atıyor. onun da zekası, karizması yadsınamaz. bu bölüm iyi tongaya getiriyordu ihtiyar tyrell'i.

tyrion shae ve sansa'ya gerekli konuşmayı yapacağı sırada bir miktar saçmalamasından sonra kestiniz ya o sahneyi yazıklar olsun. shae ve sansa'nın yüz ifadesine bakıp şeytanice kahkahalar atacaktım ben oysaki. fakat buradan tyrion'a üzülmediğim manası çıkmasın, içine düştüğü durum cidden boktan. cersei ve tyrion iyi dert ortağı oldu valla şu olaylar sayesinde.

ilk defa bu bölüm robb'a üzüldüm. tüm mücadeleleri kazandım; ama savaşı kaybediyorum dediği an yelkenleri suya indirdim biraz, bakalım düğünde ne yapacağım.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---
    --- spoiler ---
    --- spoiler ---

"chaos isn't a pit, chaos is a ladder. many who try to climb it fail, never get to try again. the fall breaks them. and some, given a chance to climb, but they refuse. they cling to the realm, or the gods or love. illusions. only the ladder is real. the climb is all there is." - littlefinger

--- spoiler ---
    --- spoiler ---
    --- spoiler ---
  • winter is coming
hesabın var mı? giriş yap