şükela:  tümü | bugün
 • herşeyin bir sonraki şeyi tetikleyerek hayatın cehenneme dönüşmesi...

  yatagımı sevmiyorum

  odamı sevmiyorum

  evimi sevmiyorum, mahallemi, şehri, ülkemi, dünyayı, kainatı sevmiyorum...
 • sözlüğe gelen birinin kutsal bilgi kaynağından faydalandıktan sonra siteyi sevmesi sonra sitede yazanları sevmesi,girdileri sevmesi, yapılan zirveleri sevmesi.
 • bir yönünü örneklersek

  örümcek ısırığından canı yanan bir çocuğun örümcek ağı görünce korkup, ağlaması klasik koşullanmaya göre genelleme değil garcia etkisidir.
 • klasik koşullanmadaki bitişiklik ilkesinin (pavlov'a göre en etkili koşullanma için yarım saniye) her koşullanma için geçerli olmadığını ifade eden etkidir.
  olumsuz tat koşullanması olarakta geçer
  puding yedikten 8 saat sonra mide bulantısı ve kusma yaşayan insanın bir daha puding gördüğünde kusması.
  geçmiş yıllarda kpss eğitim bilimleri sorusudur.
 • sınav/eğitim bilimlerinde karşıma çıkıp, türlü çeldiricilerle yanlış cevapladığım bir sorunun doğru şıkkı olup beni 150 - 200 kişinin gerisine atıyorsa ve ben bu ivmeyle başta kendim olmak üzre; kpss diyen, pedagoji diyen, formasyon diyen, alan bilgisi diyen, bu haltları eksiksiz yiyen herkese karşı radiyoaktif bir ışıma gösteriyorsam bu benim garciadan da etkisinden de paşa paşa nasiplendiğim anlamına gelir.

  özetle: duyguların yayılmacı bir politika izlemesidir.

  çözüm: uyarıcı tepki genellemesinden referansla, garcia etkisine karşı klinik karantina tepkisi toplumsal refahın mühim bir şartıdır.
 • genellemeden farkı; sadece belirli bir uyarıcıya benzeyen diğer tüm uyarıcılara karşı da aynı tepkinin gösterilmesi değil, uyarıcıyı çağrıştıran ama temel olarak farklı uyarıcılara da aynı tepkinin gösterilmesidir.

  nerde okuduğumu hatırlamıyorum ama örnek vermek gerekirse; aracıyla yolda giderken karşısına geyik çıkan ve kaza tehlikesi atlatan ve olumsuz etkilenen kişi, daha sonrasında yolda karşısına herhangi başka bir hayvan (tavşan, tilki,köpek...) çıktığında da aynı şekilde etkilenmekte ve tedirgin olmaktaysa bu uyarıcının genellenmesidir.
  aynı olayın sonunda kişi eğer geyiği çağrıştıran tamamen farklı uyarıcılara da aynı tepkiyi gösteriyorsa, örneğin bir binada süs amaçlı kullanılan geyik boynuzu, noel baba... vs. , bu garcia etkisidir.
 • öğretmeni sevmeyen bir kişinin okulu,öğrencileri,eğitimi de sevmemesidir.
 • tat koşullanması olarak da geçer. garcia, klasik koşullanmanın bitişiklikilkesine; yani koşullanmanın gerçekleşebilmesi için, koşullu uyarıcı (zil) ile doğal uyarıcının (et) veriliş zamanlarının biririne yakın olması ilkesine karşı çıkar. bu ilke günlük hayatta geçerliliğini korumamaktadır.örneğin bir lokantada bozuk tavuk yiyen bir kişi, aradan saatler geçtiğinde zehirlenip kusmaya başlarsa, bunun nedenini saatler önce yediği tavuğa bağlayacaktır. klasik koşullanmanın bitişiklik ilkesine göre ise bu bağ ancak 30 sn ve öncesinde kurulabilir.
 • olumsuz tat koşullanmasıdır. yalnız koşullanma sadece tattan oluşmuyor. genel itibarıyla bir durum, kişi psikolojisi üzerinde etki bırakmışsa, o etki bir zaman sonra belli refleksler ortaya çıkarıyorsa, o zaman garcia'nın koşullanması gerçekleşmiştir.
 • bir çok suserin söylediğinin aksine bir genelleme değil olumsuz tat koşullanmasıdır. yediği yemek sonrası (bitişiklik ilkesine uygun olmak zorunda değil, zaten bitşikliğe tepki olarak doğmuştur) midesi bulanan organizmanın o yemeği tekrar gördüğünde veya düşündüğünde, yemek yediği mekanı gördüğünde midesinin bulanması örnek teşkil eder.

  ayrıca hamileyken midesi bulanan birey o an içinde tepkide bulunduğu şeye karşı da tat koşullanması yaşayabilir. örneğin dinlediği şarkı sırasında midesi bulanan birey o şarkıyı her duyduğunda midesi bulanabilir.