şükela:  tümü | bugün soru sor
 • fr: viral bir hastalik. genelde nedendir bilinmez noel zamanina rastlayan bir cesit hastalik. hem ishal hem surekli kusma suretiyle alttan ustten gidersin, iki gun filan surer, igrenc hissettirir, ve iki gunun sonunda zimba gibi kalkarsiniz birden. bunye kendini sasirir. sahsen ilk kez gecen sene oldum, fransizlara ozgu bir hastalik oldugunu zannediyorum, yaniliyor da olabilirim.
  z.o.e: illa viral olmasi gerekmiyormus, bakteriyel de olabiliyormus. fransizca bir saglik sitesinde tanimi okumustum orada viral diyor idi...
 • virusler disinda bazi parazitler ve bakteri turleri (bkz: salmonella), bazi patojen e.coli turleri (bkz: e coli o157 h7), (bkz: shigella), (bkz: campylobacter jejuni), (bkz: clostridium) de gastroenterit'e yol acmaktadir. hastalik boyunca en cok dikkat edilmesi gereken asiri sivi kaybina karsi bol bol su ve elektrolit alinmasidir.

  hasta olan baska birisinden kapmak disinda en cok bulasim sebebleri arasinda besinlerin yenmeden once yeterince yikanmamasi, temiz kosullarda hazirlanmayan disari yemekleri, paketlenme ve saklama kosullari sirasinda kontamine olan hazir gida urunleri vardir.
 • hastalik degildir, sendromdur. etlerde ve peynirlerde bakteriler cirit attigindan, pek cogumuzun basina gelmistir ya da gelecektir. milli sendromumuzdur bir yerde.

  http://www.tuketicihaklari.org.tr/…task=view&id=279
 • tobias linderoth'un da geçirdiği sendrom ya da hastalıktır.

  http://www.galatasaray.org/…l/florya/haber/5764.php
 • yiyecek ve içeceklerde bulunan zararlı bakterilerin yolaçtığı bir iç hastalıktır. mide bulantısı ve kusma ile başlayan gastroenterit, şiddetli ishal ile devam eder. etkisi 3 gün ila 1 hafta boyunca devam eder. tedavi ve iyileşme süreci günümüz insanı şartlarına göre biraz uzun sayılabilir. bu hastalığın tanısı ve tedavisi hastanelerin dahiliye/iç hastalıkları bölümünde gerçekleştirilir. tanının kesin konulması için kan ve dışkı (gaita) örnekleri verilmesi gereklidir. yapılan mikroskobik incelemede gaita/dışkıda bir miktar lökosit ve eritrosit görüldüğüyse iç iltihaplanma vardır. antibiyotik tedavisi ve istirahatin şart olduğu hastalıktır.
 • sıklıkla duyduğum su kaybına dikkat uyarılarının ne manaya geldiğini birinci elden bana öğretmiş olan hastalık
 • dün itibariyle yakalandığım ve yediklerimi artık ağzımdan değil burnumdan getiren baş belası. önce halsiz, iştahsız olursunuz sonra ateşiniz yükselir ama aynı anda titrersiniz; sonrada ishal ve mide bulantısı başlar. 2 gündür süründürüyor. doktor sudan kaynaklanıyor, temiz ve kaynatılmış su iç dedi bakalım ne olacak.
 • hastalık değil, sendrom mu her ne boksa artık; insanı insanlıktan çıkarır 1 günde.
  kustuktan hemen sonra dahi midenizin bulandığını hissedersiniz. ulan daha yeni boşalttım mideyi, ne kaldı içinde derken yeşil yeşil sıvı kusarsınız.
  en son kusacak bişe olmamasına rağmen istemsizce öğürürsünüz. mide bi suya yeltense de yamultsam ibneyi dermiş gibi bekler tetikte.
  bu işin ishal kısmına hiç girmiyorum bile.
 • insani gotunden isetebilen hastalik.

  3 gundur su, soda, muz patates yiyip duruyorum. gerci yesem ne. ustten bir sey girer girmez alttan geri cikiyor.

  yok mu la bunun hapi filan atsak 2 tane trafigi tikasa
 • su sıçtırandır.
  yumuşak dışkılama ile başlayan durumu, hastalık sallamayan tavrımla pek sallamadım ve bugün sabah kusma ardından da tuvalet ataklarıyla sarsıldım. sabahtan beri de evde yatıyorum, dehidrate olmamak için bol bol su içiyorum. kolera mı len bu dedim, o derece su yani. bir salgına kurban gitmiş olabilirim sözlük, geziye gitmek istediğim şu önemli günlerde 10 dakikada bir tuvalete taşınmak olukça acıklı.