• elli iki yıldır, kapalı alanlara atılmamasının, o yıllarda verilen cezalara rağmen, türk polisine bir türlü öğretilemediği tehlikeli hatta öldürücü silah...

buyrun 52 yıl öncesinden bir örnek, hem de bu suçtan da verilen ağır cezaya örnek:

2.2.1961 yassıada'daki istanbul/ankara olayları davasının ilk oturumlarında okunan son tahkikatın açılması hakkında yüksek soruşturma kurulu'nun mahkemede okunan metinlerinden bir parça (olaylar istanbul üniversitesi merkez binasında geçiyor) :

"hazır kuvvet polisleri ellerindeki tabancalarla insan seviyesinde tuttukları namlı uçları ile cümle kapısına doğru ateş ediyorlar, kırılan camlardan içeriye de gaz bombalarını fırlatıyorlardı.

göz yaşartıcı gaz bombaları zehirlidir. bu bombalar nümayişlerde açık yerlerde bulunan şahıslara karşı kullanılmak üzere yapılmıştır. bu itibarla bu gaz bombalarının kapalı bir yere atılması ve bundan çıkan gazların fazlaca bir müddet teneffüsü ölümü intaç etmektedir.

bunu kullanan vazifeli zabıta memurlarının mahiyetini, tesir sahasını ve müessiriyeti derecesini bilmesi asıl ve tabii bulunduğuna göre tam bir ekip halinde hadise mahallinde bulunan emniyet müdürü, müdür muavinleri ve zeki şahin'in hazır kuvvet polislerine üniversite kapalı holüne bomba attırdıkları ve bu bombalar neşrettikleri gaz tesiriyle bazı talebelerle profesör cemal'in ağır bir tehlike atlattıkları ve profesör cemal'in ancak tıbbi bir müdahale ile kurtarıldığı bu hususa şahadet eden talebe ve öğretim üyelerinin beyanları ile dosyadaki fen fakültesi raporunun tetkikinden görülmektedir."

duruşmada, zeki şahin'in içeri bomba atılmasını emir verdiği astı sanık erol erözbek ile mahkeme başkanının konuşmaları:

eö: içeri gaz bombası at dedi. ben de memurlara söyledim, memurlar da içeri gaz bombası attı.

başkan: halbuki gaz bombaları kapalı yerlere atılmazmış, ölüm tehlikesi olabilirmiş. nitekim profesör cemal ölüm tehlikesi ile karşı karşıya gelmiş. tıbbi müdahale ile ancak kurtarılmış.

eö: bunları bilmiyorum. zaman zaman böyle bombalar patlattık. biz bu bombaları attıktan sonra orayı terk ederiz.

başkan: açık havada atabilirsiniz. fakat kapalı yerlerde atılması meselesini size öğretmediler mi?

eö: bu gözden yaş getirir, bunun tehlikesi yok dendi.

başkan: onun mahzurunu bilmez ve dışarı çıkmazsa tehlike meydana getirir.

eö: insan üzerinde zarar yapacağını hiçbirimiz bilmiyorduk. sade gözlerden yaş dökeceğini zannediyorduk.

...

mahkeme yukarıda adı geçen zeki şahin'e başka suçlarıyla ("talebeye ateş ettiği, diğer polislerin de ateş etmelerini temin eylediği") birlikte "hırsını bununla da alamayarak hazır kuvvet ekibine talebelerin de bulunduğu merkez binasının içerisine gaz bombalarının atılmasına emir verdiği ve bu bombaları attırarak içeride bulunanları tehlikeli duruma soktuğu" konusunu da gerekçeye alarak, "adam öldürme suçuna tahrik ve teşvik suçundan", ayrıca "adam öldürmeye tam teşebbüs suçundan" da mahkûm etmek istemişti

(dava anayasayı ihlal davasıyla birleştirildi ve sanıklar o dava sonunda mahkûm edildiler.)

günümüzde açılacak davalar için belki işe yarar...

(kaynak: celal bayar'ın torunu emine gürsoy naskali'nin yayıma hazırladığı yassıada zabıtları ııı'ün [istanbul-ankara olayları davası] 1. ve 4. ciltleri.)
  • faydali bir hede * oldugu konusunda tartismalara yol acabilecek en son bugun ankara kizilay meydanindaki mitingde biber gazi ismiyle, el bombasi seklinde duzenlenmis ardarda 10 a yakin atilan bu bombalar eylemcilerin yani sira kizilayda bulunan tum insanlari etkilemekle kalmamis astimi olan bir vatandasta da kriz etkisi yapmistir. bu kisinin eylemle ilgisi olmadigi goz onunde bulundurulursa toplulugun direncini kirmayi hedefleyen bu hedenin ne kadar yararli ve yerinde kullanilan bir hede oldugu tartisilir duruma gelir.. sirf eylemcilerin oldugu bir mekanda da atilsa bu hede insan sagligina zararlidir, polisin hic bir insana zarar verme yetkisi yoktur...

4.yıl editi: evet yine entry üzerime kalmış benden önce "hede"li bişeyler yazılmış olsa gerek, arkadaş silmiş ya da uçmuş bilemiyorum ama silmicem ibreti alem olsun.

13.yil editi: yarar zarar hede hodo demisiz de oldurduler bizi be sozluk...
  • üzerinde türkçe olarak şöyle bir uyarı yer almaktaymış:

"dikkat! gözyaşartıcı gaz mühimmatıdır. bulunduğunda polise teslim edilmelidir. toplumsal olaylarda kullanılmamalıdır"
  • gözaltına alınan birinin evinde boş gaz fişeği bulunmuş ve bu boş fişek savcılık tarafından suç aleti olarak adledilmiştir. şaka gibi, bunun dolusunu tüfek marifetiyle insanların kafasına gözüne atanlara ''senin amacın ne kardeşim?'' diyen çıkmamışken belli ki tek derdi dönemden bir hatıra koparabilmek olan insana bunu bir suçmuşcasına delil gösterme çabası anlaşılır gibi değil.

öldürmek için baş hizasından atmak suç değil, ölmediği için oradan bir hatıra ile kendini ödüllendirmek suç.

31 mayıs akşamı kafamın 2 karış yanından geçip arkamdaki duvarda patlayan gaz fişeğini olaylar durulduktan sonra alıp eve getirdim. ertesi gün ortasındaki boşluktan askerden getirdiğim künyemin zincirini geçirdim ve bu eseri takı tasarımı dünyasına armağan ettim.

ölmedim diye suç mu işledim?
  • yorgan altında atılır. kış aylarında ısıtır, yaz aylarında bayıltır.
  • ankara'da 5 dakika içinde 25 tane atılan bildiğin bomba. vay be eskiden filistin'de, suriye'de, irak'ta gördüklerimiz doğruymuş demek. bu lazerler ne ya? güç eline geçen dünya diktatörleriyle yarışacak demek insan. her şehir özgürlük şehitleri veriyor. tarih sizi içiniz alır da gidebilirseniz ölümüne sebep olduğunuz çocukları ile hatırlayacak. ölen çocukların yaşı ara sokaklarda kafalarına vurularak darb edilerek ölenlerin yaşları 19-20-21-22. oysa bir savaşın bile ahlakı olur tarafları savaştığını bilir. savaşın bile ahlakı olur. yumurta satmak için zamanında itlaf edilen tavukları takiben keneler basmıştı ortalığı dilerim dilerim dilerim bu konuya sebep olan emir veren emre uyan herkes ölen gençlerin ruhları zarar gören ve her bombada zarar gören kuşların hepsinin ahı tutsun sizi kuşların ahı tutsun.
  • bugün tesadüfen tünelden geçerken tadına baktığım insanlık dışı uygulama. bunu icat edenin de yoldan gelen geçenin kafasına nişan alıp insafsızca atanın da gelmişine geçmişine sarılayım arkadaş. böyle bir şey olamaz, nefes alamamak başka eziyet, gözünü açamamak başka eziyet, salya sümük birbirine girmesi başka eziyet!
  • polisin mardin'deki gosterilere "mudahale" ederken kullanmasi sonucu uc yasindaki bir cocugun ve 60 yasindaki hikmiye aktas'in kafalarindan yaralanmasina neden olmus hede. yine.
  • polis tarafından bolca fırlatılan ve düştüğü yerden alınıp geri fırlatılması çok eğlenceli olan bombiş. bir eldiven yeter hem de!
  • (bkz: #21499100)
hesabın var mı? giriş yap