• küçükken inanıp sakız çiğnememi engelleyen *, sadece bizimkilerin *** söylediğini zannettiğim atasözümsü
  • gıybet ölü eti çiğnemek gibidir'dan; çocuklarının ebeveynlerin istemediği şeyleri yapmaması amacıyla uydurulmuştur. bunun gece aynaya bakmaklı versiyonu da vardır. tamamen uydurmacadır. çocuğa mantıklı açıklama yapmaktan bıkmış veya üşenmiş kişilerce de "yeter artık" maksatlı söylenegelmiştir.

ama çocukların ruhsal gelişimine çottadanak diye darbe vurması çok muhtemeldir. çocuklar çok kolay ve çabuk etkilenirler.
  • küçük ve dikkafalı bir velet iken, bu cümleyi sarfeden anneanneme inat çiğnediğim sakızla uyuya kalmam, akabinde saçlarıma yapışması ve saçlarımı kesmek zorunda kalmamla birlikte saygı duymaya başladığım, akıllandığım önerme.
  • diger batil inanclar gibi, yok sunu yaparsan su olur, bunu yaparsan boyle olur sablonlu, korkutmaya dayali egitim sisteminin bir parcasi.

oysa ki, kucuk cocuklar bile olsa, nedeni nicini anlatilsa, neden yapilmasi ya da yapilmamasi gerekliligi anlatilsa daha iyi olmaz miydi? sebebinin ne oldugunu bilmeyen kucuk beyinler, cok kucuk yaslarda hurafeyle dolmasa, beyinleri nedene nicine calissa, ot olmasa...

bosver be cello, sen mi kurtaracaksin dunyayi!
  • gece sakız çiğneyen biri görüldüğünde söylenen tiksinç,garip,dehşet verici cümle.
  • yaşayan ölülerin dönüşü'ndeki gudik zombiler ne zaman beyin çiğnemeye başlasalar, benim de aklıma bu safsata gelir. sakızı adabıyla çiğnediğiniz sürece ne zombi, ne de başka bir şey karışır efendim, çiğneyin, çiğnetin.
  • -böyle sonlanacağını tahmin edemezdimsgadfasf...huargh...öarghh..ffreshh meaatt!..
  • sırf, ağzında sakızla uyuya kalma yoksa saçına yapışır, gibi bir uyarı yapmak için üretilen hurafeleren biridir. bunlara benzer hurafelerin bazıları şöyledir;

tuvalete girerken sağ ayakla gir.
    anlamı: insan vücudunun sol tarafı sağ tarafından daha ağır olduğu için herhangi bir bayılma anında tuvaletin içine değil de dışına düşülür.

merdiven altından geçmek uğursuzluktur.
    anlamı: o altından geçilen merdiven eğer kayarsa vücudun ikiye ayrılması çok da zor bişey değildir.

solak olsan bile yemeği sağ elle ye.
    anlamı: yine dinde olan, sıçtıktan sonra götü sol elle temizle kuralına ek olarak çıkarılmıştır. yani demek istemektedirler ki; götünü parmakladığın elinle yemek yeme.

kara kedi uğursuzluktur.
    anlamı: hala çözebilmiş değilim.
  • - gel gel buyur, biz de tam ölü eti yiyorduk, kaynanan seviyormuş.
    - eksik olma, sakız çiğniyorum, yemiş kadar oldum.
  • "rahatsız oluyorum, çiğneme" deyip açık olmak yerine bir çocuğun tertemiz beynine kötü şeyler sokmaktır yapılan. etkisi kolay kolay giden şeyler değil bunlar. hala gece sakız çiğnediğimde aklıma gelir.
    bundandır ezilmemiz, istediklerimizi ve düşüncelerimizi açıkça söyleyemememiz.
hesabın var mı? giriş yap