şükela:  tümü | bugün soru sor
 • oyuncularin ezici cogunlugu genc olan her filme yapistirilan yafta. ask lazimdir, seks gereksizdir, ebeveyn sorunlari, okul sorunlari olmalidir, dostlar vardir, uyusturucu felan da olabilir tercihan..
 • bu tür filmlerin bir gündüz kuşağı bir de akşam kuşağı wersiyonları wardır...

  gündüz kuşağında uçmayı, sörfü, görünmez olmayı, dünyanın en güçlü genç herkülü olmayı, annelerinin burnundaan etirmeyi, gökyüzünde duman duman bulut olmayı öğrenen, deneyen heyecan dolu gençlerin maceraları anlatılır, film ders wermek amaçlıdır...
 • gel gelelim; gece kuşağı filmlerinde durum biraz daha başkadır normal olarak... bir grup genç kız veya bir grup genç erkek filmin odağında yer alır, bunların arasında mutlaka ucube bir tip olur ve filmi sürükler, sürekli bir "karşı cins" açlığı filmin genel pilotudur, asıl grup içindeki görkemli gençler sürekli iş bitirirler fakat bu ucube hep uzaktan seyreder, aciz kalır... fakat sonlara doğru film sadece bu ucube için seyredilir olur, "aha şindi werecek, bak dürzüye bu bile aldı/bastı pompayı, ulan ben de aynı bunun gibi süründüm senelerce" gibi düşünceler sabitlenir, filmin mutlu sonu, acuzenin tastamam "mutlu" olduğu andır. genelde 4000-5000 $ arası maaliyeti wardır bu filmlerin, kırlarda platolarda, meralarda,plajlarda geçer film [veya bi "yurt" konusu hasıldır"
 • konusu lisede veya üniversitenin ilk yıllarında geçer. eğer lise konuluysa, en az bir adet futbol ya da basketbol yıldızı, bir adet motor amigo kız, bir adet nerd, bir adet sivilceli bakir oğlan ve bir adet de iyi aile kızı içerir. olaylar mezuniyet balosunda çözülür. eğer üniversite konuluysa, yine yukarıdaki karakterleri içerir ama olaylar yıl sonundaki zengin arkadaşın havuzlu evinde verilen partiyle çözümlenir.
 • sporcu erkek sarisin pon pon kiz iliskisi uzerine, kolej kampuslerinde gecen, ustu acik bir araba ile california'ya gitmeyi konu alan, bikinili kizlar, opu$me ve meme ucu filmi.
 • bir meme gozukecek diye onlarca yeni yetmenin ekrana kilitlendigi, bo$ yere videoya amortisman yazan film.
 • konusu lise veya kolejde gecen, icinde mutlaka bir loser-popular guy-popular girl üclemesini barindirmasi gereken, izlerken derdi tasayi unutturan, adami kasmayan bol gögüslü, bol kasli film türü..
  en iyi örnekleri icin:
  (bkz: 10 things i hate about you)
  (bkz: the girl next door)
  (bkz: van wilder)
  (bkz: cruel intentions 1-2-3)
  (bkz: the new guy)
  (bkz: not another teen movie)
  (bkz: american pie)
  (bkz: orange county)
  (bkz: mean girls)
 • kutluğ ataman 'ın türkiye'deki ilk gerçek örneğini yaptığı film türü.
  (bkz: iki genç kız)
 • (bkz: jeremy/@fij)
 • develer tellal iken televizyonda izlediğim river's edge. nedense köşelerden bir türlü çıkamamıştır bu film. seksenler aşığı olup da henüz görmediyseniz izleyin bence. ruhu yeter.