• cumartesi günü beni kendine hayran etmiştir. çok sevdiğim işimden istifa edip apple için çalışmak; iş, proje vs. geliştirmek istiyorum.

randevu saatimden yarım saat önce gittim ve bir sandalyede beklemeye alındım. gelen giden olmayınca elinde yeşil ipadli arkadaşa beklediğimi söyledim. ipad ekranından bulunduğum sandalyenin işaretlendiğini, önümde bir kişi kaldığını ve teknik arkadaşın kendi ipadinden yerimi görüp yanıma geleceğini söyledi.**

çok tatlı bir arkadaş gelip telefonun sorununu sordu. üç haftalık iphone 6'mın kendi kendine kapandığını ve açılmadığını söyledim ve sonrasında şarja taktığımda cihazın ısındığını, ki olay birebir böyle oldu.

arkadaş telefonu aldı, düşürme kaynaklı aldığı çok minik darbeleri işaretledi ve alt kata indi. ufak tefek darbelerden dolayı kullanıcı hatası olduğunu söylemelerini ve ödeme yaptıracaklarını düşünerek kitabımı okumaya başladım. sanırım yedinci sayfadaydım ki arkadaş elinde yeni bir iphone 6 kutusuyla geldi ve cihaz değişimi yapacağını söyledi.

sim kartımı da takıp cihazı hazır etmişlerdi, teşekkür edip tokalaştım ve store'dan elimde yeni telefonla çıktım. ama o kısa süreliğine kendimi türkiye'de değil, medeniyetin başkentinde hissettim. fazla çenesiz, stressiz ve adil olmuştu.

harikasın apple, senin için iyi bir şeyler yapasım var.
  • humancentipad'de çok güzel anlatılır.
  • gerçekten bunlara ne desek az. yurt dışında takır takır işleyen sistem türkiyede batıyor böyle işte. günlerce radevu almaya çabalıyorsun gidip store'a çemkirince niye alayamıyoruz diye sana cevapları "1 aydır alamayan da var" oluyor. yahu neyin savunmasını yapıyorsun bana. apple'ın hatası da var burada daha çok mağaza açması gerekiyor. abicim madem bu kadar sıkıntı yaşıyoruz aç 3 aylık randevu ne açıyorsun 1 haftalık. e-devlet gibi oldu anasını satayım. bir de gelmiş yetkili servislere götürün demiyorlar mı? yetkili servise gidiyorsun adam sana biz tamir yapmıyoruz ver bize 1200 lirayı yenisini verelim ha ama bi de telefonun 5 gün bende kalacak tespit için diyor. lanet olasıca ülkede neyin hizmetini bekliyorsak zaten.
  • ekran görüntüsü alınmış bir grafik hatasını yazılım sebepli olarak kabul etmeyen ve ekran değişimi ile çözeceğini iddia eden 'genuis'a sahip. olm donanımsal olan bir sorunun ekran görüntüsünü nasıl alasın? ölü pikseli screenshot ile kanıtlayabilir misin bana? şaka mısın akasya'daki sarışın gavat?
  • apple'ın çok kral bir servisidir. yaşayanlar bilir, ilim irfan için yurtdışında yaşarken bilgisayarı bozulan öğrencinin hayat damarlarından biri kopmuş demektir. ne yapacağını şaşırır, burada servis nerede bulunur, bilgisayarın garanti belgesi kim bilir nerdedir, üstelik varsa burada geçerli midir, binlerce soru huzuru kaçırdıkça kaçırır. daha alınalı 5 ay olmamış macbook pro'm umutsuzca sunum yetiştirmeye çalıştığım bir gece beni yarı yolda bırakınca, ben de o bildik panik duygusuyla sarmalandım. apple'ın sitesini kurcalarken genius bar karşıma çıktı, online rezervasyonu yaptım, günü gelince de bilgisayarımı kaptım götürdüm. ben başka ülke vatandaşıyım, bilgisayar apayrı bir ülkeden alınmış vs, kimse durumu sorgulamadı, seri numarasından garantisine kendileri ulaştı, bilgisayarımı aldılar, bir hafta sonra da hard disc'i değişmiş olarak bana teslim ettiler. bozulan bilgisayarını garantisi bulunamadığından postayla türkiye'ye geri yollamak zorunda kalan, bu gidiş-geliş esnasında bir ay bilgisayarsız kalan arkadaşlarımı düşününce, apple'a şükretmeden duramıyorum. randevu sistemi ile bekleme süresini de yok eden, süper bir hizmettir genius bar, allah razı olsun.
  • apple'ın mağazalarındaki teknik servis bölümünün ismi.

bara oturur gibi oturup teknik servis elemanıyla beraber maruzatınızı gidermenize yarıyor.

http://www.apple.com/retail/vr/genius.html

bir benzeri için
    (bkz: geek squad)
  • dun palo alto'daki apple store'da genius bar'a gidip iphone 6s plus'imin kirilan camini 150 dolar karsiliginda degistirmek uzere biraktim. iki saat sonra gelin telefonu alin dediler. bir saat sonra arayip "biz sizin telefonu bok ettik kusura bakmayin, telefon yalan oldu" dediler. ben de "siz benim kim oldugumu biliyo musunuz? ben max zorin'in pampisiyim" dedim. hemen yerine replacement sifir iphone 6s plus verdiler. hem de 150 dolarlik cam ucreti karsiliginda. boyle customer service az bulunur. helal olsun aapl.
  • bu gun bulunduğum akasya avm de olanı için yorumlarımın şu şekilde olacağı yerdir.

i phone 5s ekranımın sol üsten hafifçe açılmasından mütevellit önceden aldınmış randevu ile gittim. randevu saatinden 30 dk önce barın oldugu yere oturdum. 40 dk'lık bekleyiş sonrasında siz check in yapmış mıydınız diyen bir genius sayesinde checik in yaptım. yaptırmak gerekiyormuş burası önemli. geç check in sayesinde randevusu benden sonra olan kişilerin işleri bittikten daha sonra bir genius yanıma geldi ve merhaba ben x dedi tokalaştı. bu arada bu geniuslar çok samimi insanlar, güleryüzlüler ve çözüm odaklılar bunu baştan belirtmelityim.

sonra kısaca durumu izah ettim. daha önce de ekranın garantiden değiştiğinden felan bahsettim. telefonu istedi iphonu bul'u kapatmamı istedi. sonra browser'a bir şeyler yazdı ip gibi göremedim tami. ( burayi bilen varsa yeşillendirsin merak ettim) sonra telefonu evirdi çevirdi,
    - bu ekranı tekrar değişmeyelim. size cihaz değişimi yapalım dedi. gitti cillop gibi bir 5s getirdi. (kutusuz, şarj cihazsız felan) yedeginiz var mı dedi? var dedim. garantiniz baştan başlamaz kaldığı yerden devam eder dedi. ben de canınız sağolsun dedim. bir iki imza attım. eski telefonu sıfırlayıp verdim yenisini aldım.

orada beklerken kulak misafiri oldugum genius bar'a işi düşebilecek suserlerin işine yarayacak bilgiler kabaca şöyle.

- randevusuz da gitseniz biraz kuyruk bekleyerek işinizi görme ihtimaliniz var.
    - donanımsal bir sorun varsa (ekran açılması, ekran sararması, fazla sayıda ölü piksel vs) kafadan yeni cihaz veriyorlar.
    - genelde pil sorunu ve ekran kırılması için geliniyor. pil için (hatalı seriler ucretsiz değişiyor) genelde fiyat veriyorlar ve yogun oldugu için yarın sabah verebileceklerini söylüyorlar. (sanırım normalde 2-3 saate veriliyor)
    - yurt dışı çıkışlı cihazlara garanti kapsamından işlem yapamıyorlar. dönen çok vardı. ( sanırım genel bir durum)
  • neredeyse bir aydır bilgisayar başına randevu alabilmek için kamp kurduğum fakat halen randevu almayı beceremediğim yer. o sihirli yolu bilen varsa benimle paylaşsın ne olur.
  • saat 12'de açılan slotu 11:59'da göremezken bir dakika sonrasında boş slot yok olarak gördüğüm, bir türlü randevu alamadığım apple zamazingosu.

türkiyede apple bile böyle oluyor tabii

edit: saat 12'ye kadar mağazaya gidip aynı güne randevu alabiliyormuşuz. bilgi için godmother theme e teşekkürler.
hesabın var mı? giriş yap