• voltaire'in "fikirlerinize katılmıyorum ama fikirlerinizi ifade edebilmeniz için canımı bile veririm" sozunu gotunden anlayan cakma voltairelerin gunumuze kalan gelen ve hala devam eden durumu.

karsinda seni yok etmek isteyen, sana pislik gibi bakan, sana yasama hakki tanimayan ve mevzi kazandikca daha saldirganlasan bir olusum var. hayatin butun alanlarini din ile tanzim etmeye calisiyor. bunun icin her gecen gun yeni bir seyler icat ediyor. bizim cakma liboslar buna karsi cikacaklarina dusunce ozgurlugu elbisesi giydirmeye calisiyorlar. neyse ki artik yiyenler azaldi.

nuray mert mesela... evrim teorisinin mufredattan cikarilmasini savunur, muftulere nikah yetkisi verilmesini savunur..

bu gibi tipler on sene once de "vesayet, ordu, kemalist rejim bikbik" diye fetö'nun kumpaslarini destekliyorlardi.

bu arada baslik feto kumpasi sonucu intihar eden yarbay ali tatar'in intihar mektubudaki bir cumleden uyarlanmistir:

(bkz: hukuksuzluk sürecine hukuk adına saygı gösterilmez)
  • "bazen doğru şeyi yapmanın doğru bir yolu kalmaz." gibi bir aforizmayla, yanlış olduğunu savunacağım davranış. bir eşik vardır bu saygı işinde ve mesela bu ülkede o sınır çiğneneli yıllar oldu. "biz böyle yaparsak onlardan ne farkımız kalır" gibi klişeler klişesi çıkarımlar da yine bu büyük hatayı besleyen fikirlerdendir.
  • izin verdiğiniz takdirde o gericiliğin, bir gün o çok savunduğunuz düşünce özgürlüğünü yok edeceğinin bilinmesi gerekiyor. yani kangrenli parmağı, sırf o parmağın da fonksiyonlarını sürdürme özgürlüğü var diye kesmezseniz kolunuzu feda edersiniz.
  • her hakka saygi duymak lazim. ama gerici bi adam digerleri icin bunu dusunur mu? bence dusunmez. senin hakkina saygi duymayana sen saygi duyarsan da adam tepene cikar. 15 sene de iktidarda kalir.
  • ilericilik-gericilik gibi sloganvari söylemlerle hiç bir düşünceyi savunamazsın. mesela benim için ilerlemeciliğin kendisi gericidir. veya çıplak olnayan herkes ve her şey gericidir. ben evrimi savunurum ama evrimin insan tarafından yönlendirilmesine karşıyıyım. ilerlemecilik de böyle bir şey işte.
  • demokrasi, bunun gibi zırvalıkla saygı duymayı gerektirmez. olsa olsa fikir diye beyan edilen bu zırvalara katlanmayı bize mecbur kılabilir.

ancak sen demokratik hakkımı kullanıyorum diyerek demokrasiyi ortadan kaldırmaya yönelik fikirlerini eyleme dönüştürmeye çalışırsan, bu dünyanın en ileri demokrasisinde dahi suçtur.

mesele fikir ve eylem ayrımıdır.
  • (bkz: hoşgörü paradoksu) denir ona.
  • ne kadar geri gericilik oluyor?
  • duymuyorum.
hesabın var mı? giriş yap