• çok değerli hocamdır. beyefendi kişiliği, sinemaya adadığı hayatı, öğrencilerine ve derslerine gösterdiği titizlik, akademiye kattığı değer, insancıllığı... o kadar şanslıyım ki bu kadar donanımlı, entelektüel, bildiklerini öğretmek için her zaman hazır olan, muhteşem bir hocanın öğrencisi olduğum için... sevgili giovanni; sen iyi ki var oldun, her şey için sonsuz teşekkürler... gittiğin yerlerde huzur içinde ol. dracula'dan frankenstein'a, kurt adam'dan zombilere, gecenin tüm çocuklarına bu taraftan selamlar götür; yolun açık olsun..
  • metin demirhan'la umarım öte tarafta da fantastik ve güzel hikayelerin peşinde koşmaya devam ederler.

toprağı bol olsun, sinema tarihi için çok emek vermiş birisiydi.
  • ölümüyle üzen, sinemamızın mihenk taşlarından. istanbullu italyan olan babası elhamra sinemasının müdürüdür. her gün okul çıkışında babasının yanına, sinemalarına koşar. beyoğlu'ndaki diğer sinemalar da babasının arkadaşlarınındır zaten, istediği filmi istediği kadar izleyebilir. giovanni'nin annesi de filmlerin arayazılarını hazırlar. sinema gündelik bir hayatın parçasıdır scognamillo'ların evinde. gipvanni'de film izlemekle yetinmez, sanki sinema tarihçisi olmayı daha çocukken kafasına koymuş gibi hafta hafta sinemada hangi filmin gösterildiğini defterlere kaydetmeye başlar. ilerleyen yıllarda sadece sinema tarihçisi olmakla kalmaz, türkiye'de çekilen kimi yabancı filmlere yapım desteği sağlar, bilimkurgu, korku, fantastik edebiyatı alanında kitaplar yazar, dergi editörlüğü yapar, üniversitede sinema dersler verir... 87 yıllık ömrüne çok şey sığdırır giovanni.
  • çok kıymetli hocam, toprağı bol olsun. çarli çaplin hayranlığımın baş müsebbibi, içmeden 5 saniye falan durabildiği sigarası ve filmlerin masterlarını bulabileceğiniz inanılmaz arşiviyle gönlümde bambaşka bir yeri var. vampir değilmişsin hocam, maalesef. ruhu şâd olsun.
  • türk sinemasının tarihinin yazılmasında payı büyüktür.
  • merhumun adini her gordugumde levantenlerimizi kaybederken kultur hayatimizdan neleri yitirdigimizi farkeder uzulurdum, bir kusagin bir kulturun bir neslin bir devrin son temsilcisiydi topragi bol olsun, yemisim topragi, hatirlayani bol olsun.
  • dünyamızın gizli sahipleri gibi kitapları ile hatırlayacağım üstad. o kitabı da yıllar sonra lime lime buldum kütüphanenin köşesinde.
  • bana sinemayı bir sanat formu olarak sevdiren ak sakallı dede. henüz üniversiteye başlamış bir ergenken, her şeyden ve herkesten nefret eder halimle derslerden ve insanlardan kaçıp okulun boktan kütüphanesine sığınırdım. bu boktan kütüphanede en sevdiğim kitaplar scognamillo'nun derlemeleriydi. sonra sinema eğitimi aldım, sinema yazıları yazdım ve tüm bu yolculuğumun çıkış noktası olarak hep bu ak sakallı dedeyi gördüm. old school entelektüellerden biri daha göçtü, toprağı bol olsun.
  • çocukluğumda "dünyamızın gizli sahipleri" kitabını okumuştum. sevgili fb arkadaşım güle güle.
  • hayatını kaybettiğini az önce öğrendiğim bilge; özellikle sinemaseverler için büyük bir kayıp. farklı dünyaların insanı olsak da yazdıklarını ve hoş sohbetini daima saygıyla anacağım, özleyeceğim.
hesabın var mı? giriş yap