• bu filmin son sahnesinde, grup halinde oynanan bir oyun var; “karşı duvara yürüme” oyunu. ortaya bir cümle söyleniyor, mesela “adının içinde a harfi olanlar, karşı duvara yürüsün”. eğer o cümle senin için geçerliyse, karşı duvara yürüyorsun. sonra başka bir cümle söyleniyor, yine sana uygunsa, bu sefer geldiğin taraftaki duvara geçiyorsun ve bir sonraki cümleyi bekliyorsun. eğer söylenen cümle sana uygun değilse, durduğun yerde kalıyorsun. bir grup zihinsel engelli öğrenciye oyunu anlatan öğretmen, oyuna başlamadan şöyle diyor; gerçeği paylaşıp paylaşmamak size kalmış, eğer sır olarak saklamak istediğiniz şeyler varsa, yerinizde kalabilirsiniz.

ve oyun başlıyor;

ilk cümle: eğer şeker yemeyi seviyorsan, karşı duvara yürü
    bazı insanlar yer değiştiriyor, nick öylece duruyor.
    ikinci cümle: eğer yağmur altında sırılsıklam ıslandıysan, karşı duvara yürü
    bazı insanlar yer değiştiriyor, nick öylece duruyor.
    üçüncü cümle: eğer ailenle ilgili problemlerin varsa, karşı duvara yürü
    bazı insanlar yer değiştiriyor, nick de hareketleniyor ve karşı duvara yürüyor.

biz, nick’in şeker sevip sevmediğini veya daha önce yağmurda ıslanıp ıslanmadığını bilmiyoruz. belki gerçeği göstermeyi istemedi ve yerinde kaldı, bilemiyoruz. belki oyunu saçma buldu ve hareket etmedi, bilemiyoruz. ama nick’in bir aile dramı yaşadığını ve bunun farkında olduğunu film boyunca görüyoruz. üçüncü soru sorulduğu anda, nick’in karşı duvara yürümesi gerektiğini biliyoruz. nefesimizi tutuyoruz, bizimle onun arasındaki bu sırrı, diğerleriyle de paylaşıp paylaşmayacağını merak ediyoruz. ve nick o adımı atıyor, kabul ediyor, gerçeği paylaşıyor. o sırada, şu harika şarkı da oyuna eşlik ediyor ve bu filmin böyle şahane bir sahne ile kapanması, alamet-i farikası oluyor.
  • bence söylemek istediği şeyi çok güzel söyleyen film. hiçbir şeyi dilinin altında filan sakladığı yok.

--- spoiler ---

babannesiyle sorun yaşayan zorla çeşitli programlarına dahil edilmeye çalışılan zihinsel engelli genç ve abisinin onun için yaptıklarını anlatıyor.

onu mutsuz eden bütün şeylerden kurtarmak için onca saçma şeye kalkışıyor. önce kardeşi için banka soyuyor (bir çiftlik alıp bütün gün özgür kalmasını sağlamak için).

sonra işler kötüye gidip kardeşi tutuklanınca bütün gece kefalet parasını bulmak için uğraşıyor.

en sonunda yakalanınca da tüm suçu üstlenip kardeşinin serbest kalmasını sağlıyor.

nick'in babaannesine söylediği tek cümle filmin özeti aslında: sen sevgiden ne anlarsın? o beni seviyor ve bütün her şeyi benim için yaptı.
    --- spoiler ---
  • sabahtan akşama survivor başlığında yaşayanların beğenmediği film. hanımını alıp cumali cebere gitcektin sen, good time'a değil. bakmayın siz bu boş beleş eleştirenlere gayet taş gibi film. hele bir tanesi filmin kendisi için değil, gta oynayıp, breaking bad izleyen, saçını boyayan gençler için yapılmış olduğunu söylemiş. başkan çok haklı. godfather da mesela mafyalar için çekilmiş. sen ben izlersek bi bok anlamayız. ayrıca jedi olmadan star wars izlemeyin, size gelmez.

çok çok süper film değil ama iyi film. zeki ama çalışmayan, bir de çöle düşen bedevi bahtına sahip bir gencin kardeşini kurtarmak için çevirdiği dolapları anlatan iyi bir film.
    8/10
  • 2017 yapımı, benny safdie ve josh safdie kardeşlerin filmi.
    kadıköy moda sahnesi'nde izlenebilir.

son zamanlarda izlediğim en iyi filmlerden. madem elimizde kamera var, mekanlarımız var, müzikler var, o zaman iyi bir iş yapalım diye gayet basitliklerden harika bir iş çıkarmışlar. sürükleyici bir crime filmi. savruk bir adamın çaresizlikler aleminde suçla iç içe girmiş hayalleri, planları ve teğet geçtiği amaçları. öyle dünyayı yok etmek isteyen güçlere karşı verilen mücadele filmlerinin yanında hikayesi ve sahneleriyle gayet sıradan kalan ancak size heyecan ve gerilimi tatlı bir merakla yaşatan muhteşem bir senaryo ve akış. asla sıkılmadan bela silsilelerinin içerisinde dolanıp durup yeni belalara yelken açan connie'nin öyküsü. robert pattinson muhteşem. yönetmenler benny safdie, josh safdie kardeşler muhteşem. müzik muhteşem. ayrıca filmde rol da alan benny safdie en iyi erkek oyuncu ödülünü mutlaka bir yerlerden alacaktır.
  • trainspotting, lock, stock and two smoking barrels gibi filmleri kült yapan şeylerin çoğunu bünyesinde bulunduran film.
    enteresan renk seçimleri, robert pattinson'ın sevimsiz bir karakteri tam tekmil anti-kahramana dönüştüren performansı, gerilimi sürekli körükleyen müzikleri, doğal diyalogları derken, neredeyse her tuşa doğru basan bir suç filmi izlemek beni aşırı mutlu etti. kısa sürede kendi takipçi kitlesini oluşturacağını düşünüyor ve umuyorum.
  • süper film (bkz: underrated).

robert pattinson döktürmüş. connie'nin içine düştüğü çaresizlik durumunu, paniği sonuna kadar hissettirmeyi başarmış. müzik ve görüntüler de efsane zaten. ne denebilir ki? izlemeyenler mutlaka izlemeli.
  • akla fareler ve insanları getirmiş filmdir.
  • son birkaç aydır yaşadığım odaklanma sorunumu bana unutturan, underrated film. robert beyle ilgili önyargıların neden kırıldığını daha iyi anladım.
  • işte coenesk bir film dedim kendi kendime. coen kardeşler'in sinemasına yakışan bir film. bu film de iki kardeş tarafından yönetilmiş. amerikan bağımsız sineması için bir kazanım sayılabilir.

coenler salaklığın sinemasını yapan auteur'lerdir. sıradan insanların çetrefilli hayatlarını kesif bir kara mizahla anlatmayı yeğlerler. john ve benny safdie kardeşler de bir soygun hikâyesini ve ardından gelişen hadiseleri soğukkanlılıkla izliyorlar. komik unsurlar ve şiddet atmosferi bir arada ve iç içe tasvir ediliyor. tıpkı coenler'in filmlerindeki gibi.

danimarkalı dogma'cıların omuz kamerası tercihi ve doğal ışıklandırmalı mizanseni bu filmde başarıyla tatbik ediliyor.

absürt ve düşman bir dünyada tıpkı dostoyevski kahramanları gibi dar çeperini kırma derdindeki anti-kahramanların mücadelesi görülmeye değer.

amerikan rüyasının traji-komik bir serencamı da diyebiliriz; tümüyle girift ve çıkışsız bir labirentte.
  • benny safdie ve josh safdie ile tanışmama vesile olan 2017 yapımı filmi izlemeden önce almış olduğu harika eleştirilerden haberim vardı. bu yüzden beklentilerimin çok üstündeydi diyemem, tam da beklediğim gibiydi.

uzun zamandır bu kadar iyi bir gerilim-suç filmi izlememiştim. ilk dakikasından son dakikasına kadar gerim gerim gerildim ve hiç bitmesin istedim. yaratılan atmosfer şahane, çekim teknikleri iyi çalışılmış, vermeye çalıştığı mesajlar tam yerinde. 2017'nin en iyilerinden.

safdie kardeşlerle birlikte robert pattinson'ı da yakın plana almam gerekecek bundan sonra. çünkü onun performansı da tam kararındaydı.
hesabın var mı? giriş yap