şükela:  tümü | bugün soru sor
  • muharrem temiz'in kisb-i kar albümünde seslendirdiği enfes deyişlerden biri.`göster cemalin şem’iniod`a yansın pervaneler
    devlet değil mi aşığa
    şem’ine karşı yaneler

güzel ali ala güzel
    yağmaladın gönlüm evin
    pek bağla aşkın zincirin
    boşanmasın divaneler

ben meye tövbe etmezem
    ağyar elinden içmezem
    kudret eliyle sun bize
    dolu dolu peymaneler

bezm-i elestte bir kadeh
    sundu bize ol padişah
    bir curasından mest olur
    nice yüz bin mestaneler

mescid ile medreseyi
    ısmarladık zahitlere
    hakka ibadet etmeye
    yeter bize meyhaneler

cevr-i cefa etmek ile
    şemsi seni terk eylemez
    seni seven aşıkların
    haşa senden usaneler
  • benim bildiğim üç adet bestesi var. mahlâs mısraından da anlaşılacağı üzere güfte şemsî 'ye ait.

muharrem temiz'in okuduğu deyiş

yahya soyyiğit'in söylediği ilahi

üçüncü besteye ait link bulamadım. türkü versiyonunu da dinlemişliğimiz vardır. elimiz olur da video haline getirirsek link de veririz.

fakat mevzu bu değil. hangisi olursa olsun bu eseri öylece dinleyip geçemiyoruz. elimizi kolumuzu bağlıyor. neyse ki "ey hâli çok âlâ güzel / yağmaladın dil mülkünü" sözünden "sevdim seni hep varım / yağmadır alan alsın" * neşesine geçiş kolay görünüyor. güliver'in cüceler ülkesinde yakalandığı zaman, o dev vücudunun toprağa her tarafından minik ama sağlam iplerle dikilmesi gibi bağlıyız bu dünyaya. bu deyiş, bu nefes, bu ilahi, bu türkü, türlü türlü formlarla karşımıza çıkıp o bizi hareketsiz bırakan ipleri birer birer kesiyor.

"pek bağla aşkın zincirin / boşanmasın divaneler" ise kurtulduğumuz bağlarımızdan sonra özgürlüğe atılan demir...
  • bir neşeleneyim, neşveleneyim dedim de aklıma ilk gelen oldu. vardır bir hikmeti -ki bana açtığı kapı ihtimaliyle çok hikmeti var bu insıyaki tercihin-.

muhterem, mübeccel, müberra namutenahi cizgi bizden önce gelmiş her zamanki gibi.
  • altta 24. dakikadan sonra dinleyebileceğiz hak aşığı deyişidir.
    http://youtu.be/sxnx7kdzafo
  • muzaffer ozak'ın söylediği ilahi

"göster cemalin şem'ini
    yansın od'a pervaneler"
  • şemseddin sivasi'nin nutkudur ki sofyan okunan uşşak bestesi anonimdir.

hû dost yâr
  • güftesi izmir bektaşî tekkesi postnişini şemsî baba'ya aittir.

edit : izmir karadutlu bektaşi tekkesi postnişini şemsi baba olarak belirttiğim entry, doğru değildir. şemseddin sivasi'ye aittir.
  • bir olduğumuzu, toprağımıza söylenen her dili, ayrı gayrısızlığı anlatan deyiş kadar sema'dır. cem-i semahtır. dinleyin, dinlettirin.
  • kimisi "mescid ile medreseyi
    ısmarladık zahitlere
    hakka ibadet etmeye
    yeter bize meyhaneler" der...

kimisi "mescid ile medreseyi ısmarladık zâhidlere
    hakk'a ibâdet etmeğe yeter bize vîrâneler" der...

birincisi neyzen gibi yanmis anlamadan gitmistir, ikincisi ya yunus emre gibi yanip kul olmus "o" olup ermistir ya da yalnizca bir yalandan ibarettir.

bu ince cizgiyi anlamak cok nahostur ama anlayana hakikat cok da zordur.