• goz var izan var kalıbının yanlış bilinip yanlış yazılması.
  • anti-parantez ya da şarz gibi bir şeydir bu. diken diken eder.
    göz ve düzen yoktur, göz ve vizyon vardır, yani izan. eski türkçe cehaletimiz bizi izan sahibi kişiler olmaktan çıkarıp nizamın kulları etmiştir. maalesef de dersem şimdi eski türkçe manyağı olduğum sanılacağı için ne yazık ki diyorum.
  • goz var izan var dururken, nizam kullanilirsa ayar verilmesi muhtemel soz obegi:

a ki$isi (kankam olur kendileri) erkek arkada$inin annesiyle tani$maktadir, her $ey mutlu mesut ilerlerken:

a: diiil mi? goz var nizam var yani.
    anne: izan...
    a: pardon?
    anne: izan...goz var izan var dogrusu. yanli$ kullaniyorsun.
    erkek arkada$: ehe ehe (yusuf yusuf) e annecim oyle biliyoruz biz de o yuzd..
    anne: tamam. dogrusunu kullansin diye dedim. neyse...
    a: (bohuhuhuhuhuhu) sorun diil canim...
  • standart bir turk erkek evladinin ilk olarak mahallede 7 adim genisliginde taslardan kurulmus minyatur kalede mac yaparken duydugu cumle. karsi tarafin gol dedigi pozisyonun gol olmadigini, gol degil dediginin gol oldugunui ispatlamaya calisirken soylenir.

ornek:

- hobaaaaaa , gole bak be boruuuuuuu, koydum cocuguu
    - ne golu lan, goz var nizam var cizgiden cevirdim
    - oha lan !
    - lan deme lan !

olay daha sonra ‘aha izi var bak’ denildikden sonra topun alinip cizgi uzerinde bir yerde tutulup karsi tarafa ‘gec lan diregin oradan bak bakalim gecmismi’ seklinde devam eder.
  • bir arkadaşım "göz var möz var" diyerek kendince tartışmaya nokta koymuştu.
  • kimi gider mersine herkes der ki tersine, mantık onu kavramışsa o doğrudur ersin'e.

"akıl var izan var, göz var nizam var."

ben bunu böyle kullanırım. kimse de artistlik yapmasın. benim mantığım göz ve nizamı yan yana oturtabiliyor. önce düşünün. sonra konuşun. bir de kalkıp ezberci eğitimden yakınıyorsunuz.

daha mantıklısını buldum editi: "akıl ve izan, göz ve mizan" işte budur.

üşenmeyin kelime anlamları için üzerlerine tıklayın ve bir kez daha düşünün.
  • izan olacak.nizam her yerde kullanılmaz ama izan yani anlayış, görüş anlamı her şekilde kullanılabilir.
hesabın var mı? giriş yap