• yıllar öncesinin başyapıtlarından olan faraza filminde jean reno'nun da dediği gibi:

"sanat için soyunanlar normalde ne kadar giyinikse, ben de insanlardan o kadar uzağım."

https://youtu.be/x151cthncry?t=7
  • bilinç düzeyi gittikçe artan insanlarda görülür.

dostoyevski'nin konu ile ilgili görüşü
  • doğduğumdan beri içinde olduğum durum. doğduğumdan beri insanlara uyum sağlayamamış gibiyim, sanki onlar kendi dünyalarında yaşarlarken ben onları uzaktan izliyorum ve kendi dünyamda yaşıyorum. insanlara uyum sağlamakta istemiyorum, hayatları yalanlardan ve boşluklardan ibaret. bir yalanın içinde yaşıyorlar.
  • insanlara yaklaştıkça iyi niyeti suistimal edilmiş ve iliklerine kadar sömürülmüş biri olarak geç de olsa bulduğum doğru yol. ne kadar az insan o kadar çok mutluluk.
  • ortalıkta akvaryum fokları gibi sürekli histerik kahkahalar atıp el çırparak dolaşan insanlarca soğuk, gıcık, sevimsiz, olumsuz olarak tanımlanmaya başlarsınız. kendimden biliyorum.
  • farkındalık arttıkça hız kazanan, kar topu etkisine sahip hadise
  • matrix'teki mavi ve kırmızı hap gibi, yalnızlık zehrini bir kere için mi dönüşün yok...

en kral sohbetlerden, en güzel arkadaşlıklardan sonra bile bir süreklilik olmuyor. alamıyorsun hayatına insanları. alırsanki muhtemel sonuçları biliyorsun. kimsenin yükünü çekmek, kimseye yük olmak istemiyorsun. er ya da geç insanların o görmek istemediğin yüzlerini görüyorsun ve kaçıyorsun.

huzur kendi içinde, başkalarında değil...
  • insanlardan uzaklaştıkça, huzura yaklaştığını fark etmekle sonuçlanır.
  • maalesef farkındaysanız insanlar, insanlardan uzaklaşıp hayvanlara yaklaşıyorlar, herkes evinde beslediği veya sokaktaki hayvanlara sarılıyor ve onlarla iletişim kuruyorlar. çünkü gerçekten insanlar bazen o kadar kötü ki gelecek yüzyılda işler nasıl yürüyecek çok merak ediyorum.
  • beni tanıyan hiç kimsenin gelemeyeceği bir yerde olmak istiyordum.

sırça fanus, sylvia plath
hesabın var mı? giriş yap