• katılıp ölüm gurubuna düştüğüm vasat kura. malatyalı fehime teyze, elmadağlı ramiz emmi gibi hac organizasyonuna her sene katılan tecrübeli isimler geldi şansımıza. moda girmek için bunu bile açmıştım hayaller bile yalan oldu ;

http://www.youtube.com/watch?v=bgomx3qd-ia
  • islam dininde olmayan kura.

sevap kurada kazananın oluyor, gidemeyen yıllarca bekliyor, üzülüyor, gidenler kalabalıktan ezilip ölüyor... hac ibadetinin düştüğü durumlara bak. çekilişle allah'ı anma ibadeti...

kuran'a bakılsa, görülecek ki hac dört ay içinde yapılabilecek bir ibadet. çekiliş falan da yok. bunlar hep kuran'dan bihaber olmanın neticeleri.
  • kumardır.
    şimdi bu hacca gidenler bazıları kumar olduğu gerekçesiyle şans oyunlarından uzak duruyor. bazıları ortada para dönmese bile batak, 51, tavla gibi oyunları bile kumar olarak değerlendiriyor.
    sonra bu değerlendirmeyi yapan adam hacca gitmek için bir şans oyununa katılıyor. şansı yaver giderse hacca gidip farzını eda ediyor. şansı yaver gitmezse hacca gidemiyor ve şansını bir sonraki seneye deniyor.
    *
    (bkz: islam kılıf dinidir/@uther)
    kalkıyor ve hacca kurayla giden dedemle batak oynamaya gidiyorum.
  • ibadet lotaryası.
    çıkmaz demeyin, şansınızı deneyin.

gerçi burada ne diyaneti eleştirebilirsin, ne de suudi arabistanı; sadece ve sadece allahı eleştirebilirsin.

çünkü öyle bir ibadet icat etmiş ki bugünkü kapasite ile, bugünkü dünya nüfusunun hac ibadetini yapabilmesi için 1500 yıl lazım. yani kısacası matematiksel olarak imkansız.
  • tdk'nın kumar tanımını şuraya koyalım:

ortaya para koyarak oynanan talih oyunu

-ortaya para koymak checked(hac kura başvuru parası )
    -talih(şans faktörü) checked
    -oyun(kazanma ve kazanmama durumu) checked

görüldüğü gibi 3 evetle uğurluyoruz kendisini. sayısal lotoya, milli piyangoya kumar diyip hac kurasına girmek en basit tabirle tutarsızlıktır.

not: şans oyunu oynamam, yılbaşı bileti de almam
  • hac, islam dinine göre farz. suudi arabistan, aynı anda yüz milyon müslüman mekkeye gelmesin, beraber zıplayıp da çin'de depreme neden olmasınlar diye ülkelere kota koyuyor. ülkemiz çoğunlukla müslüman. kota da haliyle bizi kesmiyor. o kadar inşaat minşaat, bunca zengin muhafazakar var. e ne yapılacak?
    - kura çekilecek.

hatta müftü tonlamasıyla, kur'a çekilecek.

- hasan emmi hayırlı olsun. kurayı kazanmışınız.
    + valla çalıştığımız yerleeden geldi kazandık. sağolasın latif. size de teselli ikramiyesi çıkmış.
    - tek numerodan yattı bizimki. dubai'ye yolluyo diyanet.
  • hayatımıza "şanslı müslüman" kavramını yerleştiren uygulama.
  • şimdi devlet diyanet işlerinde kura çekimi kullaniyorsa siz neden kumari yasaklarsiniz ? bir yakınımız kaydolmuş ve nezaman kura çıkarsa o zaman gideceklermis, kimisine üst üste veya ilk defasında çıkabilirken kimisi yıllarca bekliyebiliyormuş. ben yanlişsam düzeltin, diyanet işleri gibi bir kurumun çekiliş, kura yöntemi kullanmasi sizce kurumun kendisi ile çelişmiyor mu? bence ilk yazilan ilk, son yazilan son gider sirasiyla göndersinler hacca birader.

önceden gelen edit : kumar oynamiyorum
  • 1 milyon 370 bin kişi başvurmuş.
    diyanet matematikten minimum faydalanan ve kendini geliştirmeyen dandik bi kurum.

doğru hatırlıyorsam,
    -ilk başvurulan sene bir kura hakkın var
    -ikinci sene 5
    -üçüncü sene 10 diye gidiyor.

adamlar hac için başvuranların;
    -yaşını önemsemiyorlar (örneğin 65 yaş üstüne öncelik tanınabilir, yada daha fazla kura hakkı)
    -işini önemsemiyorlar. (örneğin kurban bayramı yaza geldiği zamanlar, memurların tatil olacağından öncelik tanınabilir)
    -cinsiyetini önemsemiyorlar.
    -refakat edecek kişiyi önemsemiyorlar.

kim parayı önce bulursa o erken başvuruyor ve gitmek için daha fazla şansı oluyor.

diyanet sadece parayı önemsiyor, bundan 8 yıl önce hac organizasyonu dolarla yapılıyordu diyanet tarafından. daha sonra işlerine geldiği için euro ya geçtiler. şimdilerde euronun değer kaybetmesiyle tekrar dolara dönmeleri konuşuluyor.
  • babamın kuraya girmesinin 8. senesi.
    öğleden sonra aramıştı bir bak internetten çıkmış mı, bu sefer kesin çıkacak amk dedi. akşam 9’dan sonra açıklanacakmış meğer, bekledik ama ben her zamanki unutkanlığımdaydım.

az önce aradı mesaj geldi çıkmamış dedi. “yapacakları işin anasını avradını, mekkesini de medinesini de ayrı sikeyim” diye küfrediyor.

olum adamı piskopat yaptınız lan diyanetçiler. yazık adama valla bak. namazı niyazı bırakacak sizin inadınıza.
hesabın var mı? giriş yap