şükela:  tümü | bugün soru sor
 • günah ve affedilme üzerine şirin bir anime. kahramanımız, 14 yaşları civarında bir hatun, tam hafıza kaybıyla bir kozadan çıkar. etrafında kanatlı ve kafalarında haleli bir dizi genç vardır. olaylar gelişir.

  güzel anime, güzel çizimler, sakin konu. aksiyon, vurdu kırdı arayanlara hiç uygun değil. kendi hızında ilerliyor, çok da güzel noktalanıyor.
 • 13 bölümlük bu seri 13-14 yaşlarındaki bir kızın (zaten animelerde lise mezunu bir başkarakter bulmak zordur zaten) rüyasında gökyüzünden bilinmeyen bir yere düştüğünü görmesiyle başlar. uyandığında kendini haibane adı verilen, sırtlarında iki kanat, kafalarının üzerinde birer hale ile dolaşan kızların bulunduğu bir evde bulur. gözlerini açtığı yer, çevresi bir duvarla kapanmış küçücük bir ülkenin ortasındaki sevimli bir şehirdir ve sonradan adı "rakka" olacak kızımız geçmişi hakkında hiçbirşey bilmemektedir. şehirde insanlar normal hayatlarını bu küçük haibane grubu ile birlikte sürdürmektedir. hiç kimse duvarın ardında ne olduğunu, haibenelerine nereden geldiğini bilmemektedir. olaylar bu duvarların arasında gelişir.
  haibane renmei, gördüğüm en iyi animasyon tarzına sahip animelerden biri. gerek renklerdeki mat ama sıcak renk konsepti, gerekse konunun ruhuna ve gidişatına birebir uyan müzikleri ile ilk bölümünü izlediğim anda en'lerim arasına gireceğini hissetmiştim zaten. başlangıcından beri açıklama beklediğim bazı konulara değinmemesi beni hayal kırıklığına uğratsa da; güzel başladı ve hüzün ve neşeyle karışık olarak güzel bir sonla noktalandı gerçekten.
 • yönetmeni tomokazu tokoro, çizeri yoshitoshi abe** olan, yanı sıra ilk çeviri denemem olan anime.
 • türkçeye "külkanatlar birliği" diye çevirilebilen anime adı.
 • konusu ilginç olsa da , izlemeden nekadar ilginç bir anime olduğunu anlamaniz imkansız ... kesinlikle (bence) en az serial experiments lain kadar kafa bulandirici ve sorgulatıcı ... son zamanlarda vaktinizi yeni çıkan boş animelerle harcamaktan yakınıyorsanız , bire bir ...
 • yerde ararken gokte buldugum guzel anime.
 • ben neyim ?
  neden buradayım ?
  "burası" tam olarak ne ve dışarıda ne var ?
  varlığımın bir nedeni var mı?
  iyi biri miyim ?
  gibi sorularla felsefi açıdan insanı doyuran, ayarında, sadece anlatılmak isteneni daha farklı anlatmak amacıyla bulunan fantastik öğeler barındıran, uzun bir bölümü sakin hatta bazıları için belki biraz fazla sakin ama tamamı izlendiğinde hayata bakış açısından belki level atlatmayan ama güzel exp veren bi anime, tavsiye edilir.
 • uzun zamandır izlediğim en iyi animelerden bir tanesi. sorguladığı ve sorgulattığı kavramların ağırlığına zıt olarak insanı rahatsız etmeyip aksine garip bir huşuya sevk ediyor sanki. renkler, çizimler ve müziklerinin ve genel anlamda durgunluğunun da etkisi büyük bu konuda. insan ve gerçeği ile ilgili herkesin yaşadığı ikilem, döngü ve sorguları başka bir fona oturtarak gayet güzel şekilde ortaya koymuş bir seri aynı zamanda da simgeleri, kar, kuş ve niceleriyle...

  müzikleri gayet güzel dedim ama özellikle açılış parçası olan kou ohtani' nin "free bird"' ü bambaşka.
 • aslında içinde açıkça hiç söylenmemiş bir olgunun etrafında dönen ve bu yönüyle garip bir anlatıma sahip olan anime. birine izlemesi için hediye olarak verilebilecek kadar da güzelmiş.
 • jenerik müziğinden bir anime daha çıkar.

  (bkz: blue flow)